Entonasyon ayarı yapamamak

Sap ayarını yaptığım elektrik gitarımda entonasyon ayarının yapılmasını da youtube sağ olsun çözdüm. Ancak sorun şu ki saddle'daki vidaları ne kadar oynatsam da 12. Frete bastığımda tunerda ibre neredeyse hiç oynamamış oluyor. Acaba acele mi ediyorum? Yani sap ayarı gibi burada da ayarladıktan sonra o ayarın etki etmesi için 1 2 dakika beklemek mi gerekiyor? Yoksa sorun bu değil mi?

Bir boşta bir de 12.perdede kontrol ediyoruz ya, her arada itreşimi kesmek gerekebilir. Sıradan bir akort işleminde de telden tele geçerken her dokunduğumuz telde tam akortluymuş gibi görünmesi yanıltıcı olabiliyor. Titreşimi kesip tekrar teli çekince tam akorttan pes ya da tiz görünüyor. Anlatabilmişimdir umarım

Tuner marka modeli nedir ? En azından 0.1 cent hassasiyet olmadan zor olur entonasyon.Birde tabi ekranı ne kadar detaylı ayara izin veriyor bu da önemli.

O vidaları çevirince ses biraz tizleşir zaten. Tekrar tuner ile akort edip denemeniz gerekir. vidalar yalama olduysa veya sona dayandıysa ondan tepki vermiyor olabilir. Bu arada normal akort yapıp 12. perdeye bastığınızda çıkan oktav ses tiz mi geliyor pes mi?

O vidaları çevirince ses biraz tizleşir zaten. Tekrar tuner ile akort edip denemeniz gerekir. vidalar yalama olduysa veya sona dayandıysa ondan tepki vermiyor olabilir. Bu arada normal akort yapıp 12. perdeye bastığınızda çıkan oktav ses tiz mi geliyor pes mi?
Bütün 6 telde de 12. Perdede ses +15 cent tiz geliyor. Tune o matic köprü var. Saddleları sola doğru çeviriyorum hep.

Bir boşta bir de 12.perdede kontrol ediyoruz ya, her arada itreşimi kesmek gerekebilir. Sıradan bir akort işleminde de telden tele geçerken her dokunduğumuz telde tam akortluymuş gibi görünmesi yanıltıcı olabiliyor. Titreşimi kesip tekrar teli çekince tam akorttan pes ya da tiz görünüyor. Anlatabilmişimdir umarım
Anlamadım hocam ya. 11. Perdeye kapo mu tak diyorsun yani

Tiz geliyorsa saddle'ı geri çekmek gerekir. Tune o matic'teki parçalara ne deniyor bilmiyorum. Onlara da saddle deniyor mu?
Evet. Geri çekiyorum işte sola çevirerek. Yani durum şu teli akortluyorum ve 12 perdeye basınca ses tiz geliyor. Sonra saddle ı sola çeviriyorum ve kontrol ettiğimde telin boş sesi değişmiş oluyor ama 12. Perdede halen tuner aynı yerde oluyor. Baya saçma bir durum

Geri