PC Ses Kartı ile Gitar Amifisinin Ses Mikserinde Yarattığı Parazit

Arkadaşlar merhaba.

Yaşadığım problemi daha kolay açıklayabilmek için basit bir çizim şemasını hazırladım. Bu sistemi kurarken amacım; Behringer MX400 model miksere notebook ses kartını (hem onboard hem de usb harici ses kartı ile deneyerek) ve elektrik gitar amfisini stereo kablolar ile bağlayarak karıştırılan sesi tek çıkış ile almaktı.

1- Sadece PC yi açarak ses aldığımda kusursuz bir aktarım ile kulaklıktan dinleyebiliyorum. (Kabloları ve bağlantılarının sorunsuz olduğunu anlıyoruz.)
2- PC nin fişini çekerek sadece amfiyi kullandığımda yine kusursuz bir ses alıyorum. (Yine kabloların ve bağlantıların problemsiz olduğu anlaşılıyor.)
3- Odada ki 2 ayrı prizde topraklıdır ve ölçümlerde yeterli değerleri veriyorlar. (Nötr-faz arası 230 Volt, toprak-faz arası 230 Volt ve nötr-topraklama arası ~1 Volt.)
4- Kabloların kalitelerini kontrol etmek için karıştırarak da kullandım ancak sonuç değişmiyor hatta diğer odadan uzatma kablosu getirerek yalnızca amfiyi bağladım.

Tüm denemelerde sonuç aynı: PC ve amfi aynı anda (Düğmelerinden açılmasa bile) prize takıldıklarında kulaklıktan cızırtı sesi geliyor ve bu duyulacak düzeyde. Cihazları açık konuma getirdiğimde ise ses 2 katına çıkıyor ve kullanmayı tamamen engelliyor.

Sanırım işi çözebilecek kısım şurada yatıyor:

Parazit, hem cihazları prizden tamamen ayırdığımda, hem de miksere gelen ses kablolarından birisi ayırdığımda kesiliyor. Herhangi birisi tek başına çalışıyormuş gibi kusursuz hale geri dönüyor. Farklı prizlerden beslenen 2 ayrı cihazda üretilen ses sinyalleri aynı elektrik akımıyla çalışan miksere girdiğinde sanırım bir çakışma veya sorun yaşanıyor.

Peki çözüm hangi kısımda aranmalı? Elektrik kaynakları olan priz ve adaptörlerde mi? Cihazlardan çıkan ses sinyallerinin miksere girmesinden önceki kısmında mı?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Dosyalar

• tesisat sorunu-Model.jpg
    tesisat sorunu-Model.jpg
    99 KB · Gösterim: 198
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Notebook batarya gücü ile çalışırken amfi ile birlikte bağlandığında bir gürültü söz konusu mu?
Üstad, batarya ile calisirken hic sorun yok dedigin gibi. Sanki enerji hatti üzerinden bir aktarim söz konusu ki sadece mikser acikken pc ve amfiyi acmadan sadece kablolarini prize taktigimda bile cizirti basliyor. Ayrica amfinin topraklamasini iptal ederek bile azaldi parazit. Tabi bu seferde gitar teline dokundugumuzda kesilen tislama basladi ama bu bile ok daha iyidir eskiye nazaran.

Aynı sorun bende de. Macbook ve ses kartım bağlıyken, macbook'u şarjdan çektiğimde hiçbir dip gürültüsü almıyorum. Ama ne zaman şarja takıp çalsam, elimi tellere dokunduğumda kesilen bir ses başlıyor. Sanıyorum ki prizdeki topraklama ile ilgili.

En az uğraştırıcı, en derli toplu ve en güvenli çözüm için Ebtech Hum-x kılıklı bir aparat kullanabilirsiniz. (Eksi yanı pahalı.)

Daha uygun fiyatlı bir çözüm için, şayet eliniz havya tutuyorsa, DIY işlere meraklıysanız sinyal yollarından birsinin üzerine izolasyon trafosu koyabilirsiniz. Uygun fiyatlı bir örnek: 2PCS / 600:10K permalloy audio audio amplifier audio transformer isolator|transformer isolation|audio transformer|isolation audio transformer - AliExpress (Eksi yanı işin içine yeni kablolar eklenecek.)

