Nasıl Luthier Olunur?

Herkese merhabalar. Ben foruma yeni katılan genç bir arkadaşınızım.

Bir soru sormak istiyorum, forumda benzer bir başlık bulamadım.

Sorum şu: Nasıl luthier olunur?

Luthier olabilmek için ne yapmak gerekir?
Belirtmemde fayda var; enstrüman yapımı olarak değil de enstrüman bakımı ve tamiri ile ilgilenmek istiyorum.

Bulunduğum şehirdeki (Ankara) bir luthier'in çırağı falan mı olmam gerekiyor yoksa tamir ve bakım videoları izleyerek mi öğrenmem gerekiyor bilmiyorum. Ayrıca öğrendikten sonra atölye açmak, adımı duyurmak vs. nasıl oluyor?

Luthier olan bir abim açıklarsa harika olur ama bilen abilerim de yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kısacası enstrümanın dilinden anlaman gerekiyor. Ege üniversitesinde çalgı yapımı bölümü de var ona da bakabilirsin.
Soruma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

Demek istediğim enstrümanın dilinden anlamayı geliştirmek zaten. Üniversite olarak düşünmüyorum çünkü çalgı yapımından çok bakım ve tamiriyle uğraşmak istiyorum.

Soruma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

Demek istediğim enstrümanın dilinden anlamayı geliştirmek zaten. Üniversite olarak düşünmüyorum çünkü çalgı yapımından çok bakım ve tamiriyle uğraşmak istiyorum.
Bir ustanın yanına gir, en kolay yol. Evde kendi başına bir şeyler yaparak tanınamazsın daha doğrusu yapamazsın çünkü kimse enstrümanını tanınmayan birisine teslim etmek istemez. Ün dediğin olay ustan sayesinde olucak. Diyecekler ki, şu ustanın çırağına götürelim iyi çocuktu anlıyor bu işlerden. Bunun aksi düşünülemez. Ustanın yanında çalışmadan yapmak istiyorum dersen de üniversite okuman gerekecek. Zaten istemediğini söylemişsin o yüzden git ve bir ustanın yanında işe başla. Ustaların bazılarında(genelleme yapmak istemiyorum :)) aşırı ego bulunuyor. Bu yüzden ilk başlarda bir eziklik, gurur kırılması hissedebilirsin. Ama bu sadece bir ihtimal tabi. Belki de iyi birine denk gelirsin. Bol şans 😁

Bir ustanın yanına gir, en kolay yol. Evde kendi başına bir şeyler yaparak tanınamazsın daha doğrusu yapamazsın çünkü kimse enstrümanını tanınmayan birisine teslim etmek istemez. Ün dediğin olay ustan sayesinde olucak. Diyecekler ki, şu ustanın çırağına götürelim iyi çocuktu anlıyor bu işkerden. Bunun aksi düşünülemez. Ustanın yanında çalışmadan yapmak istiyorum dersen de üniversite okuman gerekecek. Zaten istemediğini söylemişsin o yüzden git ve bir ustanın yanında işe başla. Ustaların bazılarında(genelleme yapmak istemiyorum :)) aşırı ego bulunuyor. Bu yüzden ilk başlarda bir eziklik, gurur kırılması hissedebilirsin. Ama bu sadece bir ihtimal tabi. Belki de iyi birine denk gelirsin. Bol şans 😁
Uzunca açıklamışsınız, çok teşekkür ederim. Çoğu soruma yanıt aldım. Araştırayım biraz, gitarımı bakıma götüreceğim yakında. Gideceğim luthierle konuşacağım. 😁

İtü’nün de luthiery bölümü vardı sanırım. Aslında öyle kolay bir şey değil luthier olmak ama günümüzde eline bi alyan seti bi limon yağı alan luthierim diyor.
Yorumunuz için teşekkürler.

Zaten zor bir meskek olduğunu biliyorum. Hassas davranmak gerekiyor. Ben zaten ufak tefek işleri halledebiliyorum ama büyük düşünüyorum. Yolum çok uzun açıkçası...

Ne seviyede olursan ol ... piyasadaki çoğu megaloman gibi olma. Anladık biraz elinden geliyor bu işler diye herkese köpek muamelesi yapma ... sana gitar getiren insanların vakti de parası da gitarı da eşit derecede kıymetli - lütuf yapmıyorsun para karşılığı hizmet veriyorsun. Bu tavsiyeyi de ihmal etme derim... o zaman anarlar seni, bilmem kimin çırağı diye değil.

Ne seviyede olursan ol ... piyasadaki çoğu megaloman gibi olma. Anladık biraz elinden geliyor bu işler diye herkese köpek muamelesi yapma ... sana gitar getiren insanların vakti de parası da gitarı da eşit derecede kıymetli - lütuf yapmıyorsun para karşılığı hizmet veriyorsun. Bu tavsiyeyi de ihmal etme derim... o zaman anarlar seni, bilmem kimin çırağı diye değil.
Yorumunuz ve değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkate alacağım. 🙏🏻

Birkaç yol var, önceden yazıldığı gibi ilk seçenek çalgı yapımı. İkinci usta çırak ilişkisi. Zaten yeterince değinilmiş.

