Kötü Elektro Gitar Var mı?

(Özet son paragraftadır isteyen direkt orayı okuyabilir.)

Uzun süreden beri bu forumdayım. Belli dönemler aşırı aktiftim uzun bir süre de hiç uğramadığım oldu. Foruma girdiğimden beri durmadan x gitarı alınır mı, başlangıç için yeterli mi, a gitarı mı b gitarı mı gibi konular durmadan açılıyor. (Foruma girmediğim dönem de bu konuların açıldığından eminim) Ama sanki son zamanlarda bu tarz başlıkların sayısı arttı. Bu yüzden böyle bir başlık açma, bir tartışma ortamı oluşturma ve biraz da fikirlerimi belirtme ihtiyacı duydum.

Evet, gitara yeni başlayan neredeyse herkesin başına gelmiştir bu olay. Gitar çalmaya heveslenirsiniz, gitar almak için ufaktan para biriktirmeye başlarsınız, gitarlardan anlamadığınız için gitarlar hakkında ufak araştırmalar yaparsınız. Daha sonra belirlediğiniz para aralığında sizin için en iyi gitarın hangisi olduğunu araştırmaya başlarsınız. Yeni müzisyenlerin bu tarz telaşlarına tamamen hak veriyorum, çünkü doların 6 lira olduğu bu zamanlarda giriş seviyesi gitarlar bile cep yakıcı cinsten, kaldı ki çoğumuz kaliteli iyi bir gitarda gitar öğrenmek istiyoruz ve tabii ki "x" markalı bir gitarın verdiği hava hoşumuza gidiyor; bu yüzden orta seviye gitar arayışlarına giriyoruz ve gözden bir aylık asgari ücretten fazlasını çıkartmak zorunda kalıyoruz.

Gelelim benim düşüncelerime. Öncelikle 6 küsür yıldır evde amatör olarak gitar çalıyorum, kesinlikle herhangi bir konuda bilgim olduğuna dair ufacık iddiam yok, fakat 6 yıldır sürekli araştırma ve öğrenmeye çalışma eylemini gerçekleştiriyorum. Sayısız olmasa da birçok gitar çaldım, çok kötü dediğiniz dandik gitarları da çaldım, çok iyi dediğiniz gibson fender gitarları da çaldım. Pahalı gitarlarda her şeyden önce elime aldığımda verdiği his hep çok farklı olmuştur. Kaliteli işçilik, ağaç ve aksamların birleşimi hem güzel sesi verir hem de çalım rahatlığını. Gitarlar ucuzladıkça işçiliğin kötüleştiğini rahatça anlayabilirsiniz, hardware kötüleştikçe sesin kötüleştiğini de belli seviyenin üstündeki gitaristler rahatça anlayabilir. Bu yazdıklarıma göre bir değerlendirme yapacak olursak, gitar ucuzladıkça kötüleşir gibi bir mantık elde ediyoruz. Haklı yanı da var fakat, ucuz gitar ne kadar kötüdür? Rahatça çalmanızı engellemeyecek kadar az kötüdür. Eğer bir gitar size rahat gelmiyorsa ayarları istediğiniz şekilde değildir. Action yüksektir, tellerin tansiyonu yüksektir vs. Ayarları uygun şekilde yapıldıktan sonra da çalamıyorsanız, bu sefer sorun sizdedir, yeterince iyi çalmıyor artı çalışmıyorsunuzdur. Eğer yeterince çalıştığınızı ve iyi çaldığınızı da düşünüyorsanız geriye tek ihtimal kalıyor, psikolojik olarak o gitarın iyi olabileceğini kabullenmiyorsunuzdur. Buna verebileceğim bir sürü örnek var ancak başımdan geçeni anlatayım. Bundan bir ay önce Konya'da Rampalı Çarşı adlı iş hanından 250 Tl'ye ikinci el bir gitar aldım, (Rampalı çarşı genel olarak başlangıç seviyesi enstrümanların satıldığı ve bağlama ney tarzı enstrümanların imal edildiği bir yer.) çevremde orta seviye elektro gitarlarını beğenmeyip yeni gitar almak isteyen onlarca müzisyen var, bir kısmına enstrümanı önce kendisinin çalmasına izin verdim diğer kısım da eline almadan önce kendim çaldım. Gitarı benden önce çalmasına izin verdiklerime fiyatı söyleyince hiçbiri bana inanmadı, gitarı kendilerinden önce denediğim arkadaşlarımdan da bazıları gitar Fender mı diye sordular. Halbuki bir uzak doğu markasının en ucuz model gitarıydı, manyetikleri de iyi değildi, bu sebeple sesi de fender sanılacak kadar güzel değildi. Sadece ampliyi duruma uygun ayarlamam ve gitarı çalarken ortalama bir tuşeyle çalmamdan dolayı böyle bir yanılgıya düştüler. Ses konusuna gelirsek, bir gitarın sesini etkileyen faktörler sapı, gövdesi, manyetikleri, köprüsü, eşiği, hatta burgusu vesairedir. Ucuz gitardan çok güzel bir ses beklememiz pahalı gitar yerine tercih edebilmemiz yanlış olur. Fakat gitarda sesi en çok etkileyen şeyler elektronik aksamı ve ekipmandır, bunlar da sonradan geliştirilebilecek şeylerdir. Bu yüzden bir gitarı alırken hardware'a, markasına, ağacının kalitesine ve benzeri şeylere bakmak yerine rahat mı, işçiliği kurtarır mı, cebinize uyar mı, tarzı şeylere bakın. Diğerleri o kadar önemli değil. Elinizdeki gitar kötü geliyorsa yeni gitar almak istiyorsanız anlayan birine şikayetlerinizi anlatın o size yardım etsin, eğer hala çalamıyorsanız tek tavsiyem kalır, Get Good.

