Bizimkiler

Bizimkiler, 1989'da televizyonlarımızda görmeye başladığımız ve 2002 yılına kadar çekimleri devam etmiş, bu tarihten sonra ise çeşitli kanallarda eski bölümleri gösterilmeye başlanmış dizi film. Dizi 3 Kanal dolaşmıştır:TRT 1, Star TV ve Show TV.Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisidir.

Dizinin yaklaşık 480 bölümüne yönetmen olarak Yalçın Yelence imza atmıştır. Filmin künyesinde yönetmen sıfatıyla yer alan diğer isim Erkavim Yıldırım, dizi sona erdikten ve bu bitiş tüm taraflara bildirildikten sonra, yapımcı firmanın, devam edebilir düşüncesiyle çektiği ilave 3-4 bölümün yönetmenliğini üstlenmiş ve devamında, dizi sona ermiştir.

90'ların ortasına kadar (ki TRT'nin egemenliği özel kanallara tam olarak kaptırması bu döneme denk gelir) ratingleri oldukça iyi olan bir diziydi.İlk iki yılında Şükrünün (Erdal Özyağcılar) ağabeyi Şevket rolünde Cihat Tamer'i izledik.

Daha sonra işlerinin yoğunluğu nedeniyle diziyi bırakan Tamer'in yerine bu role Engin Şenkan getirildi.Dizi yayınlandığı senelerde bir çok değerli oyuncusunu yitirdi.İlk kayıp dizide doktor rolünü oynayan Yavuzer Çetinkaya idi, yıl ise 1992..

Çetinkaya'nin vefatının ardından bir sene sonra bu sefer Yaman Okay hayatını kaybetti. Okay, Şükrünün karısı Nazan'ın (Ayşe Kökçü) bir baltaya sap olamamış ağabeyi Nazım rolündeydi. Ne zaman kardeşinin evine gelse, Şükrü'den fırça yerdi, Nazım da "Enişte, bu sefer süper bir iş buldum ama biraz avansa ihtiyacım var" derdi. Bölüm bitince de Şükrü'nün oğlu Ali (Atılay Uluışık) "Babam o akşam çok diretti dayıma para vermemek için ama sofrada açılan bir yeni rakının içilmesinden sonra yelkenleri suya indirdi" tarzı açıklamaları ile yine Nazım'ı kıramadığını anlardık.

Yaman Okay'dan 4 sene sonra 1997'de ise Şükrü'nün babası Hüsnü rolündeki Orhan Çağman vefat etti. Aynı yıl Erdal Özyağcılar Şehnaz Tango adlı diziye başladığı için kadrodan çıktı ve yerine bir başka usta oyuncu Savaş Dinçel geldi.En son 2000 yılında ise dizide Orhan Çağman'ın eşi Leylayı oynayan Güzin Özipek vefat etti.Ayrıca vefat edenlerin içinde bir de Savaş Yurttaş vardı. Canlandırdığı karakterin ismi ise Hüseyindi. Ve en son huysuz ve cimri apartman yöneticisi Sabri bey yani Mehmet Akan 2006 yılında vefat etmiştir

Oyuncular;
Erdal Özyağcılar - Şükrü (1989 - 1997)
Ayşe Kökçü - Nazan
Atılay Uluışık - Ali
Mehmet Akan - Huysuz ve cimri apartman yöneticisi Sabri
Ercan Yazgan - "Buyruuuun!!!" Kapıcı Cafer
Erdinç Dinçer - "Meraklı muhasebe müdürü" Ergun
Salih Kalyon - "Tak abicim(ağabeycim)" TakTak Sedat
Hikmet Karagöz - "Affedersin müdürüm" ,"cıvık müdürüm afedersin",Çaycı Abbas
Aykut Oray - "Katil" Yavuz
Uğurtan Sayıner - "Ayyaş" Cemil
Oktay Sözbir - "Sus iblis kırarım boynuzunu ha!" "Halil Pazarlama" Halil
Selçuk Uluergüven - "Altı kere sekiz" Davut
Ali Uyandıran - "Böyle yumuşak yumuşak" Dumkopf Halis
Buket Dereoğlu - Sekreter Demet
Rutkay Aziz - Şair Cenap
Tuncay Akça - mahallenin manavı
Tayfun Çorağan - Şükrü'lerin damadı Aydın
Güzin Çorağan - Halis'in annesi Ulviye
Mehmet Gulerbaşlı - Tertip Galip
Bensu Orhunöz - Şükrü'lerin kızı Bilge
Güler Ökten - Doktor Türkan kızıl
Savaş Dinçel - Şükrü (1997-2002)
Yaman Okay - Nazım 1989-1993
Cihat Tamer - Şevket (1989 - 1991)
Engin Şenkan - Şevket (1991 - 2002)
Yavuzer Çetinkaya Doktor (1989 - 1992)
Güzin Özipek Leyla (1989 - 2000)
Eray Köseoğlu Şevket'in oğlu Cem
Halit Akçatepe Nazif
Kemal İnci Arif Bey
Meltem Savcı Ayten
Meral Onuksav
Nesrin Akkoç Özge
Sabriye Kara Sevim
Savaş Yurttaş Hüseyin
Sema Önür
Zihni Göktay Muvaffak
Cezmi Baskın Sıtkı
Meral Çetinkaya Ayla Hanım
Orhan Çağman Hüsnü
Müjgan Ağralı Mine
Başak Köklükaya Özge
Erdoğan Tuncel Raşit
Filiz Küçüktepe Hacer
Gülden Avşaroğlu
Berfin Aydoğan Su
Güngör Erbayık Nimet
Erdoğan Bugay Bülent
Latife Saruhan Suna
Zeynep Irgat Ayşe
Binnur Şerbetçioğlu Dilek
Güzin Özyağcılar Serpil
Selda Özbek Şengül
Mine Teber Gülsüm
Sinem Taşkan Yeşim
Sıdıka Şenkan Sultan
Sadık Türken Asım
Özge Özberk Zeynep
Akın Tunç Cem
Berna Oğuzutku Demirer
Bilge Parlak
Eda Ateş
Meral Küçükerol
Cenk Rofe
Murat Akkoyunlu Bora
Figen Sümeli
Burak Dur
Tuncay Tarhan
Doğan Aybay
Serkan Dönmez
Yalçın Özbek
.....