Ne yaparsanız yapın, fişin üstündeki toprak terminalini bantlamak vs. suretiyle sakın ama sakın kapatmayın. Güvensizdir, tehlikelidir. Hem sizin için, hem de ekipmanınız için risktir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tamamdır, açıklamanıza istinaden topraklamayı kesmekten vazgeçiyorum. peki bu izolasyon işini ses kabloları değilde elektrik girişinde yapsak nasıl olur sizce? örneğin linkteki izolasyon trafosu eğer yanlış anlamıyorsam şebekeden gelen elektriği yalıtım malzemesi üzerinden ve topraksız şekilde iletiyor: 220 V Giriş 220 V Çıkış 30 Va İzolasyon Trafosu - n11.com Bu sayede iki cihazında birbiriyle "ground loop" diye tabir edilen akım geçişi engellenecektir. Hatta size yazarken şu da geldi aklıma: amfi ve bilgisayarı ayrı prizler yerine aynı prizden beslersek de bu topraklama kaynaklı gürültünün önüne geçebilir miyiz? Akşam deneyeceğim...

İki aparatın çalışma potansiyelleri farklı olunca karşımıza çıkar bu, çözümü de basit... Tabi kullanığınız aletlerde ground lift opsiyonu varsa her şey daha kolay olacak. Yoksa kendinize bir üçlü priz alın, içini açın ve toprak bağlantısını prizin içinde kesin. (Çoğunda, bir bakır parça ile geçmeli olduğundan, bir izolasyon bandı ile alakalı parçayı çekip izole etmek yeterli oluyor, geri dönüşü de kolay dolayısı ile.) Prizin üstüne markerla falan yazın ki maazallah evde başkası kullanmaya kalkar falan ne olur ne olmaz yarın öbür gün... Neyse iş bitince, ground lift istediğiniz aygıtı bu prize bağlayın.

Güvenlik problemi olmaz çünkü iki alet hala topraklı, sadece bir yerden ama. Yani toprak hatları paralel faaliyet gösterip saçmalamıyor. Toprak üzerinden farklı potansiyel konuşmuyor. Toprağını kullandığınız tarafın toprağının sağlam olduğunu bilmeniz şart bu arada, şasi masi yaparsa her hangi bir taraf, toprağını kullandığınız tarafta cam sigorta olsun, ne olur ne olmaz. Izolasyon trafosu da olur tabi ama bence ona gidene kadar kullandığınız yer evinizse, eve bir kaçak akım rölesi (sigortası) taktırmanız ve toprağını bir elektrikçiye kontrol ettirmeniz, bence parayı harcamak açısından daha efektif olacaktır.

Umarım yardımcı olur bunlar.

B

Yanlış anlaşılmayayım.. . Cihazın toprağını prizin içinden asla kesmeyin. Amplifikatörünüz, line out'a taktığınız kablo ve bu kabloyu taktığınız diğer cihaz bu şekilde bir topraklama için tasarlanmamış olduğundan ciddi bir güvenlik riski oluşur.

Ground loop sıkıntısı varsa bağlantı kablosunun konektöründe tek taraflı olarak ground lift mantığıyla toprağı kesmelisiniz.

Son düzenleme:
İki aparatın çalışma potansiyelleri farklı olunca karşımıza çıkar bu, çözümü de basit... Tabi kullanığınız aletlerde ground lift opsiyonu varsa her şey daha kolay olacak. Yoksa kendinize bir üçlü priz alın, içini açın ve toprak bağlantısını prizin içinde kesin. (Çoğunda, bir bakır parça ile geçmeli olduğundan, bir izolasyon bandı ile alakalı parçayı çekip izole etmek yeterli oluyor, geri dönüşü de kolay dolayısı ile.) Prizin üstüne markerla falan yazın ki maazallah evde başkası kullanmaya kalkar falan ne olur ne olmaz yarın öbür gün... Neyse iş bitince, ground lift istediğiniz aygıtı bu prize bağlayın.

Güvenlik problemi olmaz çünkü iki alet hala topraklı, sadece bir yerden ama. Yani toprak hatları paralel faaliyet gösterip saçmalamıyor. Toprak üzerinden farklı potansiyel konuşmuyor. Toprağını kullandığınız tarafın toprağının sağlam olduğunu bilmeniz şart bu arada, şasi masi yaparsa her hangi bir taraf, toprağını kullandığınız tarafta cam sigorta olsun, ne olur ne olmaz. Izolasyon trafosu da olur tabi ama bence ona gidene kadar kullandığınız yer evinizse, eve bir kaçak akım rölesi (sigortası) taktırmanız ve toprağını bir elektrikçiye kontrol ettirmeniz, bence parayı harcamak açısından daha efektif olacaktır.