Bu yazıyı biraz yorgun ve uykusuz yazıyorum, bir sürü anlatım bozukluğu ve fazladan uzatılmış cümle var. Muhtemelen bir çoğunuz hepsini okumak istemeyeceksiniz, Bu yüzden özetliyorum:
Bir gitar ucuz diye kötü olmak zorunda değil, hattta kötü olma ihtimali düşük.
Eğer elinizdeki başlangıç gitarı sizin öğrenmenize engel oluyorsa, güzelce ayarlarınızı yaptırın ve daha çok çalışın.
İyi bir ses elde etmek için kaliteli bir gitar yetmez, her zaman kaliteli bir gitar da gerekmez. Ampli ve isteğe bağlı efektler çok önemlidir iyi bir amplide çalmadığınız sürece pahalı gitarlarda da kötü sonuç elde edersiniz, kötü ama çalımı size rahat gelen gitarınızla da hardware takviyesiyle iyi ekipmanda iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Farklı veya destekler düşüncesi olanlar da fikirlerini paylaşırsa sevinirim. Sorusu olanlara da yardımcı olmak isterim.

Çin malı ucuz bir gitarı Fender sanan adam daha önce hiç gerçek bir Fender görmemiş ya da sesini dinlememiş demek ki bence. Ağaç rezonansı kötü ve sağır gitarlara istediğin aksamı tak, o gitar yine kötüdür.

Bu arada genellikle çoğu kişi pahalı amfi + ucuz gitar daha iyidir diyor ama benim şöyle bir bakış açım var konuya: Bence yeni başlayanlara o çalışma şevkini asıl veren şey gitardır. İyi bir gitarı olan öğrenci onu gördükçe eline alıp bir şeyler çalmaya çalışır veya egzersiz vs. yapar (en azından ben öyleydim). Ben de yaklaşık 10-11 senedir gitar ile ilgiliyim. İlk gitarım Seymour Duncan manyetikli bir Cherry Sunburst renk Kore Epiphone Les Paul Standard' dı. Nispeten orta - iyi sayılabilecek bir gitardı. İlk başladığım zamana dönüp bakınca iyi ki diğerlerini dinlemeyip iyi gitar + kötü amfi almışım diyorum. Çünkü yeni başlayan birisi bazı istisnalar hariç ton konusundan pek anlamaz. Ama gitarın sırf görüntüsü bile onu cezbetti mi çalışma şevki artar diye düşünüyorum. Ama tercih meselesidir tabi. Bunlar tamamen kendi görüşlerim.

çoğu kişi pahalı amfi + ucuz gitar daha iyidir diyor ama benim şöyle bir bakış açım var konuya: Bence yeni başlayanlara o çalışma şevkini asıl veren şey gitardır.

