Başlangıç Egzersizleri

Arkadaşlar merhaba. Elektro gitara yeni başladım Selim Işık’ın videolarını takip ederek ilerlemeye çalışıyorum. Parmak egzersizlerindeyim şu an 1010, 2020 gibi... Bu egzersizleri nereye kadar devam ettirmem lazım yani metronomla çalışıyorum kaç bpm de rahat yapmaya başladıktan sonra bir diğer egzersize geçmeliyim mesela. Bir de başlangıç için parça öğrenmeye çalışmama gerek var mı bana bi katkısı olur mu yoksa çok mu erken parça çalışmak için ? Aydınlatır ve yardımcı olursanız sevinirim :) şimdiden teşekkürler 🙏🏼

yapabildiğini ve düzgün ses alabildiğini fark edince bir sonraki egzersize geçersin, beginner gitar riffs yaz onlara bakın ufaktan parmaklarınla müzik yapmayı keşfedince daha çok çalışma isteği gelir vs.

fazla zorlama ama kendini ters hareketler yapıp sakatlık yaşayıp 3-4 hafta ara vermen gerekebilir, parmakların veya bileğin çok ağrıyınca gitarı bırak biraz ara ver 2-3 dk bilemedin 5-10 dk.

Ben de Selim Işık'ın kitabıyla çalışıyorum. Gamları çalışıyorum ve başlamadan önceki daha hızlı sololar atma, doğaçlama yapamama kaygısı azalıyor. Özellikle gamları ve modları pekiştirdiğinizde belki de bir çok karmaşık soloyu çözebilecek, çalabilecek seviyeye ulaşacaksınız. Ben de çalışıyorum bakalım. Tabiiki dahası da var. Bu kitabın ikincisi de çıkmıştı üstelik. Daha yol uzun. Kolay gelsin.

Önemli olanın hız değil, ses ve zaman takibi olduğunu unutmamalısın.
Hızlı çalışmaya başlayıp iç temponu yükseltmek seni yorar.
En rahat yapabildiğin, (sıkıcı olsa bile) bpm ile yavaş yavaş, metronomu takip ederek çalışmalarını tamamla.
Parmakların gitarı iyi tanısın.
Sıkılınca ara ara bpm başına bir değil, iki nota koy.
(Bpm'i arttırmak ile zaman kaybetme.)
Sonrasında tekrar bpm başına bir nota ile devam et.
Parmaklarının esnekliği, rahatlığı zamanla hissedilecek.
Peki bu işe hızlı girersen ne olur ?
Çoğu zaman "bız" sesleri alacaksın. Parmakların tellerin üstüne, altına, fretlerin üstüne veya uzağına gidecek.
Hırs yapacaksın, odağın hızlı yapmak olacak. Bunu yapmak için kendini yoracaksın haliyle. Yaptığında ise çok çalıştım ya hissi yaşarsın. Ama aldığın verim o oranda olmayacak.
Ayrıca uyguladığın güç muhtemelen kontrolsüz olacak. Parmakların yorulacak.
Keyifli çalışmalar. Yapmak istediğin şeyleri yapabilmek işin eğlenceli kısmı, ama bunun için sıkı ve disiplinli bir çalışma gerekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben de Selim Işık'ın kitabıyla çalışıyorum. Gamları çalışıyorum ve başlamadan önceki daha hızlı sololar atma, doğaçlama yapamama kaygısı azalıyor. Özellikle gamları ve modları pekiştirdiğinizde belki de bir çok karmaşık soloyu çözebilecek, çalabilecek seviyeye ulaşacaksınız. Ben de çalışıyorum bakalım. Tabiiki dahası da var. Bu kitabın ikincisi de çıkmıştı üstelik. Daha yol uzun. Kolay gelsin.
Selim ışık gerçekten iyi faydalı bi insan onun kadar çabalayan insan çok az bu konularda. Ben bir de Deniz Sayman ın bazı videolarına bakıyorum tavsiye niteliğinde neleri nasıl yapmalı gibi olanlara. Tavsiye ederim hocam. İyi çalışmalar size de :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Önemli olanın hız değil, ses ve zaman takibi olduğunu unutmamalısın.
Hızlı çalışmaya başlayıp iç temponu yükseltmek seni yorar.
En rahat yapabildiğin, (sıkıcı olsa bile) bpm ile yavaş yavaş, metronomu takip ederek çalışmalarını tamamla.
Parmakların gitarı iyi tanısın.
Sıkılınca ara ara bpm başına bir değil, iki nota koy.
(Bpm'i arttırmak ile zaman kaybetme.)
Sonrasında tekrar bpm başına bir nota ile devam et.
Parmaklarının esnekliği, rahatlığı zamanla hissedilecek.
Peki bu işe hızlı girersen ne olur ?
Çoğu zaman "bız" sesleri alacaksın. Parmakların tellerin üstüne, altına, fretlerin üstüne veya uzağına gidecek.
Hırs yapacaksın, odağın hızlı yapmak olacak. Bunu yapmak için kendini yoracaksın haliyle. Yaptığında ise çok çalıştım ya hissi yaşarsın. Ama aldığın verim o oranda olmayacak.
Ayrıca uyguladığın güç muhtemelen kontrolsüz olacak. Parmakların yorulacak.
Keyifli çalışmalar. Yapmak istediğin şeyleri yapabilmek işin eğlenceli kısmı, ama bunun için sıkı ve disiplinli bir çalışma gerekiyor.
Yazdığınız şeylerin hepsi çok doğru ama insan bi heves ediyo başta işte 😁 almadan önce hep okuyodum görüyodum sabır sabır sabır diye görüp okuduğumdan da fazla sabır gerekiyo sanırım :) teşekkürler hocam tavsiyeleriniz için :)

Slash-Anastasia
Fade to Black-Akustik Kısım
Dont Cry-Izzy'nin şarkının başında çaldığı arpej
Whole Lotta Love-(palm mute çalışmak için harika)

Geri