Elektrik Gitar Tel Seçimi

Sizce En İyi Tel Firması Hangisi?

• Toplam oy veren
    585
Arkadaşlar merhaba.Forumda araştırmama rağmen elektro gitar için tel seçimi hakkında bir bilgiye ulaşamadım.Eğer bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar burdan yardımcı olabilirlerse kanımca forumda bir boşluk daha doldurulmuş olacaktır.Teşekkür ederim :)

Evde kullanım aşamasında çok da önemi olmayan bir konu, ben kendimi bildim bileli d'addario kullanıyorum, canlı performans trafiğim çok olmadı, daha profesyonle anlamda da fikirleri olan arkadaşlar soruya gerekli yanıtı verecektir. Maliyet açısından ev kullanımı için d'addario şu an iyi gibi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tabi ama şöyle bi soru da geliyor insanın aklına;Elixir teller özel bir teknolojiyle imal edildiği için uzun süre gidiyor ve ilk günkü parlaklığını koruyor.Ayrıca Elixir'in fiyatı D'Addario'nun 2 katı.2 D'Addario yerine 1 Elixir almak avantajlı mıdır?

Metalz demiş ki:
Tabi ama şöyle bi soru da geliyor insanın aklına;Elixir teller özel bir teknolojiyle imal edildiği için uzun süre gidiyor ve ilk günkü parlaklığını koruyor.Ayrıca Elixir'in fiyatı D'Addario'nun 2 katı.2 D'Addario yerine 1 Elixir almak avantajlı mıdır?

Tel kopma hadisesini sık yaşadığım için 2 takım tel her zaman 1 takım telden iyidir bence. Gitarının köprü cinsine ve mekanik yapısının kalitesine göre de tellerin yıpranma oranları değişiyor sonuçta. Kümülatif bir olay yani. Benim fikrim çok gerekmedikçe tele fazla para vermemek yönünde.

kenna demiş ki:
Metalz demiş ki:

Tel kopma hadisesini sık yaşadığım için 2 takım tel her zaman 1 takım telden iyidir bence. Gitarının köprü cinsine ve mekanik yapısının kalitesine göre de tellerin yıpranma oranları değişiyor sonuçta. Kümülatif bir olay yani. Benim fikrim çok gerekmedikçe tele fazla para vermemek yönünde.

ilginç, hayatımda sadece 3 kez tel kopardım ben. birinde takarken yaptığım bir hatadan dolayı çok fazla gerdim farkında olmadan ve koptu. diğer ikisi de yine tel takarken oldu ama aşırı yıpranmış ve zaten kopmak üzere olan tellerdi(ikisi de benim gitarım değil).

D'Addario yerine Gibson tavsiye ederim. D'Addario teller ton ve entenasyonunu 1 haftada kaybediyor. Aralarında da 5 ytl civarında bir fark var. Teller sık değiştirilen malzemeler olduğu için her defasında farklı bir set alıp denemek gerek bence, en sağlıklı karar bu şekilde verilebilir.

gibsonın bb king signature serisini kullanmıştır bir ara, 10-56 çok kalın bir takım. muhteşem bi ton vardı ama :)

bu arada hiç bazı basçıların yaptığı gibi tellerini kaynatıp tekrar kullanan var mı?

Bence kaynatıldığında telin netliği kaybolur.Yüksek sıcaklığa çıktığı için yapısında değişimler olabilir.

Ayrı bir konu ise standart 9-42 setler yerine 9-46 set kullanmak.Bas tellerin daha kalın olması daha oturaklı bir ton veriyor.

Bugüne kadar hep dadario kullandım.Elixir denemek isterim.Uzun süre parlak ve kullanışlı kaldığını biliyorum.Dadariolar sabah tak akşama kararıyorlar.

Bu arada d'addario "heat treated" diye bir seri çıkarmış, parlaklığın daha uzun sürdüğü yazıyor. Bugün aldım bir deneyeceğim, standart d'addario dan 5 milyon daha pahalı.

ben elixir diyorum.Hem dayanıklı hem paslanma,kararma yok.Evinde ufacık amfilerle düşük seste teller arasındaki ton farkını ayırabilecek adamıda alnından öperim...

O yüzden en dayanıklı teli almak daha iyidir.Ayda bir daddario alacağıma,6 ayda bir elixir alırım daha iyi....

Aslında tel seçimi muhabbeti bu forumda defalarca tartışıldı.Ve bence çok göreceli, değişken bir kavram bu tel olayı...Kimisi gitarını sert çalar kimi daha yumuşak, kiminin eli daha çok terler kiminin ki az...Kimisi gitarını hardcase de saklar kimisi ortalıkta bırakır...Kimi çaldıktan sonra tellerini siler bir bezle kimisi silmez..kimisi günde yarım saat gitarı eline alır ardından 2-3 gün belki de hiç çalamaz kimisi günde 4-5 saat çalar...vs bu liste uzar gider.O yüzden herkes kendisi deneye deneye kendi şartlarına uyan bir marka bulmalıdır diye düşünüyorum.Yani evet işte bu tel en kral tel ne akar ne kokar diye bir durum yok.Bütün teller tonunu kaybeder bütün teller birsüre sonra paslanır.Ama yukarıda dediğim gibi benim şartlarımda gözümde ki en iyi tel elixir..Çünkü tonunu en geç kaybeden ve en uzun süre kararmadan giden markadır benim kullanım şartlarında.Bu tamamen tercih meselesi.aslında kendi ekipmanımda ernie ball dan çok daha iyi tonlar alıyorum ama 1 hafta sonra tonunu kaybediyor ve garip bir hallere bürünüyor..O yüzden benim tercihim elixir..

ben de daha yeni ernie ball aldım daha denemedim. ilk defa kullanacam bakalım nasılmış. yazında elixir alırım onu denerim. En sonunda da kendime uygun bir teli bulurum heralde deneyerek :) Geçenlerde ucuz diye tek tel ince mi teli aldım markası felan ne bilmiyorum, şarkıda full çekeyim dedim elimi yarıyodum azdaha çok tehlikeli haller alabiliyorlar :)

Geri