Her teknik için bir şarkı tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar. Ben giriş seviyesinde elektro gitar çalabilen ama kendini bir türlü geliştiremeyen birisiyim. Ders almak istiyor olsam da yakınımda maalesef bir elektro gitar hocası yok. Her gün gitarımı alıp gidiş geliş 2 saate yakın yolculuk edebilecek zamanım da yok.

Mecburen evde öğrenmek için kendime bora uslusoy, selim ışık ve troy stetina method kitapları aldım ve uzun süredir onlarla belli bir yere kadar pratik yaptım ama belli bir seviyeden öteye geçemiyorum.

Sebebi ise pratiklerin sıkıcılığı. Öyle ki kiç hoşuma gitmeyen kalıpları ezberleyip üzerinde uzunca pratikler yapmak bir süre sonra Çin işkencesine dönüşüyor. Anlamsız müzik cümlelerini ezberleme konusu cidden sıkıcı.

Şimdi bunu yapmak zorundasın diyenler olacak tahmin edebiliyorum ve gayet haklılar ama zaten tek başıma gitar öğrenmeye çalışırken sevemediğim, kulağıma anlamsız gelen kalıpları yavaştan hızlanana kadar çalmaya devam etmek bir işkence gibi.

Bunun yerine ünlü şarkıların soloları ile, riffleri ile belli seviyeye gelmek mümkün müdür? Sevdiğim bir melodiyi çalışmak içimden gelir diye düşünüyorum. Sonuçta ilerleme kaydettiğimde teknik öğrendiğim gibi sevdiğim şarkıları da çalıyor olacağım.

Belki de zaten bu bahsettiğim şey zaten yapılan bir şeydir bilmiyorum.

Hangi tekniği geliştirmeye yardımcı olacağını söyleyerek şarkı tavsiyesi yapanlar olursa belki de birçok kişiye yol göstermiş olur.

Sevdiğim tarz rock, metal, blues, funk ama her tarzdan dinleyici de vardır zaten. Tavsiyelerinizi bekliyorum...

Sırf riff ve sololarla bir yere gelmeniz pek mümkün değil bence fakat bunları pratiklerle birleştirince iyi bir sonuç alırsınız elbet. Şarkılarda kullanılan kalıpları öğrenip doğaçlama parçalarınızda da kullanabilmenize ortam oluşur böylece. Önerilerim şunlar:
  1. Master of Puppets (riff): Downstroke çalışmak için mükemmel şarkı.
  2. Hotel California (intro): Tel atlama için güzel bir şarkı.
  3. Sweet Child O' Mine (riff): Yine tel atlamayı geliştirici.
  4. Technical Difficulties (riff): Palm muting ve hızlı çalma için birebir.
  5. Hotel California (solo): Slide ve bend'lerle dolu bir parça. Ayrıca outro'su parmak açmak için ideal.
  6. Enter Sandman (riff ve solo): Riff kısmı palm muting için güzel. Solosu da hızlı çalmaya yardımcı.
Olabildiğince bilindik şarkılar seçmeye çalıştım. Aralarında zor şarkılar var (özellikle Technical Difficulties'i orijinal hızında çalamayabilirsiniz) fakat düzenli çalışırsanız yaparsınız.

Gojira - The Gift of Guilt şarkısı tapping için güzel egzersiz.

Metallica - Unforgiven şarkısının arpejini James gibi çalarak arpejde farklı bir bakış açısı yakalayabilirsin. Tablarda falan hep açık akor üzerinden göstermişler.

Volbeat - Radio Girl hızlı riffte tel atlama için güzel egzersiz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sırf riff ve sololarla bir yere gelmeniz pek mümkün değil bence fakat bunları pratiklerle birleştirince iyi bir sonuç alırsınız elbet. Şarkılarda kullanılan kalıpları öğrenip doğaçlama parçalarınızda da kullanabilmenize ortam oluşur böylece. Önerilerim şunlar:
  1. Master of Puppets (riff): Downstroke çalışmak için mükemmel şarkı.
  2. Hotel California (intro): Tel atlama için güzel bir şarkı.
  3. Sweet Child O' Mine (riff): Yine tel atlamayı geliştirici.
  4. Technical Difficulties (riff): Palm muting ve hızlı çalma için birebir.
  5. Hotel California (solo): Slide ve bend'lerle dolu bir parça. Ayrıca outro'su parmak açmak için ideal.
  6. Enter Sandman (riff ve solo): Riff kısmı palm muting için güzel. Solosu da hızlı çalmaya yardımcı.
Olabildiğince bilindik şarkılar seçmeye çalıştım. Aralarında zor şarkılar var (özellikle Technical Difficulties'i orijinal hızında çalamayabilirsiniz) fakat düzenli çalışırsanız yaparsınız.
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Bu şarkılara çalışacağım fakat kafama birşey takıldı.

