Elektrik Gitar Tel Seçimi

Sizce En İyi Tel Firması Hangisi?

• Toplam oy veren
    585
ben de sürekli daddario kullnıyordum, şimdi de elixir i deniycem, tellerin 2 gün içinde kararması çok canımı sıkan bi durum, umarım elixir hakikaten geç kararan bi teldir. ama sanırım elixir in tek teli satılmıyor, ya da satılıyor mu, mesela 0.56 mi teli bulabilir miyim (7 telli olması sebebiyle)?

Elixir gerçekten geç kararan bir teldir.Fakat gitara değişik yapay bir ton veriyor gibi geldi bana.D'addario veya ernie ball gerçekten güzel tellerdir.Fakat onlarında kaybı çabuk kararmaları,ancak ernie ball ilk takıldığı 4-5 gün muhteşem ses verirken bu süreyi takip eden zamanda birden bire tanınmayacak hale geliyor.Yani bu işin ortası yok.Ancak şöyle bir durumda var unutulmaması gereken.Eğer hergün en az 1-2 saat gitar çalan insansanız zaten tellerin kısa aralıklarla değişmesi gerekiyor.Yoksa telde ne ton kalır ne parlaklık..Bu yüzden seneler sonra en mantıklı kararın D'addorio olduğuna karar verdim.2 en fazla 3 haftada bir değiştiriyorum.Bir takım D'addorio tel 10 ytl.Elixir ise yanlış hatırlamıyorsam 35 ytl civarı idi...Bu yüzden Daddario bana daha mantıklı geliyor.

Ben bir ara video izlemiştim youtube ta(bir daha aradım bulamadım)... Adam D'addorio,ernie ball,elixir ve dean markley(di galiba) tel takımlarını biri aktif biri pasif iki gitarda deniyor sonuç olarak bariz bir şekilde aktif manyetikli gitarda en iyi sesi ernie ball...pasif manyetikli gitarda ise elixir ile D'addorio veriyor gerisi fısss...birde elixir in yapay bir ton verdiğine inanmıyorum...bu arada ekinozan inşallah elixirin 7 tel setini bulabilirsin ben bulursam sana haber ederim ;)

Ben ilk başlarda Elixer teller kullanıyordum hakikaten çok geç kararıyordu ki benim ellerim anormal şekilde fazla terler fakat daha sonra ucuz D'addorio tel alıp, tel temizleyici ve kullanmadıgım her an casein icinde hava almasını engelleyerek tellerin ömrünü baya bir uzattım.Çalmak kadar tellerin havada ki nemle buluşması bile karartıyor telleri.Elleri çok az terleyen arkadaşlarım ise bu yöntemle aylardır tel değiştirmiyorlar :) Ahh ahh ben neden normal bir insan değilim ki :)

'GHS', 'Godin', 'Sadowsky' ya da 'Savarez' tel kullananlar var mı hiç bahsedilmemiş..

* GHS'nin 'David Gilmour Signature GB-DGF' diye bir teli de mevcut.

hocam ben daha önce de sormuştum bunu ama, hala almadım şu tel temizleyici olayını. mesela jim dunlop un ultraglide ürünü var, kararmayı geciktiriyor mu?ya da NomAmor arkadaşım, sen hangi tel temizleyiciyi kullanıyorsun?

NomAmor, yalnız değilsin abi, ben de normal değilim.. :)

ekinozan demiş ki:
hocam ben daha önce de sormuştum bunu ama, hala almadım şu tel temizleyici olayını. mesela jim dunlop un ultraglide ürünü var, kararmayı geciktiriyor mu?ya da NomAmor arkadaşım, sen hangi tel temizleyiciyi kullanıyorsun?