Bence de. Ha mümkünse ikisi de iyi olsun ama seçmek zorundaysam gitarı daha iyi yapmaya çalışırım. İyi amfin var diye çalmazsın ama iyi gitar amfiye takmadan bile çaldırtır adama bazen. Bir arkadaşta iyi bir USA Strat vardı tam modeli hatırlamıyorum ama Fender'in Fender olduğu yıllar... öylesine elime alıp tıngırdatırdım, kendi çıplak sesi bile çoğu akustik gitardan iyiyidi :)

Güzel bir noktaya değinmişsiniz: en önemli mesele setup. Ben gitar yapiyorum. 30'a yakin gitar yaptim. En iyi agaclari da kullandim, en "kotusunu" de. Net olarak sunu söyleyebilirim: pahali parca ve malzeme "iyi" garantisi degil. Elektro gitarda parcalari birlestirmeden cikacak sesi kestirmek de pek mümkün degil ve evet: solid body gitarlarda net olarak amfi daha onemli. Keith Richards'in biraz abartarak dedigi gibi: 5 dakika verin hepsinden ayni sesi cikarayim.

Bunun sayısız örneği mevcut. Örneğin Brian May'in meşhur red special'i bir çok gotar yapimcisinin burun kiviracagi agaclardan yapilma, hatta sap icin kullanilan agactaki kurt delikleri kürdanla doldurulmuş. Yine benzer şekilde pop muzik tarihi kopya veya ucuz gitarlarla yapilmis harika kayıtlarla dolu. Yani, evet iyi bir setup en kaliteli malzemenin kullanilmasindan daha önemli. Bunu yanlış okumayin, her ucuz gitar da iyi demek degil.

Fakat işin bir de şu tarafı var: çaldığınız enstrüman size ne kadar ilham veriyor. Ornegin zamaninda 6 telli bas gitara gitar teli takip uzun süre calan Bruce Springsteen'den tutun, kopya les paul ile super kayitlar yapan Slash'e veya kariyerine hofner strat kopyasiyla baslayan Mark Knopfler'a birçok sanatcinin kazanclari artinca daha kalburustu enstrumanlar edindiğini de biliyoruz. Gercekten de oturup iyo bir gitari saatlerce calmanin keyfi ayri.

Ancak, ayari entonasyonu vb. iyi olsun, gitariniz varsin cin mali olsun, ucuz olsun. Bende gibson es 335 de var epi dot da. Epiye epey islem yapmam gerekti, hatta ayrilan ust kapagi baştan yapistirdim ama su am isin doğrusu epiyi daha fazla caliyorum. Elime daha iyi oturuyor. Aysrlari iyi yapilmis, yapisal sorunu olmayan bir gitarda sorun yasiyorsak sorun yuksek ihtimal bizde. Kaldi ki berbat durumdaki bir gitarda bile usta bir gitarci cogu zaman yapacağını yapiyor. Entonasyonu tamamen kacik bir gitarda tellere yaptigi baskiyla kompanse eden gitarcilar gordum mesela. Yine baska bir ornek, Brian May bir radyo programına katilir, biraz da espri olsun diye kendisine rezil durimda hurda bir gotar verirler, 1-2 dakika icinde aleti otturmeye baslar.

Kissadan hisse: once gitariniza setup yapin/yaptirin. Calmayi iyi ogrenin. Paraniz olunca nasil olsa com guzellerini alirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çin malı ucuz bir gitarı Fender sanan adam daha önce hiç gerçek bir Fender görmemiş ya da sesini dinlememiş demek ki bence.
Doğru olabilir olmayabilir de. Fender ile kötü gitarı sesinden ayırmak için, bariz ayrıntılar var. Ama buradaki olay gitarın iyi olması değil. Benim elimdeki imkanlardan çıkartabileceğim en iyi işi çıkartmam. Yanlış anlaşılmasın iyi çaldım demiyorum, ama gitarın telleri çok yaklaştığı zaman fret buzz oluyordu mesela ( Çünkü sap ayarını iyi yapamadım.) ben de minimal bir düzeyde kaldırıp düşük tuşeyle çaldım, böylece rahat bir çalım elde ettim. Ya da clean bir seste 4 5 sesli bir skor bassam ses kötü gelecekti, daha çok solo çaldım power chordları kullandım gibi.
Bu arada genellikle çoğu kişi pahalı amfi + ucuz gitar daha iyidir diyor ama benim şöyle bir bakış açım var konuya: Bence yeni başlayanlara o çalışma şevkini asıl veren şey gitardır. İyi bir gitarı olan öğrenci onu gördükçe eline alıp bir şeyler çalmaya çalışır veya egzersiz vs. yapar (en azından ben öyleydim).
Buna değindim zaten. İyi enstrüman her zaman icracıya bir çalma keyfi verir, bunun da nedeni tavsiye aldıkları insanların iyi enstrümanı çok önemli bir şey gibi anlatması. İlk başladığım dönemler küçük bir şehirdeydim iyi gitarlar deneme şansım yoktu, elimdeki gitar hiçbir zaman kötü bir gitar olarak hissettirmedi.
tabii konunun başında da dediğim gibi bunların hepsi birer düşünce benim düşüncelerim.

