11. Perdede Buzz

Tel,akort fark etmeksizin oluyor ve diğer fretlerde olmuyor. Sap, üst eşik, köprü (PRS molded tremolo) ve tel yükeklikleri normal. Gitar -dolayısıyla perdeler de- yeni, çıkamadım işin içinden. Corona sebebiyle bir ustaya da götüremiyorum, cızz cızz ede ede çalıyorum. Nedendir acaba? Educated guess yapabilecek bir abimiz var mıdır? Video yükleyeceğim hemen.

Başta boş tel, sonra 12. perde ve en son birkaç kere 11. perdeye basıyorum.

Son düzenleme:
Önce yanlış anlaşılma olmaması için şunu diyeyim, 11. aralığa basıyorsanız mesela G telinde F# notasına basıyorsanız o cızırtı muhtemelen 12. perdeden kaynaklanıyordur ve yine muhtemelen fretin yüksek olmasından kaynaklıdır ya da 11. fret çok alçak kalmıştır. Fret rocker ile bakılabilir ama bu yoksa da sert ve düz herhangi bir nesne ile, 11-12-13. fretlerin üstüne gelecek şekilde bakın.

Bazen fret yerine tam oturmamış olabiliyor, kendi gitarlarımda ufak farklılıkları plastik çekiçle, bu yoksa kauçuk, plastik bir şeyi fretin üstüne koyup vurup yerine oturtuyorum. Sorumluluk kabul etmem. :)

Şunu da ekleyeyim, fret seviyelerine bakabilmek için sapın dümdüz olması lazım ama bariz bir fark varsa sap düz olmadan da anlaşılabilir. Videoyu yeni gördüm, bariz bir fark var gibi duruyor.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Önce yanlış anlaşılma olmaması için şunu diyeyim, 11. aralığa basıyorsanız mesela G telinde F# notasına basıyorsanız o cızırtı muhtemelen 12. perdeden kaynaklanıyordur ve yine muhtemelen fretin yüksek olmasından kaynaklıdır ya da 11. fret çok alçak kalmıştır. Fret rocker ile bakılabilir ama bu yoksa da sert ve düz herhangi bir nesne ile, 11-12-13. fretlerin üstüne gelecek şekilde bakın.

Bazen fret yerine tam oturmamış olabiliyor, kendi gitarlarımda ufak farklılıkları plastik çekiçle, bu yoksa kauçuk, plastik bir şeyi fretin üstüne koyup vurup yerine oturtuyorum. Sorumluluk kabul etmem. :)

Şunu da ekleyeyim, fret seviyelerine bakabilmek için sapın dümdüz olması lazım ama bariz bir fark varsa sap düz olmadan da anlaşılabilir. Videoyu yeni gördüm, bariz bir fark var gibi duruyor.

Bardak altlığı iş gördü gibi. 12. perdeyi tam ortaya getirip hafifçe aşağı yukarı yaptıkça oynamalar oldu, tam dediğiniz gibi. Diğer fretlerde de denedim tabii, onlarda oynama yoktu.

Yalnız yeni fark ettim, buzz sorunu 10. perdede de var. Şu pandemi bittiği zaman ilk işim bir luthiere gitmek olacak. Teşekkürler.

Geri