evet, bir Türk klasiği, Efsane, Kült dizi! eminim hepimiz izledik. kimimiz küçütük, kimimiz kocamadık Bizimkiler dizisi yayınlanırken. hatta çoğumuz onlarla büyüdük. :)

Star Tv dömeninde izlemeye başlamıştım. Sonra Show tv'ye geçiş yapmıştı. en sevdiğim karakter Halil (nam-ı diğer Halilpazaralama), Kapıcı Cafer, Dumkof Halis (böyle, yumuşak yumuşak) ve Ayla (hık hık) idi...

Ayrıca Şevket'in karısı Mine'ye de uyzu olurdum. :D

ha, birde bu dizinin Yazlıkçılar diye 2. bir versiyonu vardı. ama orada ki karekter isimleri değişikti.

bende bu diziyi izlemiştim diyenler parmak kaldırsın! :)

galatadan at beni halice in tut beni diye bir sarkı vardı sabri beyin bestesiydi sanırım gercekten cok orjinal bir sarkıydı katilin cöp tenekesine carpması.caferin bakkalı sömürmesi.tak tak sedatın borsa isleri ibrikci kısaca dizideki herkes süperdi bu arada dizinin ilk bölümden itibaren tekrarları türkmeneli diye bir kanalda yayınlanıyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O şarkı çok güzeldi. Sanırım Sabri bey, Halis'e org çalmayı öğretirken söylediği şarkıydı. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben Ayla Hanım'ın hıçkırmasını çok severdim. Ayla Hanım hep Şair Cenap'a sulanırdı. :D Sonra, Ayla Hanım'ın yaşlı bir annesi vardı, kocasının resmine bakar bakar Sabri beyi şikayet ederdi. Sonra, Halis'in Ayla Hamım'a sulanması falan... :D

-Ayla teyzeciğim, hıçkırık mı tuttu öyle yumuşak yumuşak? Öpecem valla. :D

Ben çocukluğumu özledim. :(

ben dizinin ilk bölümlerinden itibaren ber, hastası omuştum. aslında dizini ana konsepti gene bugay yapım'ın ( burgay'da olabilir tam hatırlamıyorum) daha önce eçvirdiği başrolünü kemal sunal'ın oynadığı '' kapıcılar kralı '' adlı filmdir.

dizi gerçekten içinde şahane espriler barındıran , sıcak samimi bir diziydi. ben en çok cemil karakterini severdim ( bababım da adı cemil :LOL: ). zaten orjinal kapıcılar kralında aynı rolü gene usta bir oyuncu olan şevket altuğ canlandırmıştı. trt1'de ki bölümleri yayınlasa gene izlerim sanırım :D

dizi geçtiğimiz yaz ayında flash tv de yeniden yayınlandı ve ben yeniden büyük bi keyifle izedim diziyi. dizide bütün oyuncular başlıbaşına bi efsaneydi ama nedense ilk olarak aklıma eskici hüseyin geldi. orjinal bi karakterdi doğrusu en az diğerleri kadar. bu arada papğanın adı maşuktu :)

halil pazarlama halil pazarlama halil pazarlama kapınızda
merdivenleri tek tek in dunkof
ayla teyze pembe pembe
tak ingiltere borsası tak amerikan borsası
bizim bir ahmet abi vardı
elini kolunu oynatma komsum
afedersin
dizinin aklıma gelen klasik sözleri birde ergun kapı dinlerken bir anda kapı acılır ergun yere serilirdi :D :D :D

bu dizide sürekli pencerede duran ve içen bir herif vardı...sürekli içer "benim adım Cemil ben yaparım" derdi süper bir adamdı yav hastaydım ona... :D
birde katil diye biri vardı yanılmıyorsam oda sürekli arabayla çöp bidonlarını devirirdi... :D
ne diziydi yav... :D

Geri