Birine "ortalama gitar alın, sonradan parçalarını değiştirip sağlam hale getirebilirsiniz" demek çok tehlikeli bir tavsiye. İki tane aynı markanın farklı model manyetiği arasında bile ciddi farklılıklar var ses çıkışı ve ses rengi olarak, baştan gövde ağacına uyumlu bir manyetikle ortalama donanımla gelen bi gitar daha mantıklı bi yatırım. Arkadaşların da dediği gibi yeni düşük seviyeli gitarlar aslında 20 25 yıl önce bizim başladığımızda müzik mağazalarında orta sınıf gitarlardı. Zax, Scorpion falan gibi gitarlar vardı ki aklımdan çıkmıyorlar hala. Şu anki Jay Turserler, SXler falan 1990larda Laylaylom Müzik gibi dükkanların en eline geçse 2000 TLden aşağıya satmazlardı.

Doğru olabilir olmayabilir de. Fender ile kötü gitarı sesinden ayırmak için, bariz ayrıntılar var. Ama buradaki olay gitarın iyi olması değil. Benim elimdeki imkanlardan çıkartabileceğim en iyi işi çıkartmam. Yanlış anlaşılmasın iyi çaldım demiyorum, ama gitarın telleri çok yaklaştığı zaman fret buzz oluyordu mesela ( Çünkü sap ayarını iyi yapamadım.) ben de minimal bir düzeyde kaldırıp düşük tuşeyle çaldım, böylece rahat bir çalım elde ettim. Ya da clean bir seste 4 5 sesli bir skor bassam ses kötü gelecekti, daha çok solo çaldım power chordları kullandım gibi.
Buna değindim zaten. İyi enstrüman her zaman icracıya bir çalma keyfi verir, bunun da nedeni tavsiye aldıkları insanların iyi enstrümanı çok önemli bir şey gibi anlatması. İlk başladığım dönemler küçük bir şehirdeydim iyi gitarlar deneme şansım yoktu, elimdeki gitar hiçbir zaman kötü bir gitar olarak hissettirmedi.
tabii konunun başında da dediğim gibi bunların hepsi birer düşünce benim düşüncelerim.
İyi gitar önemli değilse, kötü gitar da size kötü hissettirmiyorsa hayatınız boyunca 50-60 dolarlık çin malı gitarlar ile çalmaya devam edin o zaman. Kişisel tercihlere ne diyebiliriz ki :)

Ayarları düzgünse, fretleri düzgünse her nota çıkması gerektiği gibi çıkıyorsa, akort tutuyorsa, ergonomisi de kişiye uygunsa o gitar iyidir. Şu an en çok çaldığım gitarlardan biri Ibanez Gio gayet ucuz bir gitar. Manyetiğini değiştirdim ayarlarını güzelce yaptırdım severek çalıyorum.

İyi gitar önemli değilse, kötü gitar da size kötü hissettirmiyorsa hayatınız boyunca 50-60 dolarlık çin malı gitarlar ile çalmaya devam edin o zaman. Kişisel tercihlere ne diyebiliriz ki :)
Burda benim anladığım kötü gitardan ziyade fiyatı veya üretim yerinden dolayı kötü yaftası yapıştırılan gitarlardan bahsediliyor. Yoksa kötü gitar kötüdür (çoğu zaman sadece ayarsızdır ama neyse), iyi gitar da iyidir. Sorun diğer kriterlere bakılmadan markası ve/veya fiyatına göre otomatik olarak iyi/kötü ayrımı yapılması. Bu konuda radyoda Erkan Oğur ile ilgili bir anektod dinleşmiştim, çok hoşuma gitmişti: Genç bir müzisyen kardeşimiz ukulelesini bir luthier'e götürüyor, oradayken de 'bu aslında çok kötü' vb. diye yeriyor. O sırada orda Erkan Oğur da var, o lafa giriyor, 'Enstrümana öyle deme, küser' diye. Küstürmeye gerek yok, eğer yapısal sorunlu bir enstrüman değilse ayarı yapılır, çok da güzel olur.

