floyd rose

Floyd Rose 3.jpg
WhatsApp Image 2020-01-28 at 19.06.18.jpeg

Soldaki resimde floyd rose gövdenin içinde iken sağdaki resimde (benim gitarda )frloyd rose gövdenin dışında , ikisinin ne farkı var ?

Üstteki daha çok modern superstratlarda bulunur. Gövdenin içine girmesinin sebebi sap ile gövdenin paralel olmasıdır.
Alttaki ise daha çok Charvel gibi eski kafa superstratlarda bulunur. Sap gövdeye Les Paul'lerdeki gibi biraz açıyla geldiğinden dolayı köprünün gövdenin içine girmesine gerek kalmaz. Sonuç olarak teller gövdeden biraz daha yukarıda olur, köprü manyetiği daha yüksekte olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Üstteki daha çok modern superstratlarda bulunur. Gövdenin içine girmesinin sebebi sap ile gövdenin paralel olmasıdır.
Alttaki ise daha çok Charvel gibi eski kafa superstratlarda bulunur. Sap gövdeye Les Paul'lerdeki gibi biraz açıyla geldiğinden dolayı köprünün gövdenin içine girmesine gerek kalmaz. Sonuç olarak teller gövdeden biraz daha yukarıda olur, köprü manyetiği daha yüksekte olur.
o zaman üsttekini çalması daha kolay denebilir mi ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben dediğiniz gibi modern tipte olanların teller gövdeye daha yakın olduğundan dolayı bazı sağ el pozisyonlarında çalmayı kolaylaştırdığını düşünüyorum. Deneyerek gördüğüm birşey. Ama bu bir minimal fayda, bir gitarı almanıza ya da elinizden çıkarmanıza fazla etkisi olmamalı bu farkın.
tamam teşekkürler

Gitarı yapan öyle yapmış. Benim de FR Fender strat boşluksuzdu. Aynı Floyd Rose ama boşluk yoksa büyük oranda tek yönlü çalışabiliyor. Kavite olmamasının tek bir göreceli faydası var; köprüyü gövdeye yaslayarak kullanırsanız tel kopmasında veya aşırı kullanımda bile belirgin akort bozulması olmadan gitarı çalmaya devam edebilirsiniz. Kavite olmadığı içinse back bend çok sınırlı oluyor.

Geri