Umarım yardımcı olur bunlar.

B

Teşekkürler. peki çizime göre bakarsak bir sorum olacak: öneriniz ses mikseri ile amfi arasında mı geçerli yoksa benimde tahminim gibi laptop ile amfi arasında mı denemeliyim? Açıkçası 2.seçenekte sorun kaynağı gördüğüm laptopun topraklama bağlantısını kesmek bana da mantıklı gelmişti çünkü laptopun amfiden daha az topraklamaya ihtiyacı olacağı senaryosunu düşünmüştüm. Ancak Dog The Bounty Hunter ın uyarısı ile vazgeçmişken sizin açıklamanız ile aslında topraklamanın auz kablo üzerindeki şaseden devam ettiğini anlıyorum (Hatalıysam düzeltin lütfen). Bu durumda trafo almaktan önce bu öneriyi denemek olası geliyor.

Yanlış anlaşılmayayım.. . Cihazın toprağını prizin içinden asla kesmeyin. Amplifikatörünüz, line out'a taktığınız kablo ve bu kabloyu taktığınız diğer cihaz bu şekilde bir topraklama için tasarlanmamış olduğundan ciddi bir güvenlik riski oluşur.

Ground loop sıkıntısı varsa bağlantı kablosunun konektöründen tek taraflı olarak ground lift mantığıyla toprağı kesmelisiniz.

İki konuda sizden biraz detay isteyebilir miyim?
1- Bağlantı kablosunun konektörü dediğimiz (örneğin amfinin) elektrik bağlantı kablosu değil mi? Yoksa üçlü prizin içindeki kablo mudur?
2- Ground Lift yöntemi ile ilgili aratma yapmama rağmen switchler dışında işin mantığını açıklayan kaynak bulamadım. Basitçe açıklamanız mümkünse çok memnun olurum.

Bir kablo ile iki aleti birbirine bağlıyorsunuz ya, o kablonun bir tarafı sinyal diğer tarafı topraktır. Stereo olursa, iki sinyal ve bir toprak gidiyor. Eğer bir şasi durumu olursa (yani elektrik aletlerin metal aksamına değerse) o zaman kablonuzun toprak kanalından, toprağı bağlı olan alete doğru akacaktır. Kısacası topraklanacaktır. Bu olurken de akım çok artacağı için, aletin girişinde bulunan bir cam sigorta üzerinden çok akım geçecektir, ve cam sigortanın içindeki ince metal tel koparak, sigorta atacaktır. Sizi koruyacaktır.

Elbette toprağa en ihtiyacı olan aleti toprağa bağlı tutmak en doğrusu. Onun için sizin durumunda bilgisayarı (zaten pille kullandığınızda bir yerde öyle oluyor) toprağı kesilmiş priz üzerinden elektriğe bağlayın, işiniz olur.

Ama bu arada diğer iki unsur güme gitmesin... Evde toprak olduğunu biliyorsunuz değil mi? Çoğunlukla memleketimizde toprağı nötre bağlayıp musluk hatlarına falan verirler ve gerçek anlamda toprak olmaz. Onu bir elektrikçiye bir ara kontrol ettirin derim. Ne olur ne olmaz. Asıl güvenlik açığı orada oluyor. Ama sizin durumda zaten ses kalmıyorsa, büyük ihtimalle toprağınız düzgün. Yine de kontrol ettirmekte fayda vardır.

B

Bir kablo ile iki aleti birbirine bağlıyorsunuz ya, o kablonun bir tarafı sinyal diğer tarafı topraktır. Stereo olursa, iki sinyal ve bir toprak gidiyor. Eğer bir şasi durumu olursa (yani elektrik aletlerin metal aksamına değerse) o zaman kablonuzun toprak kanalından, toprağı bağlı olan alete doğru akacaktır. Kısacası topraklanacaktır.

Elbette toprağa en ihtiyacı olan aleti toprağa bağlı tutmak en doğrusu. Onun için sizin durumunda bilgisayarı (zaten pille kullandığınızda bir yerde öyle oluyor) toprağı kesilmiş priz üzerinden elektriğe bağlayın, işiniz olur.

