Ses mühendisi, ya da pedallardan anlayan arkadaşlar bakabilir mi?

Merhabalar, uzun süredir dinlediğim bir grup var adı Hypomanie. Birkaç şarkısını cover yapmak istiyorum fakat uygun gitar tonlarını ne Guitar Rig'ten ne de Bias'tan ya da başka hiçbir yerden ayarlayamadım. Reverb ile distordion karışım vs denedim yine de bulamadım. Link paylaşsam dinleyip yardımcı olabilirseniz inanın çok sevinirim.
Bu şarkı 58. Saniyeden itibaren.

Bir de bu şarkısı:

.

Hall reverb ve tizleri kuvvetli bir distortion pedalı var ve sustain var bolca. Bu tonu dijitalden alabileceğinizi sanmıyorum. Karakteristik bir drive pedalina ihtiyacınız var. Ritim bölümlerinde eq aktif rol oynuyor. Yüksek frekanslar kısılıp ton geri plana atılmış ritimlerde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hall reverb ve tizleri kuvvetli bir distortion pedalı var ve sustain var bolca. Bu tonu dijitalden alabileceğinizi sanmıyorum. Karakteristik bir drive pedalina ihtiyacınız var. Ritim bölümlerinde eq aktif rol oynuyor. Yüksek frekanslar kısılıp ton geri plana atılmış ritimlerde.
Peki önerebileceğiniz bir pedal modeli var mı bu tonları yakalayabileceğim?

Bu tonu dijital simülasyonlarla alabilirsiniz. Doğru amfi+kabin simülasyonu ve doğru reverb kullanmak önemli. Dikkat etmeniz gereken şey bahsettiğiniz kısımda en az 3 gitar kaydının olması. Önde duyulan drivelı sesin arkasında clean bir ritim ve (büyük ihtimalle) %100 mixli reverb eklenmiş bir gitar var (arada detone oluyormuş gibi gelen ses). Her bir kanalın kendi reverb ayarı ve bunların birleşiminden ortaya çıkan farklı, geniş bir ses var. Tek gitarla tamamen aynı sesi alamazsınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkinci şarkıdaki o u
Bu tonu dijital simülasyonlarla alabilirsiniz. Doğru amfi+kabin simülasyonu ve doğru reverb kullanmak önemli. Dikkat etmeniz gereken şey bahsettiğiniz kısımda en az 3 gitar kaydının olması. Önde duyulan drivelı sesin arkasında clean bir ritim ve (büyük ihtimalle) %100 mixli reverb eklenmiş bir gitar var (arada detone oluyormuş gibi gelen ses). Her bir kanalın kendi reverb ayarı ve bunların birleşiminden ortaya çıkan farklı, geniş bir ses var. Tek gitarla tamamen aynı sesi alamazsınız.
İkinci şarkıdaki melodideki gitar öyle bir ton ki gitar değil klavye gibi duruyor o yüzden çok karıştı kulağımda sesler. İlk şarkıdaki ile aynı tonlar sanırım ama güzel oynamış galiba

Kadın vokal sesi gibi bir ses var ikinci şarkıda başladığı andan itibaren gitar tonu olduğu bile belli olmuyor o da mı aynı ton sizce?

Hocam bu şarkılarda bi çok efekt kullanılmış, shoegaze tonları gibi havada uçuşan delaylar, birden fazla bile olabilecek reverbler üst üste açılmış (ya da iki - üç gitarda da yoğun reverb kullanıldığı için reverbler birbirine karışmış), ikinci şarkıda tremolo bile olduğuna eminim. Kendin farklı kombinasyonlar deneyerek benzer tonlara ulaşabilirsin ama adamların şarkılarının kemik yapısı 100% wet reverb (ya da volume pedalıyla swell yapılmış bi reverb) + 400 - 500ms civarı bi delaylı ritm tonu ve bunun üzerine tremolo pickingle atılmış bi solo, bu iki şarkıdan anladığım kadarıyla bu yani.

Son düzenleme:
Gitarlar efekte boğulmuş.Hafif boostlanmış tonun üstüne delay ve ambient/hall reverb tarzı şeyler açarsanız benzer tonlara ulaşabilirsiniz. Delay ve reverb olduğu bariz fakat parametreleri bilemediğimiz için birebir tona ulaşmanızı beklemiyorum fakat coverı yapılacak kadar benzetebilirsiniz.

Geri