Kötü ama neye göre kötü ? Karşılaştırma yaparsanız kötü olur bir gitar, yoksa hepsi bir derecede iyidir. Tabi doğru düzgün üreticilerin yaptığı gitarlardan bahsediyorsak. Jwin, Masterwork gibi saçma sapan markalardan çıkan gitarların tabii ki gövdeleri sunta, perdeleri kötü çakılmış , manyetikleri de öten manyetikler oluyor. Kimse bunları hakiki Fender'ler, Gibson'lar ile kıyaslamıyordur herhalde.

Peşpeşe, sıra ile Squier, Fender Mex, Fender Usa ve Custom shop çalarsanız , aynı anfide , aynı ayarlarda zaten farkı görürsünüz. Ama bu Squier'ı kendi başına kötü yapmaz, sadece Fender Usa'a göre kötü yapar. Tuşesi iyi olup , tarzlara hakimiyeti olan, anfi ayarlamasını bilen adam zaten Squier (Sx, Vs ne derseniz diyin) ile de güzel müzik yapar. Tek fark çalımdaki konfor, estetik, ses çıkış yüksekliği ve hacim gibi tonal farklılıklarda olur. Bunların çoğu da özneldir.

Öte yandan baktığınızda aynı yıl yapılmış Gibson Les Paul'leri peş peşe denerseniz hepsinin aynı kalitede olmadığını görürsünüz. "Seçilerek alınmıştır" efsanesi de buradan gelir zaten :)

Gucci, Hermes, Chanel vb kadın çanta markalarını bilirsiniz. Özellikle paraya başka isimlerle hitap eden kesim için bir tutku. Çünkü işlevsel olmasalar bile çok pahalılar ve herkes alamıyor, bu da kadınların kendilerini diğerlerinden daha özel hissetmesine neden oluyor.

Bu markalar da marka değerlerini korumak için defolu ürünleri satmak yerine imha ediyor. Böylece çok para ödediğinizde sadece sizin gibi ödeyebilecek birisinde olabilir, siz sahip olmak istiyorsanız çok para ödemelisiniz imajı yaratılıyor.

Peki altın, pırlanta gibi pahalı aksesuarlar kullanılmamış çanta gerçekten o kadar ediyor mu? Belirli bir fiyata kadar doğru orantılı artabiliyor. Misal 50 tllik çanta 10 tlye üretiliyorsa ona malzeme fiyatları ona göre. Bu rakam bir noktaya geldiğinde artık daha iyi malzeme olmuyor, 1. Sınıf malzeme ve işçilik, atıyorum 1000 tl diyelim. 1500 tl olanla aşağı yukarı aynı oluyor. Yani 50 tllik çanta ile 550 tllik çanta arasındaki farktan çok çok az.

Peki 250bin dolarlık çantanın farkı, onun farkı da 250bin dolarlık çantayı herkesin alamaması :)

benim için gitarın sapı iyiyse o gitar iyi; kötüyse de kötüdür. ağaç, manyetik, donanım falan hep ikinci planda, ki gitarı rahat çalıyorsan yatırım da yaparsın. ama sorun şurada başlıyor, ucuz gitarların sapı %90 kötü oluyor. sadece tesviye ile hallolsa tamam ama genellikle fret işçilikleri de kötü, fretleri çıkar, tesviye yap yeni fret çak derken zaten pahalı gitar fiyatına geliyor. manyetik, donanım işine de girersen akı bokunu geçer. tabi şunu da unutmamak gerek, her pahalı gitar iyi değildir, ama bütün iyi gitarlar pahalıdır.

Bence gitarda herşey çok önemli, kaliteli gövde ağacı ,rahat bir sap ve güzel bir tuşe ağacı, iyi bir fret işçiliği, mükemmel bir köprü ve akort stabilitesi yüksek burgular, güzel manyetikler ve gözüne hoş gelecek finish. Tüm bunları ucuz bir gitarda bulmak mümkün değil. Gerçekçi olmak gerek kötü gitar, kötüdür. Dandik bir TT sisters gitara napabilirsinizki.

Geri