Satılık Hot Box - 8 Ohm / 100W reactive Load Box

Takasa
Kapalı
Fiyat
470
Para Birimi
TL
Hot-Box 100W’a kadar kullanılabilecek fan soğutmalı ve reaktif bir load box'tır.

Image6.jpg

Image7.jpg Image8.jpgImage9.jpgImage10.jpgImage11.jpgImage12.jpg

Detaylandırayım:

Kutu

Kutuları 150x50x2mm alüminyum profil, 2mm kalınlığında çeşitli köşebentler ve 2mm’lik levha ile üretiyorum. Teknik açıdan kaliteleri iyi ve eşdeğer olsa da, ufak tefek görsel hataları (çizikler, vernikleme, delme, havşalama hataları vb.) var tabii..

Yazıları decal ile uyguluyor, ön ve arka yüzeyleri nitro alkid bazlı vernikle (arka yüzey tek kat, ön yüzey 2-3 kat) kaplıyorum. Yan yüzeyleri elle parlatıyor, üst ve alt yüzeyler de zımpara makinesi ile kalın olarak işliyorum.

Kauçuk ayaklar 17x10mm ve kutular 198(yaklaşık)x150x52 mm ebatlarında. Kutu ağırlığı 650g civarı ve bitmiş ürün 1250g gibi.

Elektronik

Devre kartını 2mm’lik FR4 levhadan üretiyor ve bobinleri 1mm tel ile sarıyorum. Jack’ler neutrik, pot alpha, 40x20’lik fan sunon, switch’ler salecom ve dirençler de 50/100W’lık standart markasız ürünler. Arcol/Dale gibi markalı dirençler maalesef çok pahalı ve tedariği zor. Load box uygulaması için fiyat farkına değecek bir kalite farkı olduğunu düşünmediğim için kullanmayı tercih etmedim.

Air core tipi bobinin direnci 0,35-0,4 ohm civarında ve endüktansı 0,42-0,45 mH arasında.

Cihaz kabinlerin 90-120Hz arasındaki empedans artışını vermiyor. Bu kaliteli komponentler kullanıldığında masraflı olacak bir iş. Ve bence çoğu uygulama için değmeyecektir.

Kullanım

Bir IR loader yapamayacağım için kabin simülasyonuyla uğraşmadım. Hot-Box’u Mooer radar gibi bir pedalla veya bilgisayarınızda uygun bir VST ile kullanabilirsiniz.

Attenuation amaçlı olarak load box çıkışını (amplinizde fx loop yoksa araya modülasyon efektlerini de koyarak) başka bir amplifikatöre girebilirsiniz (slaving). Örneğin Fryette Power Station veya Bad Cat Unleash benzer mantıkta çalışan ve amplifikatör içeren cihazlar. Daha sonra bu tür amaçlar için D sınıfı bir ampliyi basit bir preampliyle kutlamayı planlıyorum.

Kullanım sırasında amplifikatörün sesini sonuna kadar açmanızı genel olarak tavsiye etmem. Güç tüplerinin ömrünü ciddi şekilde kısaltabilirsiniz. Çoğu amplifikatördeki “sweet spot” zaten çok daha düşük seviyelerde. Hot-Box yine de 100W’a kadar amplifikatörlerde güvenle kullanabilirsiniz (150W seviyesinde test ediyorum). Yaklaşık 100W’ta fan tam güçle çalışıyor. Güçlü bir fan kullandığımdan bu seviyelerde fanın (daha doğrusu fanın oluşturuğu hava akımının) biraz gürültülü olabildiğini de belirteyim. Çok yoğun kullanımlarda kutunun yüzey sıcaklığı da dokunulduğunda rahatsız edebilecek seviyelere gelebilir. Öte yandan 20W civarında kullanımlarda fan sesi neredeyse duyulmuyor.

Ground loop kaynaklı dip gürültüsü söz konusu olursa lift switch’i ile line out’tan ground’u ayırabilirsiniz. Ve arka paneldeki switch ile Load Box’ı rezistif olarak da kullanabilirsiniz (Örneğin tüplü bir amplifikatörü slave edecekseniz veya flat / düşük gain'li bir ton almak istiyorsanız).

Ön yüzeydeki kırmızı led sinyal şiddetine göre yanar (yaklaşık 2W’tan itibaren).

Kayıt Örneği

Fikir vermesi adına kısa bir kayıt örneği koymakla yetineceğim. Neticede ekipmana göre çok farklı sonuçlar almak mümkün.

Kullanılan Ekipman:
  • Amplifikatör: 6V6 çıkışlı Soldano benzeri bir ampli olan kendi yaptığım Red Fox
  • Efektler: FX loop’ta TC Electronics HOF. Plate modunda. Ritim için decay ve fx level saat 12 yönünde; Solo için de saat 2 yönünde gibi..
  • Ses kartı: Roland quad capture
  • DAW: Studio One
  • Kayıt Hot-Box’un reaktif modunda yapıldı.
DI Track: Arch Enemy - Dead Eyes See No Future (Çalanın Deviant Nation Studio olması lazım)... İnternette muhtemelen hala bulabilirsiniz.. Sadece 1 x sol, 1 x sağ ritim ve solo gitarın ilk 60-70 saniyelik kısmı kaydedildi... IR’lar:

• Sol ritim: Celestion V30 412 C Hi-Gn All+Room
  • Sağ ritim: Celestion G12H Redbk 412 C Hi-Gn All+Room
  • Solo: Celestion G12T-75 412 C Hi-Gn All+Room

Fiyat ve gönderim

Fiyat 450 TL. İndirim isteyene belki daha sonra resistive ve ground lift switch’leri olmayan, yazısız, parlatılmamış ve verniksiz bir load box da yapabilirim. Onun dışında indirim ve takas maalesef yok.

Belirttiğim gibi ürünlerde farklı üretim hata(cık)ları olabilir (Veya kutuda kısmen farklı bir tasarım denemiş de olabilirim :) ). Bu hataların teknik açıdan hiç bir zararı yok.. Almak isterseniz fotolardan seçebilirsiniz ve alıcı ödemeli olarak kargolarım. Ya da Kurtköy’de elden teslim alabilirsiniz. Pandemi sebebiyle evde deneme imkanı sunamayacağım.

Ayrıca kutu veya amplifikatör şasisi (150x50mm kesitinde ve 2mm kalınlığında) istiyorsanız özelden bilgi alabilirsiniz.

Teşekkürler

Evren

Son düzenleme:
İki cihaz daha yaptım ve birisi gitti. Almak isteyen olursa fiyat 540TL. İlk yaptığım cihazlara göre bazı değişiklikler söz konusu:

- Yüksek ısıda sesli olarak uyaracak basit bir termostat sistemi ekliyorum.
- Bobin değerini biraz yükselttim ve artık makaralı olarak sarıyorum.
- Jack'leri plastik somunlu neutrik olarak kullanıyorum.
- Davies tipi potans düğmesi tercih ediyorum.
- Bunlar dışında da fotoğraflarda da görülebilecek ufak tefek tasarım değişiklikleri söz konusu..

Teşekkürler

Evren

Image2.jpgImage3.jpgImage1.jpg

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler