Davulda kondisyon sorunu

Arkadaşlar çalma süresi 2 saate yaklaştıkça oluşan bir güçsüzlük sorunum var özellikle bacaklarda... Bu durum bir süre sonra ritm kaçırma, şarkının twinli kısımlarının hızını yakalayamama (yakalasam da tam ritme oturtamama) gibi sorunlar yaşatıyor. Şu anlık stüdyo dışında çalmadığım için önemsemedim fakat ilerki zamanlarda topluluk önüne cıkabilme ihtimalini düşününce çözüm arayışına girdim. Grup içerisinde herkes okulla uğraşmak zorunda olduğundan haftada bir kez 2 saat olarak prova yapabiliyoruz... Evde veya günlük yaşamda uygulayabileceğim yöntemler var mı? Sizce bu durumu nasıl çözebilirim? Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim.
Saygılar...

Evde bacaklarını güçlendirmek için bir pedal birde çalışma pedi alabilirsin (pedal için olan çalışma pedlerinden). Belkide pedalı kullanırken ayak hareketini yanlış yapıyorsundur. Bir kaç video izleyip kendi çalış şeklin ile karşılaştır. Bunun için mike portnoyun "liquid drum theater" eğitim videosunu tavsiye ederim. Son tavsiyem ayakkabı seçimi konusunda, eğer bot ile çalıyorsan hemen vazgeç derim. Bot gibi ağır ve ayak hareketini kısıtlayan bir ayakkabı ile davul çalmak kadar işkence bir şey yoktur.

Düşündüm de steve smith'in eğitim videosu daha uygun olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öneriler için teşekkürler hocam ;)
Şimdi ilk işim vuruş şeklime dikkat etmek olcak... Ayakkabı konusunda sorun yok rahat ayakkabı ile (hatta coğu zaman onu da cıkararak) calıyorum :) ama vuruş tekniğim yanlış olabilir en kısa zamanda onu düzeltmeye bakacağım... Ağırlık ile gezmeyi denemiştim ama pek etkili olmamıstı bir de pedi denesem hiç fena olmayacak :)
tekrar teşekkürler,
saygılar...

ayrıca sorun sadece caldıgın ayaykkabı vb. deil.Yaptıgın tarzada calan ve iyi olan davulcuları takıp et.Onların teknıklerını karsılastırman cok faydalı olur senın için.Bıde twınde ayaklarını kaldırmadan calmaya calıs cok daa yuksek hızlara cok daa az enerjı harcayarak cıkarsın.

kalcifer demiş ki:
ayrıca sorun sadece caldıgın ayaykkabı vb. deil.Yaptıgın tarzada calan ve iyi olan davulcuları takıp et.Onların teknıklerını karsılastırman cok faydalı olur senın için.Bıde twınde ayaklarını kaldırmadan calmaya calıs cok daa yuksek hızlara cok daa az enerjı harcayarak cıkarsın.
Kaldırarak olmasın o :D :D

mrb daha önceki başlığım bu başlıktan dolayı kilitlenmiş.gelelim problemime

davul çalmaya yeni yeni başladım.davulumda var.müziğin ritimlerini biliyorum öğreniyorum.fakat ayağımdaki porblem nedeniyle ritimi batırıyorum.bildiğimide çalamıyorum. çok güçsüz geliyo bacağımın üst kısmından destek alamıyorum.saydıramıyorum.napıcam böle bunalımdayım yardım edin

ritimlekalın...

pick-up demiş ki:
kalcifer demiş ki:
Kaldırarak olmasın o :D :D

Kaldırmadan derken bacak komple kalkmasın yani :)
Sadece çok güçlü vuruşlar için kaldırmak lazım.
yoksa çabuk yorulursunuz.

Çalma süreni arttırmalısın tek başına stüdyoda olduğun zamanlarda kendini yormaya çalış sert vur kicklere twinleri bastıra bastıra olduğundan daha sert at. haftada 2 saat stüdyon var sa 2 haftada 1 saat falan bunu yap. Stüdyoda kolaylaşacak işin.

olabildiğince taburenin önüne oturun, üst bacak boşta kalınca daha güçlü devinim sağlıyor. Kas yapmaya bakın, başka türlü olmaz. Tatilde kumda koşun, şehirde koşun, yokuş tırmanın, eskrim yapın vs vs...

bir de tek ayak seri vuruş için burun topuk tekniği var, özellikle 2li seri vuruş yapmak için ideal ama kesinlikle çok çalışılması gerekiyor.

Bir de en çok bacak geliştiren olaylardan biri kesinlikle eskrim. E tabi herkesin yapacak zamanı ve imkanı yok ama silahsız ekipmansız sadece yürüyüşünü çalışsanız bile (haftada 3 gün 3er saatten 1 senede kolon gibi bacak yapıyor) inanılmaz faydası olur.

Kumda koşmak ise ayrı bir güzellik. Kızgın kumlardan serin sulara onyüzbinmilyon davulcu!

sağ ayak bileğini nasıl güçlendirebiliriz? denge kurmakta zorlanıyorum.tamam bacağı koşu yaparak güçlendiricem.bilek?? oda onunla beraber olur mu? daha önce çok koştum bi faydası olmadı bileğime.

davula ve tabureye oturuş pozisyonun çok önemlidir eğerki davula oranla taburen alçaktaysa ayağını kaldırıp indirmen seni daha çok yoracaktır bacağın üst kısmı ve alt kısmı yani dizden itibaren bacağının kırılma açısı minimum 90 derece olmalıdırki dizlerin yukarda kalıp bacağının üst kısmı sana ağırlık yapmasın...uzun süre topuk yerde çaldım ve bu tarz kaval kemiğinde bazen şiddetli bi ağrı yaratabiliyor ayak kaldırmak her zaman daha iyi...çaldığım grubun konserleri doğal olarak 1.5 saati geçmiyor ancak geçen sene yarım dönem bar grubunda 4 saatlik program çıkarınca kondisyonumun arttığını hissettim bar grubu tavsiye ederim :)

hellboy_1791 demiş ki:
mrb daha önceki başlığım bu başlıktan dolayı kilitlenmiş.gelelim problemime

davul çalmaya yeni yeni başladım.davulumda var.müziğin ritimlerini biliyorum öğreniyorum.fakat ayağımdaki porblem nedeniyle ritimi batırıyorum.bildiğimide çalamıyorum. çok güçsüz geliyo bacağımın üst kısmından destek alamıyorum.saydıramıyorum.napıcam böle bunalımdayım yardım edin

ritimlekalın...

Selamlar ;

Herşeyden önce işe kolay yönüyle başlamanı tavsiye ederim.Herşeyin bir pratiği var.İlk önce kurs almalısın diye düşünüyorum , yada bilen birinde ntaktiklerini ögrenmelisin.Ciddi bir aşamada davul calmak istiyorsan tabi , yoksa sende sokakda elinde bagetle gezen gençler takımına katılırsın , hiç iyi olmaz.

Geri