gitarımın perdeye yakınlıgı

hakkında merak ettiğim konu gitarımdada fark ettigim konu teller en çok 1. perdeye yakın ve perde sayısı ilerledikçe teller daha uzaklaşıyor klavyeden bu normal birşeymi yoksa benim gitarımda bir sorun mu var yardım ederseniz sevinirim

hakkında merak ettiğim konu gitarımdada fark ettigim konu teller en çok 1. perdeye yakın ve perde sayısı ilerledikçe teller daha uzaklaşıyor klavyeden bu normal birşeymi yoksa benim gitarımda bir sorun mu var yardım ederseniz sevinirim
Ne kadar uzak olduğu önemli bir konu. Sapın yandan fotoğrafını(tel ve perde arasındaki boşluk gözükecek şekilde) ekleyebilirseniz süper olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Dosyalar

• 20200320_235647.jpg
    20200320_235647.jpg
    238 KB · Gösterim: 219
  • 20200320_235635.jpg
    20200320_235635.jpg
    212.6 KB · Gösterim: 215
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Dosyalar

• 20200321_001717.jpg
    20200321_001717.jpg
    536.7 KB · Gösterim: 201
tabiki var biliyorum ama gitarıma zarar vermekten korkuyorum baksamda yapmaya yetlenemiyorum
Youtube'da bazılarının 4K video ile 10-15-20 dakika anlattığı şeyi bizim burada daha iyi anlatma ihtimalimiz nedir? Hem orada adam yapıyor gitara bir şey olmuyor, burada birisinin yanlış bilgi verme ihtimali de var değil mi? Korkacaksan forumdan kork bence ama korkulacak bir şey yok, sadece oturup gerekirse 2 saat video izleyeceksin. 2 cümlelik çözümü yok bunun. Ya cesaret edip kendin yapacaksın ya sürekli böyle şeyler için lüthiyelere para bayılacaksın ya da gitarın çalınacak durumda olmadığı için gün gelecek hevesin kırılacak köşeye tozlanmaya atacaksın. Karar senin.

Çok fark var. Bozuk olduğu aşikar. Peki orta kısımda daha fazla boşluk var mı? Belki sap ayarınız bozulmuş olabilir. Eğer orta değil de son perdelerde daha fazla boşluk varsa iki sebebi vardır. Köprü yüksekliği veya üst eşik alçaklığı.
ben gitarımı mi bemole akortlamıstım 2 gün falan böyle takıldım sonra düzeltince köprü ileri gitti ondan olabilir mi bu tel yüksekliği? birde 1. perdedeki telin yakınlıgının sebebinin bununla alakası varmı?

ben gitarımı mi bemole akortlamıstım 2 gün falan böyle takıldım sonra düzeltince köprü ileri gitti ondan olabilir mi bu tel yüksekliği? birde 1. perdedeki telin yakınlıgının sebebinin bununla alakası varmı?
1.perdedeki tel o kadar yakın durmuyor. Diğer perdeler yüksek olduğu için size öyle geliyor. Sorun köprüde gözüküyor. Akort değiştirdiğiniz için olma ihtimali yüksek. Tellerin hepsini gevşetip. Arkadaki köprüyü tutan yayları sıkmanız gerekebilir.

1.perdedeki tel o kadar yakın durmuyor. Diğer perdeler yüksek olduğu için size öyle geliyor. Sorun köprüde gözüküyor. Akort değiştirdiğiniz için olma ihtimali yüksek. Tellerin hepsini gevşetip. Arkadaki köprüyü tutan yayları sıkmanız gerekebilir.
mesela gittim bugun tornavida falan aldım açtım arka kapağını telleri gevşetip yayı sıktım köprü aşağıya indi sonra akort edince gitarı tekrar yukarı kalktı neden sonra tekrar sıktım yine akort ettim yine yukarı kalktı neden böyle oluyor

Geri