Ama bu arada diğer iki unsur güme gitmesin... Evde toprak olduğunu biliyorsunuz değil mi? Çoğunlukla memleketimizde toprağı nötre bağlayıp musluk hatlarına falan verirler ve gerçek anlamda toprak olmaz. Onu bir elektrikçiye bir ara kontrol ettirin derim. Ne olur ne olmaz. Asıl güvenlik açığı orada oluyor. Ama sizin durumda zaten ses kalmıyorsa, büyük ihtimalle toprağınız düzgün. Yine de kontrol ettirmekte fayda vardır.

B

Evet hocam, toprak bağlantılarını kontrol ettirdim. Hem gözlemsel hemde ölçülen değerler açısından topraklama sorunsuz. Zaten kafamı da en çok bu kısım karıştırmıştı. Bu sistemi kurarken her cihazı kendi içinde hazırlayarak mikserden kontrol ettiğimde sorun olmamıştı. Ancak tüm ekipman bağlanarak hazır olduğunda hüsrana uğradım. Tek amacım laptop üzerinden VST program kullanarak, elektronik davul ve elektrik gitar amfisinin seslerini mikser ile birleştirmek, iki kişi müzik yapabilmekti. Ardından elektrik teknisyenliği sürecimiz başladı...

X1 aleti diyelim belirli bir Amper A1 tüketiyor ve 230*A1 Watt güç tüketiyor. X2 aleti de A2 amperajda ve 230*A2 wattajda. Bunların bir de içlerinde elektrik potansiyeli oluyor. Elektrik keşke okusaydım, onun yerine matematik ve ekonomi okuduk... Neyse, tam bilmiyorum bu potansiyel nedir. Nasıl oluşuyor...

Ama iki alet arasında potansiyel olduğunda, o zaman toprak kanallarını kullanarak bu potansiyel (herhalde) yüksek potansiyelden düşük potansiyele akmakta. İşte bu da size parazit dip gürültüsü olarak geri dönüyor.

Benim durumda bu iki alet birer gitar amfisi. Bu iki amfiyi aynı anda farklı kabinlerde kullanacak olsanız bile eğer jackların toprakları ortaksa karşınıza çıkar. Misal olarak Vox hesabı AC50 EF86lı ve EL34lü bir lambalı amfim ile Dumble hesabı 6L6'lı bir amfim arasında potansiyel akmıyor. Hiç bir şey yapmadım ve dip gürültüsü yok. Potansiyelleri yakın demek ki problem yok. Fakat aynı Dumble cinsi amfim ile JTM45 cinsi amfimi bağladığımda, başlıyor korkunç bir gürültü. Kolonları ayrı, elektrikler farklı prizde, sadece tek ortak unsur gitardan çıkan sinyali Y yapıyorum ya, bir footswitch ile, o footswitchin üzerindeki toprak. Jackler izole değil, ondan toprak ortak oluyor otomatikman. Oradan konuşuyorlar. Sonrasında bundan kurtulmak için bir footswitch daha yaptım ama bu sefer izole jacklerle. Burada bulmak zor, ondan ilk başta yapmamıştım, Banzai'den almak zorunda kaldık. Sormayın vergi gümrük falan... Şimdi izolasyon olunca problem yok.

Ama siz bunu yapamazsınız çünkü sizin durumda sinyal bir aletten çıkıp öbürüne girecek...

Neyse, uzatmayayım da, bu ground loop işi en gıcık hani genelde hemen anlaşılmayan ama dip gürültüsü de yapan kıl unsurlardan birisidir.

Kolay gelsin.

B

Sizin durum hakikaten daha karmaşıkmış ama çözdüğünüze sevindim. Sanıyorum müzik aletleri ve elektroniğiyle uğraşanların eninde sonunda elektrik-elektronik konusuna hakimiyeti başlıyor, sorgulayarak, araştırarak belirli bir seviyeye ulaşıyor insan ister istemez.

Açıkçası forumlar olmasa hala çözebilmiş değildim bu problemi. Çevremde o kadar çok elektrik ve ses uzmanı var ancak hepsi konvansiyonel işlerle uğraşıyorlar ki bu durum onlar için bile karmaşık geldi. Buradan çıkan en güzel şeyde aslında "bilgi".

