Sx ve Squier kararsızlığı

Yanlışsam düzeltin ama ıhlamur neden kafa karıştırıyor ? Yani ibanez bile 3-4 bin dolarlık gitarlarında kullanıyor. Tabii ki pahalı gitarda kullanılması ağacın iyi kötü olduğu hakkında bir fikir vermesi doğru değil ama. Sonuçta ortada bir mühendislik arge var ölü yatırım yapılmaz diye düşünüyorum.
Kardeş ıhlamur ağacı ağırdır. Ses ile alakası yok. Şöyleki gitar gövdesi tek parçadan oluşursa en pahalı, iki parçadan oluşursa daha az pahalı,3 parçadan oluşursa çok daha az pahalı,dört parçadan oluşursa az daha az çok daha az pahalı oluyor :)... ağacın cinsi görecelidir parça sayısı fiyatta etkilidir. olay tamda budur. İbanez alan kimse pişman olmaz yeni başlayanlar floyd rosedan uzak dursun ayar tutturamaz. evde gitar çalan anfi alamsın gitsin İRİG alıp (çakmasıda olur) 150 tl ye işi kapatıp kulaklık takıp geberene kadar gitar çalabilir zevkde alır. Kombinasyon şöyle İyi Gitar + İRİG + Akıllı telefon ve ücretsiz uygulamalar (Tonebridge harika) pedal processor hikaye zaten anfi alsan evde açamassın açsan kapı komşun hemen kapıda biter ..tabi eftirik bi amfi almıyorsan.

Kardeş ıhlamur ağacı ağırdır. Ses ile alakası yok. Şöyleki gitar gövdesi tek parçadan oluşursa en pahalı, iki parçadan oluşursa daha az pahalı,3 parçadan oluşursa çok daha az pahalı,dört parçadan oluşursa az daha az çok daha az pahalı oluyor :)... ağacın cinsi görecelidir parça sayısı fiyatta etkilidir. olay tamda budur. İbanez alan kimse pişman olmaz yeni başlayanlar floyd rosedan uzak dursun ayar tutturamaz. evde gitar çalan anfi alamsın gitsin İRİG alıp (çakmasıda olur) 150 tl ye işi kapatıp kulaklık takıp geberene kadar gitar çalabilir zevkde alır. Kombinasyon şöyle İyi Gitar + İRİG + Akıllı telefon ve ücretsiz uygulamalar (Tonebridge harika) pedal processor hikaye zaten anfi alsan evde açamassın açsan kapı komşun hemen kapıda biter ..tabi eftirik bi amfi almıyorsan.
Ihlamur ağacının ağır olduğunu nereden çıkardınız kaynak varmı elinde ? Gİtar gövdelerinin pahalı olması nere menşeili olduğuyla doğru orantılıdır. En pahalı ıhlamur amerikan ıhlamurudur. Ayrıca Ihlamur ağacı manyetiklere en kolay ve seri cevap verebilen bir ton ağacıdır. Ibanez gibi markaların yıllardır tercih etmesinin nedeni hem bu hemde hafifliğidir. Bir konuya hakim olmadan insanlara yalan yanlış bilgi vermeyin.

evde gitar çalan anfi alamsın gitsin İRİG alıp (çakmasıda olur) 150 tl ye işi kapatıp kulaklık takıp geberene kadar gitar çalabilir zevkde alır. Kombinasyon şöyle İyi Gitar + İRİG + Akıllı telefon ve ücretsiz uygulamalar (Tonebridge harika) pedal processor hikaye zaten anfi alsan evde açamassın açsan kapı komşun hemen kapıda biter ..tabi eftirik bi amfi almıyorsan.
Kulaklıkla geberene kadar çalarsanız ... geberirsiniz. Ciddi kulak sağlığı problemlerine sebep olur ve ayrıca keyif de almazsınız. Gitar da tüm enstrümanlar gibi açık havada etraftaki nesnelerle etkileşim içinde ses üretir. Doğal yolla duymanın keyfi başkadır. Kulaklık geçici süreli bir çözümdür.
Evde amfi sesi açamamak 1990'lı yılların problemi, yok öyle bir şey. TVP, Katana, IDcore, Vox.... saymakla bitmez, forumda bin kez anlatıldı hepsi.

