Akort yaparken burgulardan gelen ses

Gitarımı akort ederken sol ve si tellerinde hem tizleştirirken hem de pesleştirirken "ding" şeklinde bir ses çıkıyor ve tuner'da ibre bir anda tizleşiyor veya pesleşiyor. Bunun nedeni nedir? Telleri değiştirince başlarda daha az olup genelde 1 ay sonrasında bunu daha çok yaşıyorum. Akort yapılmıyor diyemem yapılıyor ancak çok sinir bozuyor bu olay. Tam doğru tona geldim derken o ses geliyor ve ton bir anda tizleşiyor veya pesleşiyor. Bunu akustik gitarımda da yaşadığımdan sanırım herkeste olan bir şey ancak çözümü varsa da yazabilir misiniz?

sol telde en çok olur. Pek çok sebebi olabilir, kalitesiz tel, eşikte sorun, kötü burgu... az bir oynama normal, en baba gitarlarımda bile oluyor. Alttan üste ya da üstten alta ikinci bir hamlede düzeliyor, çok takılmıyorum ama tabi yarım ses filan "ding" diye öteye kayıyorsa bilemem.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sol telde en çok olur. Pek çok sebebi olabilir, kalitesiz tel, eşikte sorun, kötü burgu... az bir oynama normal, en baba gitarlarımda bile oluyor. Alttan üste ya da üstten alta ikinci bir hamlede düzeliyor, çok takılmıyorum ama tabi yarım ses filan "ding" diye öteye kayıyorsa bilemem.
Yok hocam bende de çok az bir oynama oluyor ve 2 hamlede falan düzeltiliyor ama sinir bozucu bir yanı var o yüzden takılıyorum. Yani çok az bir oynama olması sorun değil anladığım kadarıyla değil mi?

Sorun %99 ust esiktedir. Ust esikteki tel oyuklari duzgun sekilde acilmamistir ve telleri akort yaparken ust esige takiliyordur.
Ben genelde tel oyuklarini ince bir zimpara kagidini ikiye katlayarak cok az zimparaliyorum; bunu yaparken gerekmedikce oyugu derinlestirmemeye
dikkat ediyorum yani oyuk tabanini ve yanlarini duzlestiriyorum. Daha sonra da tel oyuklarinin tabanini kayganlastirmak icin oraya vaselin vb.
suruyorum cok az miktarda ya da bir kursun kalem ile ciziyorum oyuk tabanini 3-4 sefer (kursun kalemin icindeki grafit de kayganlastiriyor).
Bunu yaparsan %99 cozulur sorunun. Sorunun burgulardan kaynaklanma olasiligi cok daha dusuk...

Gitarınızın üst eşiğinde tel sıkışıyor. Bu sorun daha çok geriye doğru açılı ve 3+3 burgu dizilimine sahip gitarlarda olur. Tellerde nemden korozyon başlayıp ilk günkü kayganlık yitirilince sorun artar. Tel yuvaları çok derin kesilmişse çok daha sık görülür. Öncelikle yukarıda bahsedilen ince bir zımpara ile tel yuvasına rötüş yapmak ilk deneyeceğiniz şey olmalı. Bunu yaparken telin yuvadan kafaya doğru çıktığı kısmı çok hafif burguya doğru açılandabilirseniz iyi olur. Bu işlemden sonra diş ipi ile yuvaları güzelce parlatın. Son olarak yine yukarıda denildiği gibi yuvalara grafit sürün. Sorun çözülmezse eşiği üstten zımparalayarak tel yuvasının derinliğinin azalılması ve hatta baştan eşik yapılması gerekebilir. O durumda bir gitar teknisyenine gitmeniz en sağlıklısı olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarınızın üst eşiğinde tel sıkışıyor. Bu sorun daha çok geriye doğru açılı ve 3+3 burgu dizilimine sahip gitarlarda olur. Tellerde nemden korozyon başlayıp ilk günkü kayganlık yitirilince sorun artar. Tel yuvaları çok derin kesilmişse çok daha sık görülür. Öncelikle yukarıda bahsedilen ince bir zımpara ile tel yuvasına rötüş yapmak ilk deneyeceğiniz şey olmalı. Bunu yaparken telin yuvadan kafaya doğru çıktığı kısmı çok hafif burguya doğru açılandabilirseniz iyi olur. Bu işlemden sonra diş ipi ile yuvaları güzelce parlatın. Son olarak yine yukarıda denildiği gibi yuvalara grafit sürün. Sorun çözülmezse eşiği üstten zımparalayarak tel yuvasının derinliğinin azalılması ve hatta baştan eşik yapılması gerekebilir. O durumda bir gitar teknisyenine gitmeniz en sağlıklısı olur.
Dediklerinizi yapacağım çok mantıklı geldi hepsi. Ancak sizce bu sorun önemli bir sorun mu? Yani sanki sadece akordunu tutturması biraz zor oluyor çalıma bir etkisi var mı? Yani akort kaçırmaya da sebep olur mu bu durum

Dediklerinizi yapacağım çok mantıklı geldi hepsi. Ancak sizce bu sorun önemli bir sorun mu? Yani sanki sadece akordunu tutturması biraz zor oluyor çalıma bir etkisi var mı? Yani akort kaçırmaya da sebep olur mu bu durum
Merhaba, akort kararlılığını etkiledigi için önemli bir sorun. Ancak, çözümü de nispeten kolay bir sorun. Öte yandan aynı sorun benim Les Paul'ümde de var ve azami 10-15 dakikamı alacağını bildiğim halde sene oldu yapmadım. Canlı çalamadığım için akort ederken tellere eşik arkasından bir iki bastırıp devam ediyorum. Üşengeçlik 🤷‍♂️

Geri