Canlı şarkı söylemek için program önerisi

Selamlar öncelikle, ses kartım ve bir condenser mikrofonum var. Yapmak istediğim olay canlı bir şekilde söylerken kendimi duymak ama duyma işlemini EQ ayarlarından ve efektlerden geçirerek yapmak istiyorum. Yani kendimi söylerken aynı anda reverb efektli ve EQ ayarı yapılmış bir şekilde duymak istiyorum. Bunun mümkün olabilmesi için hangi programı kullanmam gereklidir? Veya hazır DAW programları ile yapılabilir mi?

Kısa, kaba ama hızlı bir şekilde yazacak olursak:

Condenser mikrofon phantom power'a ihtiyaç duyar, ses kartınızın desteklediğini ve ses kartınızı Reaper'a tanıttığınızı var sayar isek;

Reaper'ı açtıktan sonra Insert menüsünden bir track ekleyin, daha sonra track üzerindeki kırmızı record butonuna basın ve track'i kayda hazır hale getirin,
Yine track üzerindeki Input kısmından ses kaynağı olarak ses kartının mikrofon girişini seçin.
Yine track üzerinden minik "FX" butonuna basarak vermek istediğiniz efektleri ekleyin.

Reaper'in çok geniş bir kullanım kılavuzu, aktif bir forumu ve youtube üzerinde yüzlerce videosu var. Öğrenmesi kolay DAW 'lardan.
Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aslında anlatmak istediğim olay o şekilde değildi, o kayıt için bir yöntem ben canlı söylerken efektli bir şekilde kendimi duyabilmek istiyorum.konserlerde şebnem ferahın v.s kendini duyduğu gibi yani

Anlattığım şekilde yaptığınız zaman zaten sesinizi gerçek zamanlı olarak efektli olarak duyacaksınız. Alt kısımdaki record butonuna basmadığınız sürece kayıt almaz.

Efektli sesinizi duymak istediğiniz hoparlör ile mikrofon yan yana aynı odada ise kulaklık kullanmanız gerekecektir, yoksa fena halde feedback yapma ihtimali var.

Şebnem Ferah gibi derken, sahnede mi yapmak istiyorsunuz bu işi yoksa evde vs. mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ses kartım behringer u phoria um2 , reaper programını kullanıyorum fakat hala yapamadım üstteki arkadaşın dediği adımları yaptım fakat ses alamıyorum :( başka bir şekilde yapma yollarına bakıyorum ben de mecburen

Sadece daw kullanarak sesinizi o şekilde duyamazsanız. Öncelikle ses kartınızdan direct monitoring kapalı olmalı. Reaper için yukarıda bahsedilen adımlar yapıldıktan sonra bir vst eklenmeli. Ezmix tarzı programlara bakabilirsiniz. Ayrıca ek olarak reaper'da kirmizi butonu acik tutmayi ve butona sag tik yaptiginiz da monitorngin acik olduguna dikkat edin.

sonunda hallettim. efekt açınca latency problemi oluyor ama sanırım o da ses kartımın kaldıramamasından kaynaklıdır diye düşünüyorum. yardımlarınız için çok teşekkürler

Geri