Tüm ağaçlar gibi ıhlamurun ağırı da olur hafifi de. Ağaçların ağırlığı genel eğilim gösterir, kaide değildir. Örneğin dişbudak ağacının epey hafifi de olur, beyzbol sopası yapılan örs gibi ağırı da. Mauna da ağır derler. Bu ekteki ağaç Honduras maunu. 50 senelik falan. Şu an 5 kilo. Kesince yaklaşık 2 kiloluk bir gövde olacak. Epey hafif.
IMG_20200311_160407.jpg

Ihlamur ağacının ağır olduğunu nereden çıkardınız kaynak varmı elinde ? Gİtar gövdelerinin pahalı olması nere menşeili olduğuyla doğru orantılıdır. En pahalı ıhlamur amerikan ıhlamurudur. Ayrıca Ihlamur ağacı manyetiklere en kolay ve seri cevap verebilen bir ton ağacıdır. Ibanez gibi markaların yıllardır tercih etmesinin nedeni hem bu hemde hafifliğidir. Bir konuya hakim olmadan insanlara yalan yanlış bilgi vermeyin.
Tüm seri üreticiler gibi Ibanez'in de malzeme tercihinde temel kriter maliyettir. Ihlamur ağacı Asya'da çok bol bulunur. İşlemesi kolay ve çabuktur. Ibanez'in tercih sebebi de budur. Tıpkı 50'lerde Fender'in ucuz kızılağaç ve dişbudak kullanması gibi. Öte yandan, bir ağacın ucuz olması onu 'kötü' yapmaz. Hatta ben egzotik, tehlike altında ağaçları kullanacağıma ucuz ama yaygın ağacı yeğlerim. Kişisel olarak ıhlamur pek sevmiyorum o da genelde yumuşak bir ağaç olduğundan (ortalamadan sert olan parçalar da var tabii). Üstüne polyester gibi bir şey atmazsanız kolay hasarlanıyor.

Ton ağacı tartışmasına çok girmek istemiyorum çünkü nedense gereksiz polemik yaratıyor. Benim kişisel görüşüm solidbody gitarlarda titreşimleri algılayan ve bunu sinyale dönüştüren manyetikler, sinyali ileten kablo ve bunu ses olarak veren hoparlörden sonra ağaca pek yer kalmıyor. Çalana değinmedim bile daha. Başkası farklı düşünür, o da onun görüşü.

Kıssadan hisse: Solid body gitarlarda üreticiler ağaçları seri üretim gitarlar için maliyete/kolaylığa göre seçerler. Özel seriler ve/veya butik üreticileri bunun dışında tutuyorum.

eğer 3bin 4bin tüm para ise ve başka ekipman yok ise squier daha mantıklı olacaktır. Eğer sadece gitar alınacaksa Mexico daha faydalı olacaktır. Fakat karar squier yada sx ise birden fazla squier denemenizi öneririm bazen şaşırtabiliyor. Sx leri stock halde kullanan ve keyif alan duymadım bugüne kadar açıkçası.

Şahsen 12 13 yaşında bi maple affinity strat kullanıcısıyım. Hali hazırda birçok strat kullanıcısı gitarımı denemiştir. Hepsinin tepkisi " hmmm iyi lan bu " olmuştur.

Klasik Strat tonları insana her zaman pahalıya patlar. çünkü dijitalliğe açık değildir istediğiniz gibi tonun üstünü örtemezsiniz. Klasik dizilim, lambalı bir amfi - bir tube screamer - bir drive ve analog delay / reverb ile genelde istenilen sound u verir.

Bence aradığınız tonda işte bu dediğiniz gitarı bulana kadar, modifiye etmeyeceğiniz bir squier bulmanız. Hatta 2. el.
Kim bilir 2-3 yıl sonra belki bir custom shop a kadar gider iş =)

Sx veya squier ne fark edecek, siz zaten gitarınızı şimdiden kabullenmiş ve onu ihtiyaçlarınıza göre zihninizde şekillendirmeye başlamışsınız. Markası ne olursa olsun eminim ondan güzel sesler elde edeceksiniz. Markasına takılmanıza bile gerek yok, elinize hangisi rahat geliyorsa ona bakın. Ağacı maunmuş ıhlamurmuş bunlara bakmayın. Sizi en tatmin ettiği sesi ayarladıktan sonra çalmanıza bakın. Bence gitarın en güzel yanı bu.

Ağırlık olayı tamamen gitara bağlı arkadaşlar. Ben Neck Thru'lar ağır olur diye bilirdim, akçaağaç gövde ağaçlarından daha ağır ya, sap gövdenin içine kadar ulaşınca gitar da daha ağır oluyor zannediyordum. Bu durumu karşılaştırmak için son zamanlarda kullandığım 2 gitar şunlar:
-Ibanez RG570 (2001) Gövde Ihlamur, incecik sap akçaağaç
-LTD MH-1000 (2011) Gövde Maun, sap akçaağaç
LTD MH-1000 şuana kadar kullandığım en hafif gitar, RG570'ten en az 1 kilo daha hafif. İkisi de benim gözümde aynı kalitede gitarlar. RG'leri hafif bilirdik oysa.
Daha önceden M-1000 de kullanmıştım. O ise bayağı ağır bir gitardı, gövdesi kızılağaçtı.

Geri