Bu gitara uğraşmaya değer mi?

Arkadaşlar merhaba.
Yıllar önce tanıdık bir stüdyodan kötü durumda aldığım gitarın boyasını söktüğümde (zımpara ile) gördüm ki gövdesi çatlakmış. Ben boyası çizik sanıyordum. Sese etkisi nedir bilemiyorum.
Oyle olunca moralim bozuldu, öylece manyetik ve telleri geri taktım.
Sizce bu gitara yapılabilecek bir tamir var mı? Uğraşmaya değer mi? Seymour Duncan set alayım ve kırmızı boyamak istiyordum.
1996 japon dk2 olduğunu sanıyorum.
IMG_20200216_170546.jpg
IMG_20200216_170553.jpg
IMG_20200216_170625.jpg
IMG_20200216_170638.jpg
IMG_20200216_170647.jpg

Dosyalar

• IMG_20200216_170633.jpg
    IMG_20200216_170633.jpg
    315.2 KB · Gösterim: 337
Uğraşılacak fazla bir durum yok gövde tekrar yapıştırılacak. Sizde yaparsınız bence işkence tarzı birşeyle bir hafta kadar ağaç yapıştırıcısı sürüp bekleyin bence sonuç alınır. Yada iyi bir lüthier direk halleder zaten.Youtube da bol kaynak var.

Sapta çatlak olmadığı müddetçe ciddi bir sorun olmaz, zaten bolt-on gitar, gövdede humbucker'ın altına kadar çatlak olmuş. Sustain'e falan pek etmez bu. Ahşap tutkalıyla aradaki boşluktan düzgünce mengene/işkence yardımıyla yapıştırılırsa sorun olmaz.

Bence gitarın ağaç rengi hoş, transparan bir boya kullanıdırdım.

Eğer ağaçta fotodan görülmeyen bir çürüme vb. yoksa bu çok ciddi bir sorun değil, yapılır.

Şimdi herkes yaklaşsın, bir sır vereyim: Elektrogitarlarda, özellikle de solidbody tabir edilenlerde, yok tutkaldı, yok ağacın cinsiydi vb. sese etkisini kestiremezsiniz. Bakın sese etkisi olmaz demiyorum, elbette gitardaki her şeyin sese etkisi olur da ne etkisi olur, parçaları toplamadan kestirmek pek mümkün olmaz. Olsaydı benim Yaklaşık 6 kiloluk tek parça maun Les Paul Custom gitarım (namı diğer örs) sustain olarak kendi yaptığım 3 parça kızılağaç ve klasik jazzmaster single coil manyetikli jazzmaster gitarımdan çok daha iyi sustaine sahip olurdu. Fakat gerçekte o işler öyle olmuyor işte.

Tutkalla gitarın sesi etkilenir mi? Bilmem, etkilenir tahminen. Siz anlar mısınız? Hayır. Dinleyen biri anlar mı? Hayır. Kaldı ki bu olası etkiyi anlayacak biri olsun diyelim (yok), negatif bir etki olacağı ne malum?

Kafanıza takmayın. Gitarınızı yapın/yaptırın.

Zaten bir çok gitar gövdesi bir kaç parça ağacın yapıştırılmasından oluşuyor.

Diğer arkadaşların dediği gibi yapıştırırsanız bir problem olmaz. Aynı performansla devam edebilirsiniz.

Bir de bu gitarı bu haliyle (boyası sökülmüş ve çatlak) çalmak size keyif veremeyecektir. Satmaya kalksanız da para etmez.

Yaptırdığınızda da harcadığınız paranın karşılığını alabileceğiniz bir fiyata satamazsınız ama en azından keyifle çalabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar teşekkür ederim, ağzınıza elinize sağlık. İçime su serptiniz (tekrar bir şeyler yapmak için hevesim geri geldi)
Umarim becerebilirim bir şeyler. Sonucu mutlaka buradan paylaşırım.

Arkadaşlar merhaba.
Yıllar önce tanıdık bir stüdyodan kötü durumda aldığım gitarın boyasını söktüğümde (zımpara ile) gördüm ki gövdesi çatlakmış. Ben boyası çizik sanıyordum. Sese etkisi nedir bilemiyorum.
Oyle olunca moralim bozuldu, öylece manyetik ve telleri geri taktım.
Sizce bu gitara yapılabilecek bir tamir var mı? Uğraşmaya değer mi? Seymour Duncan set alayım ve kırmızı boyamak istiyordum.
1996 japon dk2 olduğunu sanıyorum.
135269 eklentisini görüntüle
135270 eklentisini görüntüle
135271 eklentisini görüntüle
135273 eklentisini görüntüle
135274 eklentisini görüntüle
Konunun dışında bir soru ama, telefonunuzun marka modeli nedir söyleyebilir misiniz? Çok güzel görünüyor

Geri