NomAmor, yalnız değilsin abi, ben de normal değilim.. :)

Hocam ilk zamanlar Dunlop Ultraglide kullanıyordum fakat şaun Planet Waves PW-STC kullanıyorum ikisininde artısı-eksisi mevcut...Dunlop'un kullanımı kolay herhangi bir klavyeye temasında filan pek bir sorun olmuyor, iyide temizler.Fakat şuan kullandıgım Planet Waves'in kullanımı çok daha zor, zahmetli, temas haline helede gitarın klavyesi abanoz gibi siyah bir renkse berbat şeyler yapabilir.Ama çok daha iyi temizliyor içindeki karışımın biraz daha sert olması sebebiyle.Bezle dikkatli bir şekilde kullanırsan Planet Waves daha iyi sonuç veriyor...Seçin senin ;)

kesinlikle elixir. D'Addario dünyanın en kötü teli.kullan at tel bir konserlik.ama elixir ömürlük.9ay önce aldğım tel hala sapasağlam görüntüsündne ve tonundan hiçbieşey kaybetmeden gitarımda takılı inanılmaz.hala ışıl ışıl ve hala tonu ilk günkü gibi.

Kubi_Tolkki demiş ki:
kesinlikle elixir. D'Addario dünyanın en kötü teli.kullan at tel bir konserlik.ama elixir ömürlük.9ay önce aldğım tel hala sapasağlam görüntüsündne ve tonundan hiçbieşey kaybetmeden gitarımda takılı inanılmaz.hala ışıl ışıl ve hala tonu ilk günkü gibi.
Eğer elinde eldivenle, sterilize bir biçimde çalıyorsan doğrudur, inanırım... :)

zamanla kararma yanında tel üzerinde ter, kir vb. den dolayı pürüzlü bi oksit katmanı oluşması, fretleri de çok çabuk eritiyor. çıkarımlarım sonucunda, fret ömrü ve temiz tel hissi, parlaklık (takıntı, kabul ediyorum :) ) için sanırım elixir en uygunu. bakalım, daddario yu yeni taktım, iki gün sonra giderim elixir almaya heralde... :)

Arkadaşlar gitar çalmadan önce elinizi nem verici özelliği olmayan bir sabunla yıkayın.
Güzelce havlu veya peçeteyle kurutun.
Kararmanın geciktiğini göreceksiniz.
Ayrıca çok hijyenik bir uygulama :D

Kubi_Tolkki demiş ki:
aga o dediklerinle ilk lafınla kaybettin zaten... Şu bir gerçek ki yeni bir telin verdiği o tınıyı hiçbir zaman kullanılmış telden alamazsın bu bir. D'addario heleki 1/2 rounds serisi süperdir traşlanmıştır sarımlıları buda 2... eğer sahne alan bir insansan ve müzik senin işinse sürekli tel değiştirirsin ki buda sounduna o kadar güzel etki yapar buda üç... evden dışarı çıkmayan bir gitarın varsa ve sadece kendine çalıyorsan tel kopunca 2 3 gün idare edebiliyorsan filan elixir iyidir uzun süre götürür ama pro işi deildir buda son ...

- Elixir kararıyormuymuş ? yani üzerindeki ince sarım plastiklere rağmen ? valla 5.5 ay gitarın üstünden çıkarmadım aynı zamanda benim parmaklarımda fena terler çalarken, ve hergünde en az 1 saat boyunca gitarı alır çalarım, kararma olayını ilk kez duydum ilginç... ayrıca ben ton olayına katılıyorum yeni takılan bir tel takımın sesi kesinlikle 5 aylık telden daha iyidir ama bu demek değildirki uzun süre değişmeyen ve parıl parıl parlayan elixir telleri kötü ton verir, gayet normal bir şekilde çalarsınız harmoniğinizi alırsınız ama tabiki ernie ball ın o ilk taktığınızda verdiği pirinç tınısını (akustik) vermez.

el ixir her yönüyle bariz üztün bi tel bence 2 yada 3 defa aldım şimdiye kadar ama tondaki guzelliği ilk calışınızda ve bunu devam eden 4 5 ayda o guzel tonu alabiliyorsunuz...ben param oldukca alabildim tabi bu teli..onun dısında hep daddario kullandım..paranız varsa gerek sahne gerek ev icin en iyisi bence el ixir dir..ama daddario nun cok ust seri telleri var onları denemek kısmet olmadı henüz..

Geri