Ibanez TSA15H Preamp Lambası

Merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi Ibanez TSA15H amfi kullanıyorum. Çok steril bir amfi, gürültüsüz ve hiç bir şekilde kolay kolay kırılmayan. Bu pedal platformu olarak avantaj olsa da en azından sesi 13-14 seviyesine almaya başladığımda pedalsız biraz kırılsın istiyorum. Bunu sadece Preamp lambalarını değiştirerek sağlayabilir miyim? Üzerinde Preamp kısmında 2 adet ruby 12ax7 ve power katinda 2 adet yine ruby 6v6gt lambalar var. Atıyorum preamp kısmına 2 adet Tungsol 12ax7 taksam farkeder mi?

Tecrübeli veya bu işten anlayan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum

Çok teşekkürler

13-14 ses seviyesinde gaini köklediginde kirilma olmuyorsa enteresan bi durum lambalar bitmiş olabilir bana normal gelmedi bu durum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gain ve middle yok evet. Tubescreamer pedali entegre amfiye.

Dosyalar

• Screenshot_20200201_073216.jpg
    Screenshot_20200201_073216.jpg
    163.3 KB · Gösterim: 137
Headroomu en düşük 12AX7 olan lambalardan JJ ECC83s olabilir. Tungsol hatta LPS olanları en zor kırılan lambalardandır. 5 watt ve sesdüşürücü daha iyi sonuç verecektir.
Lamba karakterleri için şu tablo işe yarar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Headroomu en düşük 12AX7 olan lambalardan JJ ECC83s olabilir. Tungsol hatta LPS olanları en zor kırılan lambalardandır. 5 watt ve sesdüşürücü daha iyi sonuç verecektir.
Lamba karakterleri için şu tablo işe yarar

Tabloyu gördüm ama tecrübem olmadığı için emin olamadım. 2 adet preamp lambası var. Sanırım V1 ve V2 gibi ayrımlar var. Yani preamp lambasının biri daha belirleyici. Doğru mudur? Sizce değer mi bu değişiklik? Çok sağolun yanıtlar için.

Tabloyu gördüm ama tecrübem olmadığı için emin olamadım. 2 adet preamp lambası var. Sanırım V1 ve V2 gibi ayrımlar var. Yani preamp lambasının biri daha belirleyici. Doğru mudur? Sizce değer mi bu değişiklik? Çok sağolun yanıtlar için.

Amfinin şemasına bakmak gerekli. Hangisi neye etki ediyor bilemiyorum. 3 lambalı olanlarda genelde V1 etki eder. Ben mesela clean kalması için Tungsol LPS tercih etmiştim. Faz invertörü olan lambanın tona etkisi yok.

Blok diagramına bakılacak olursa amplifikatörünüz zaten solid state boost devresiyle kırılacak şekilde tasarlanmış. Tüplerle oynayarak çok fazla bir şey elde edebileceğinizi düşünmüyorum.

Çıkış katından harmonik elde etmek istediğiniz için faz invertörünün tona etkisi oldukça fazla. Faz invertörü ve çıkış tüpleri arasına bir master volume koyulup (PPIMV) faz invertöründen tatmin edici distorsiyon elde edilebilir (LTPI tipi faz invertörü olduğunu varsayıyorum).

Ama bence en iyisi amplifikatörü tasarlandığı amaca göre kullanmak ve lambaları kırmak için pedal kullanmak. 🙂

Son düzenleme:
Blok diagramına bakılacak olursa amplifikatörünüz zaten solid state boost devresiyle kırılacak şekilde tasarlanmış. Tüplerle oynayarak çok fazla bir şey elde edebileceğinizi düşünmüyorum.

Çıkış katından harmonik elde etmek istediğiniz için faz invertörünün tona etkisi oldukça fazla. Faz invertörü ve çıkış tüpleri arasına bir master volume koyulup (PPIMV) faz invertöründen tatmin edici distorsiyon elde edilebilir (LTPI tipi faz invertörü olduğunu varsayıyorum).

Ama bence en iyisi amplifikatörü tasarlandığı amaca göre kullanmak ve lambaları kırmak için pedal kullanmak. 🙂

Çok teşekkürler detaylı anlatım için ve tavsiyeleriniz için. Pedallar ve dahili tubescreamer ile devam o zaman 👍👍

Geri