Gibson Les Paul Standard(Replica) Upgrade

Merhaba herkese
Uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum ve yeni üye oldum.Gitarımı yükseltmek istiyorum ama bu konularda çok bilgili olmadığım için gereksiz masraf yapmak istemiyorum.Öncelikle gitarın bi luthiere gidip sap ve entanasyon ayarlarının acilen yapılması lazım.Şimdi sırayla değiştirmeyi düşündüğüm parçaları yazıcam.İlk olarak burguları kontrol ettiğimde sallanıyorlar.Bu belki vidaları sıkılıp düzeltilebilir ama ben başka model burgu kullanmak istiyorum.ve tone/volume düğmeleri ters bağlanmış.köprü manyetiğinin volume düğmesi sap manyetiğinin volume düğmesi ile kontrol ediliyor.Gitarı aldığımda ilk fark ettiğim şey bu oldu.Ayrıca Replikla potansları değiştirmek gitarımın tonunu etkiler mi?Ve son olarak gitarın köprüsünde paslanmalar var az da olsa.Sizce orjinal Gibson köprü alınır mı?
20190626_185741.jpg

Dosyalar

• 20190626_185741.jpg
    20190626_185741.jpg
    236.2 KB · Gösterim: 242
Genel olarak bu gibi ucuz gitarlarda parça değişimini mantıklı bulmuyorum. Nedeni de şu: Zamanında aynı yollardan geçtim. Parçalar, işçilik vb. derken bir bakmışsınız orta halli bir gitar için harcayacağınız para gitmiş. Orada dursa tamam ama hem kendimden hem çevremden gördüğüm, genelde böyle modifikasyon geçiren gitar sonuçta daha iyi bir gitar almak için yine satılıyor. Fakat yaptığınız modifikasyonlar fiyatı çok etkilemiyor, yani harcamanızı çıkaramıyorsunuz. Dolayısıyla bu gibi gitarların olduğu gibi çalınması, o esnada para biriktirilmesi ve fırsat olduğunda daha yüksek kalite bir gitarla değiştirilmesi bence daha mantıklı. Ha tabii siz elinizdeki gitara aşıksınızdır o başka. O zaman da zaten arızası yoksa oynamazsınız.

Bunları söyledikten sonra sorularınıza gelelim: Potansları değiştirmek tonu etkiler. Nasıl etkiler tam kestirilemez ama potans değerlerini değiştirirseniz en azından ses parlaklaşır veya matlaşır. Köprüye gelince, hayır kesinlikle Gibson köprüsü almayın. Gereksiz para vermiş olursunuz. Mevcut köprünüzdeki paslanma fonksiyonu etkilemiyorsa, ellemeyin derim. İlla değiştirecekeniz Gotoh'un Asya üretimi gitarlar için çok güzel TOM köprüleri var. Yaklaşık 150 tl civarında olması lazım. Ölçülerinizi alıp kontrol ederek solomusic'ten alabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Genel olarak bu gibi ucuz gitarlarda parça değişimini mantıklı bulmuyorum. Nedeni de şu: Zamanında aynı yollardan geçtim. Parçalar, işçilik vb. derken bir bakmışsınız orta halli bir gitar için harcayacağınız para gitmiş. Orada dursa tamam ama hem kendimden hem çevremden gördüğüm, genelde böyle modifikasyon geçiren gitar sonuçta daha iyi bir gitar almak için yine satılıyor. Fakat yaptığınız modifikasyonlar fiyatı çok etkilemiyor, yani harcamanızı çıkaramıyorsunuz. Dolayısıyla bu gibi gitarların olduğu gibi çalınması, o esnada para biriktirilmesi ve fırsat olduğunda daha yüksek kalite bir gitarla değiştirilmesi bence daha mantıklı. Ha tabii siz elinizdeki gitara aşıksınızdır o başka. O zaman da zaten arızası yoksa oynamazsınız.

