Gitarda ilerlemek için ne yapmalıyım?

Selamlar. Hemen hemen 6 aydır klasik gitar çalıyorum bu sürenin 3 ayında özel ders aldım fakat okul sebebiyle bırakmak durumunda kaldım.Ders almadığım 3 ay içerisinde (doğru mu yaptım bilmiyorum) gitarı sevmek isteyip kendim akor öğrenerek şarkılar çaldım ve geçişlerde zorlansam da bare basabilmeye başladım.Son 1 haftada solo için parmak egzersizi yaptım.
Peki şu an ilerlemek için ne yapmalıyım bu konuda endişeliyim yapmamam gereken şeyler yapmak istemiyorum.
Şimdiden Teşekkürler.
(Yakında akustik gitar alacağım onu daha çok kullanırım.)

Merhabalar,

Gitarda ilerlemek için gam ve armoni bilgisi öğrenmelisiniz. Gitar klavyesi üzerinde notaların yerlerini bilmenizde gerekiyor. Eğer 25-30 TL gibi bir bütçe ayırabilirseniz Selim Işığın derslerine bakabilirsiniz (PDF şeklinde metod kitaplarına da sahip olabilirsiniz). Yok o kadar para ayıramam derseniz YouTube üzerinden kanalını ziyaret edebilirsiniz (PDF şeklinde metod kitapları YouTube üzerinde yok diye biliyorum). Bunun yanı sıra isterseniz Behzat Cem Günenç hocamızın "Klasik Gitar Çalmak İster misiniz?" başlığı altındaki kurlarına başlayabilirsiniz.

Not: Selim Işığın derslerine udemy üzerinden erişebilirsiniz.

Esenlikler dilerim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhabalar,

Gitarda ilerlemek için gam ve armoni bilgisi öğrenmelisiniz. Gitar klavyesi üzerinde notaların yerlerini bilmenizde gerekiyor. Eğer 25-30 TL gibi bir bütçe ayırabilirseniz Selim Işığın derslerine bakabilirsiniz (PDF şeklinde metod kitaplarına da sahip olabilirsiniz). Yok o kadar para ayıramam derseniz YouTube üzerinden kanalını ziyaret edebilirsiniz (PDF şeklinde metod kitapları YouTube üzerinde yok diye biliyorum). Bunun yanı sıra isterseniz Behzat Cem Günenç hocamızın "Klasik Gitar Çalmak İster misiniz?" başlığı altındaki kurlarına başlayabilirsiniz.

Not: Selim Işığın derslerine udemy üzerinden erişebilirsiniz.

Esenlikler dilerim...
Bugün aslında gam bilgisi için videolara bakıyordum. Bir kaç video da izlemiştim. Söylediklerinizi dikkate alacağım yardımınız için teşekkürler.

gitarda ilerlemek için 3 şey yapmalısın

parmak egzersizi + sevdiğin şarkıları çalmaya çalışmak + dizileri ve dizi kalıplarını öğrenip çalmak (armoniye giriyor bu)

bunların içinde en önemlisi sevdiğin ve seviyene uygun şarkıları bulup çalmaya çalışmak. sadece parmak egzersizi yada dizi çalışırsan sıkılırsın. insan sıkıldığı şey belli bir süre yapar sonra bırakır. ama sevdiğin şarkıları soloları çalmaya çalışırsan zevk aldığın için bırakmazsın. öncelik şarkı çalmaya çalışmak yanında parmak egzersizi ve yavaştan dizilere girerek kendini geliştirebilirsin.

sevdiğin şarkıları çalmaya çalış. bareli akorları klavyenin her noktasında basmaya çalış. akorların isimlerini öğren. ceğme değme gibi değil de do minör, re minör gibi. armoni kısmıyla ve solo çalma kısmıyla çok kafanı yormana gerek yok şimdilik. çok acele etme. keyfini çıkar. telaşa kapılırsan sıkılırsın.

Geri