Sırf solo ve rifflerle bir yere gelemezsiniz dediniz. Mesela ben üstte yazdığım ülkemizde ünlü denilebilecek gitar metod kitabplarını incelediğimde esas yoğunlaştıkları yerin diziler olduğunu görüyorum ve hatta kendim bizzat pentatonic dizeleri tüm pozisyonlarda ezbere biliyorum. Fakat benim şarkı çalmama yada doğaçlama yapmama yaptığım bu ezberler hiçbir fayda sağlamıyor. Yeterli olmayan bir hızda birbirleriyle etkileyici şekilde harmanlamadan o dizeleri çalmamın hiçbir faydası yok ve doğaçlama çalmaktan hem çok uzağım hem de ben sanatçı değilim taklitçiyim nasıl doğaçlama çalarım diye düşünüyorum.

Cidden gitarda ilerlemek için ne yapılır nasıl bir yol izlenir neredeyse hiçbir fikrim yok. Metodlar yapın çalışın diyor neyi çalışacağım. Aynı şeyleri tekrar ede ede birden aydınlanma yaşayıp Steve vai'ye mi dönüşeceğim sanki diye umutsuzluğa düşüyorum... Çalışın diye önüme verilen tablar da cidden sıkıcı. Bir de o tablar üzerinde çalışabilmem için onları ezberlemeliyim çünkü klavyeye bakmadan çalamıyorum. Bu o kadar zahmetli ki.

Fakat güzel şarkılar olsa bu sıkıcılık bir nebze azalır diye düşünmüştüm.

Peki gelişimim için hoca olmadan ne yapmam lazım. Hangi yolda nasıl ilerlemeliyim geliştiğimi nasıl anlarım ve en önemlisi şu mutlaka olmalı dediğiniz şey nedir. Öncelikle neyi tam olarak çözmeliyim.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla yeteri kadar egzersiz çalışmışsınız. Bir yerden sonra kabak tadı vermesi normal. Sevdiğiniz şarkıları çalışın. Bir şarkıya başladınız mı tam olarak bitirin. Ben üstte parçaların hangi kısımlarının ne konuda geliştirici olduğundan bahsettim sadece. Metod çalışmaya biraz ara verin, şarkı çalışın. Şarkıların notalarını kendiniz çıkarmaya çalışın (şarkıyı bolca dinlemeniz gerekecek), şarkıya alternatif sololar yazmaya çalışın.

Sırf solo ve riff'lerle bir yere gelemezsiniz demem genel bir şeydi, siz zaten yeterince egzersiz çalışmışsınız. Üstüne solo ve riff'ler çalışırsanız tekniğinizi geliştirirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın sadece çalışın. Amfinizden (varsa pedallarınızdan) yeni tonlar öğrenin. Çaldığınız şarkıların orijinal tonlarını elde etmeye çalışın. Şarkıları bolca pratik yapın. Stüdyo kaydı gibi hatasız çaldığınız zaman asıl zevki alıyorsunuz zaten.

Öncelikle neyi çözmeliyim sorusuna ise verebilecek bir cevabım yok.

Metallica - The Four Horsemen doğru çalışıldığında riffleri iyi bir tel atlamalı palm mute egzersizi, orta solosu ise iyi bir bend ve hammer on-pull off egzersizi. Yavaştan alın, ritme uyarak notaları net net çıkartın.
Hatta rifflerin arasında pick slide tekniği de var. Ben pek iyi yapamazdım bu tekniği, deneye yanıla bu şarkıyı çalmaya çalışırken öğrendim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Oh be dünya varmış stairway to heaven şarkısının solosunun yarısını biraz yavaş da olsa çalıyorum. Ve en önemlisi çalışırken sıkılmıyorum. Sanırım bu yol doğru mu bilmem ama eğlenceli olan yol. Al sana la minör pentatonic. Tıngır tıngır abidik gubidik lickler çalmaktan sinir hastası olmak üzereydim. Hocasızlık ne zor şey.

Bu şarkı hem la minör pentatonic hem de bend açısından eğitici gibi gözüküyor. Başka şarkılara da çalışmayı düşünüyorum. Yukarıda tavsiye edilen şarkıların hepsi de aynı zamanda dinlediğim şarkılar.

Tavsiye veren herkese teşekkür ediyorum ve anlatacak püf noktaları olanlar varsa da mutlaka bekliyorum...

Son düzenleme:
Metal müzik için en iyi egzersiz parçalarından biri Overkill Elimination. downstroke palm mute power chord değişimleri hepsi var.Ritmi de solosu da egzersiz.250 BPM ile başlıyor 232 BPM devam ediyor. 80lerin amerikan trash metali çok iyi egzersiz olarak.

Geri