Üçüncü yöntem ise emek isteyen yöntem. İntermette gitar yapım ve ayarlarla ilgili kanallardan öğrenip kendi kendine deneme yapmak. En masraflı yol bu açıkçası. Çünkü ziyan çok olacak. Benim gibi bir gitar parasını ziyan etme durumu olabilir. Ayrıca usta yanında kısa zamanda öğrenilecek bir şeyi kendiniz deneme yanılma yoluyla öğrenmeniz daha uzun sürer. Ayrıca referans olacak bir usta olmadığı için üretilen ya da yapılan işleri sosyal medya, forum vs gibi şeylerle duyurmak lazım. Tabi profesyonel sonuç için biraz keseyi açmak lazım. Diğer açıdan atölye için müşteri kitlesi olana kadar kira, stopaj, vergi, bağkur, alet edevat vs gibi giderleri karşılayacak sermaye maalesef şart. Bunun sonucunda olur mu, yeterince iyi iş çıkıyorsa olur yapan bildiklerim var.

Tavsiyem, mümkünse bir usta yanında gerekirse yer süpürün, tel değiştirin ama bilen birisinden görün. Bu süreç içinde kendinzi tdrpi ve youtube gibi kaynaklardan geliştirmeye çalışın. Maalesef ingilizce şart.

Kafanıza takılan soru olursa elimden geldiğince yanıtlarım. Ö.M ile ulaşabilirsiniz.

Birkaç yol var, önceden yazıldığı gibi ilk seçenek çalgı yapımı. İkinci usta çırak ilişkisi. Zaten yeterince değinilmiş.

Üçüncü yöntem ise emek isteyen yöntem. İntermette gitar yapım ve ayarlarla ilgili kanallardan öğrenip kendi kendine deneme yapmak. En masraflı yol bu açıkçası. Çünkü ziyan çok olacak. Benim gibi bir gitar parasını ziyan etme durumu olabilir. Ayrıca usta yanında kısa zamanda öğrenilecek bir şeyi kendiniz deneme yanılma yoluyla öğrenmeniz daha uzun sürer. Ayrıca referans olacak bir usta olmadığı için üretilen ya da yapılan işleri sosyal medya, forum vs gibi şeylerle duyurmak lazım. Tabi profesyonel sonuç için biraz keseyi açmak lazım. Diğer açıdan atölye için müşteri kitlesi olana kadar kira, stopaj, vergi, bağkur, alet edevat vs gibi giderleri karşılayacak sermaye maalesef şart. Bunun sonucunda olur mu, yeterince iyi iş çıkıyorsa olur yapan bildiklerim var.

Tavsiyem, mümkünse bir usta yanında gerekirse yer süpürün, tel değiştirin ama bilen birisinden görün. Bu süreç içinde kendinzi tdrpi ve youtube gibi kaynaklardan geliştirmeye çalışın. Maalesef ingilizce şart.

Kafanıza takılan soru olursa elimden geldiğince yanıtlarım. Ö.M ile ulaşabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Uzun uzun yazmışsınız zaten, şu anlık kafama takılan bir şey yok. Her konuya değinmişsiniz fazlasıyla.

Teşekkürler. 🙂🙏🏻

Uzunca açıklamışsınız, çok teşekkür ederim. Çoğu soruma yanıt aldım. Araştırayım biraz, gitarımı bakıma götüreceğim yakında. Gideceğim luthierle konuşacağım. 😁
Rica ederim
Buna cevap vermek istiyorum. Demek istediğim bir ustanın çırağı olmadan yani sıfırdan tanınmadığınız için kimse size getirmez. Ama bir ustanın yanında çalışır, işinizde iyi olur ve gerekli ilgiyi gösterirseniz bahsedilen kişinin çırağı olmanız size tanınmanız açısından imkan yaratacaktır. Umarım şimdi doğru anlatabilmişimdir.

benim böyle bir amacım olsa ikinci el çok ucuz gitarlar bulmaya çalışıp onlar üzerinde manyetik değişikliği sap ayarı gibi konularda deneyim kazanır daha iyi hale getirip satmaya çalışırdım. temel konularla ilgili internette bir sürü kaynak var zaten, fret tesviyesi değişimi gibi ileri düzey tamiratlarda bir ustanın yanında veya deneye yanıla öğrenilebilir.

benim böyle bir amacım olsa ikinci el çok ucuz gitarlar bulmaya çalışıp onlar üzerinde manyetik değişikliği sap ayarı gibi konularda deneyim kazanır daha iyi hale getirip satmaya çalışırdım. temel konularla ilgili internette bir sürü kaynak var zaten, fret tesviyesi değişimi gibi ileri düzey tamiratlarda bir ustanın yanında veya deneye yanıla öğrenilebilir.
Mantıklı, teşekkürler.

Geri