Duvara Gitar Asmak

Merhabalar. Her yerde araştırdım ama tam olarak soruma yanıt bulamadım o yüzden yeni bir konu açmak istedim. Bende birkaç hafta öncesine kadar Ltd Ec 1000 vardı. Ağır ve tok bir gitardı. Sonra onu satıp Gibson Sg Standard aldım internette araştırdığımda klasik gibsonların kronik sorunu olaran headstock kırılmasına dair bir çok konu ve fotoğraf görünce gitarı duvara asmaya tırsar oldum. Acaba sap üzerinden duvara asmakta zarar var mıdır? Sonuçta hardcasede beklemesinden iyidir diye düşünüyorum aslında çünkü hardcase ister istemez bir baskı oluşturuyor gitar üzerinde ama emin olamadım yine de hele o kırık headstock fotoğraflarını gördükten sonra :)

Gibson gitarların ağırlıkları ve sap kırılması hakkında pek bir şey bilmiyorum ama yıllardır kendi 3 tane gitarımı “tavana” asıyorum. Ibanez marka gitarım biraz ağırlığı var ve şu ana kadar - benim farkedemediğim - bir sorunla karşılaşmadım. Eğer gitar duvara asılacaksa benim görüşüme göre “yatay” olarak aşılmasıdır. Bu şekilde asılmasını sağlayan duvar askıları var. Yanlış hatırlamıyorsam hem Zuhal hem DoRe Müzik’te bulunuyor bu askılar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gibson gitarların ağırlıkları ve sap kırılması hakkında pek bir şey bilmiyorum ama yıllardır kendi 3 tane gitarımı “tavana” asıyorum. Ibanez marka gitarım biraz ağırlığı var ve şu ana kadar - benim farkedemediğim - bir sorunla karşılaşmadım. Eğer gitar duvara asılacaksa benim görüşüme göre “yatay” olarak aşılmasıdır. Bu şekilde asılmasını sağlayan duvar askıları var. Yanlış hatırlamıyorsam hem Zuhal hem DoRe Müzik’te bulunuyor bu askılar.
Hocam şöyle ki bahsettiğim önceki gitarımdayken asıyordum sapı üzerinden sap ayarı dahi kaçırmasına neden olmuyordu beni daha çok korkutan şey gibson headstock sorunsalı. Yabancı forumlar dahil bir çok yerde baktım da kesin bir cevap alamadım kimine göre yatay asmak gitara zarar veriyormuş kimine göre dikey asmak kimine göre case içinde bekletmek. Ama kesin bir yanıt bulamadım soruma

2 yıl boyunca Gibson studio gitarımı duvara astım hiçbirşey olmadı. Olacağına ihtimal bile vermiyorum. En garanti yöntem bence.

Vardır. Nitro cilalı ise gitarın askıyla temas eden yerlerinde yanıklar oluşur. Araya pamuk ya da bez koymak icap eder.

Ankara Armada'daki dore'de bu şekilde çok güzel yazık edilmiş bir Supreme var mesela.

Alacağınız askının nitro-safe olmasına dikkat ederseniz sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama.

Dosyalar

• burn.jpeg
    burn.jpeg
    552.9 KB · Gösterim: 356
Son düzenleme:
Vardır. Nitro cilalı ise gitarın askıyla temas eden yerlerinde yanıklar oluşur. Araya pamuk ya da bez koymak icap eder.

Ankara Armada'daki dore'de bu şekilde çok güzel yazık edilmiş bir Supreme var mesela.

Alacağınız askının nitro-safe olmasına dikkat ederseniz sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama.
kesinlikle doğru tespit fretwrap de uzun süre kullanıldığında aynı hasarı veriyor fotoğraftaki kadar olanı hiç görmedim ama küçük bir renk değişikliği benimde başıma gelmişti. case içinde doğal ekosisteminde kalması en doğrusu
Screenshot_20200209-170059.jpg

Geri