Bunları söyledikten sonra sorularınıza gelelim: Potansları değiştirmek tonu etkiler. Nasıl etkiler tam kestirilemez ama potans değerlerini değiştirirseniz en azından ses parlaklaşır veya matlaşır. Köprüye gelince, hayır kesinlikle Gibson köprüsü almayın. Gereksiz para vermiş olursunuz. Mevcut köprünüzdeki paslanma fonksiyonu etkilemiyorsa, ellemeyin derim. İlla değiştirecekeniz Gotoh'un Asya üretimi gitarlar için çok güzel TOM köprüleri var. Yaklaşık 150 tl civarında olması lazım. Ölçülerinizi alıp kontrol ederek solomusic'ten alabilirsiniz.
Hocam ben bu gitarı ileride satmayı düşünüyorum ve gitar bu haliyle pek kaliteli gelmiyor bana.Mesela üzerindeki manyetikler 20 dolar bile etmez.Şöyle satmadan bi Duncan taksam fena olmaz diye düşünüyorum.Bu arada gitarımın rengini tüm listelere baktım tam adını bulamadım sizce nedir?

Bence değmez. Buna yapacağınız harcama yerine gitarı adil bir fiyata satıp alacağınız parçaların parasını da üzerine eklerseniz güzel bir Kore Epiphone Les Paul alabilirsiniz. Hem bundan on gömlek üstün bir gitara sahip olursunuz hem de ileride satmak isterseniz kolay satabilirsiniz. Ayrıca değer de kaybetmez hiçbir zaman.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence değmez. Buna yapacağınız harcama yerine gitarı adil bir fiyata satıp alacağınız parçaların parasını da üzerine eklerseniz güzel bir Kore Epiphone Les Paul alabilirsiniz. Hem bundan on gömlek üstün bir gitara sahip olursunuz hem de ileride satmak isterseniz kolay satabilirsiniz. Ayrıca değer de kaybetmez hiçbir zaman.
Hocam bu gitara sadece manyetik alsam daha sonra yeni aldığım gitara o manyetikleri taksam nasıl olur?Çünkü gitarın tonu çok kötü şu an.Marshall MG30'da denedim yeni tellerle beraber ama tatmin olamadım.

Manyetik alsan akort tutmayacak nereden tutmadığı belli olmayacak daha sonra akort burgularını değiştireceksin üst eşiği köprüyü değiştireceksin. Fret işçilği kötüyse sharp edges olacak buzzing olacak entonasyon sorunu olacak. Truss rod çalışıyor mu belli değil. Olacak da olacak yani. Potansları kabloları switchi de değiştireceksin e zaten Epiphone Standard parası verdin şu an.

Kafada Gibson yazsın tonu da güzel olsun istiyorsun anlıyorum ama işçiliği hesaba katmadan bile o gitarı çalınabilir hale getirene kadar tonla para harcaman gerek.

Deneme yanılma yapabilirsiniz o zaman. Sıra sıra her şeyi değiştirin orijinalleri saklayın. Olmazsa gibsonı satarsınız malzemeler de başka gitara gider elbet.
Hocam zaten ilk olarak luthiere getircem.Değişmesi gereken parçaları saptamak için.Daha sonra gitara diyelim ki seymour duncan seti aldım.o manyetik setini bi sonraki alcağım gitar için saklıcam.Ayrıyetten bu gitarı yükseltmek şart çünkü bu gitar benim tek gitarım.Sonra millete rezil olmayalım bu ne biçim ton demesinler :D.Bende önceden gretsch vardı.O zamanlar 1950'lerin rockabilly parçalarını çalıyordum.Sonrasında blues ve metale ilgim artınca les paul almak istedim.Ama les paulleri pek bilmediğim için replika aldım daha sonra orjinal alırım diye düşündüm.bu arada dr.parts'ın burguları iyi midir?gotohlara baktım çok pahalılarda.

Geri