Umuyorum ki forum mantığından dolayı bu işten sıkıntı çeken birçok arkadaşımıza bir yol gösterici veya açıklayıcı bilgi olmuştur bu konu başlığı da.

Tekrar teşekkürler herkese.

Aşağıdaki şema Merlin Blencowe'dan. (http://www.valvewizard.co.uk/Grounding.pdf) . "a" durumunda kablonun iki ucu arasında bir potansiyel farkı olması durumunda akım ve dolayısıyla rahatsız edici bir dip gürültüsü oluşabilir. İdeal çözümse ekranlamanın tek tarafından topraklanması.

Image2.jpg

Amplifikatör dışında da benzer mantık söz konusu ve ground lift denilen şey de çoğu zaman ekranlamadaki toprağı tek taraflı olarak kaldırmaktan ibaret. Bunu cihazdan yapamıyorsanız, kablonun bir ucunundaki TRS konektörü kesip, işaretli kısıma kablonun ekranlaması değmeyecek şekilde tekrar bağlayabilirsiniz.

Kablonuza dokumayıp iki TRS uç ve mikrofon kablosu ile kendinize tek taraftan topraklanmış bir kablo da yapabilirsiniz.

Image6.jpg

Son düzenleme:
Aşağıda kısmen gösterdiğim şema Merlin Blencowe'dan. (http://www.valvewizard.co.uk/Grounding.pdf) . Birinci durumda kablonun iki ucu arasında bir potansiyel farkı olması durumunda akım ve dolayısıyla rahatsız edici bir dip gürültüsü oluşabilir. Çözümse kablonun B'deki gibi sadece bir ucundan topraklanması. (burada sizin uygulamanızdan farklı olarak toprak güç katına ekranlanma üzerinde iletiliyor)

136249 eklentisini görüntüle

Amplifikatör dışında da benzer mantık söz konusu ve ground lift denilen şey de çoğu zaman ekranlamadaki toprağı tek taraflı olarak kaldırmaktan ibaret. Bunu cihazdan yapamıyorsanız, kablonun bir ucunundaki TRS konektörü kesip, işaretli kısıma kablonun ekranlaması değmeyecek şekilde tekrar bağlayabilirsiniz.

Kablonuza dokumayıp iki TRS uç ve mikrofon kablosu ile kendinize tek taraftan topraklanmış bir kablo da yapabilirsiniz.

136251 eklentisini görüntüle

Aslında bir nevi elektrik fişindeki topraklama hatları arasında konektördeki "şase" tamamlanıyor ve TRS 'deki sağ/sol sinyalin gövde iletimi sağlanmış oluyor anladığım kadarıyla. Burada o zaman toprak hatlarının sistem içindeki döngüsünü kesmiş oluyoruz ve Merlin Blencowe şemasındaki kesilen ayak ile sizin TRS uçtaki kablosu kesilen ayak aynı konumda değerlendirilmiş oluyor. Çok sağolun açıklamalar için.

En az uğraştırıcı, en derli toplu ve en güvenli çözüm için Ebtech Hum-x kılıklı bir aparat kullanabilirsiniz. (Eksi yanı pahalı.)

Daha uygun fiyatlı bir çözüm için, şayet eliniz havya tutuyorsa, DIY işlere meraklıysanız sinyal yollarından birsinin üzerine izolasyon trafosu koyabilirsiniz. Uygun fiyatlı bir örnek: 2PCS / 600:10K permalloy audio audio amplifier audio transformer isolator|transformer isolation|audio transformer|isolation audio transformer - AliExpress (Eksi yanı işin içine yeni kablolar eklenecek.)

Ne yaparsanız yapın, fişin üstündeki toprak terminalini bantlamak vs. suretiyle sakın ama sakın kapatmayın. Güvensizdir, tehlikelidir. Hem sizin için, hem de ekipmanınız için risktir.

Üstad, izolasyonlu trafo öneriniz çözdü problemi. Topraklamalari iptal etmeden pc den gelen aux uzerine trafo yerlestirerek kisadan cozuldu. Aldığım ürün araçlarda ses izolasyonu amacıyla kullanılan modellerden bir tanesi: REISS AUDIO RS-NF04. Sanirim gönderdiğiniz ürünle aynı mantıkta çalışıyor. Problem yaşayanlara tavsiye ederim. Tekrar herkese çok teşekkürler.

Dosyalar

• SmartSelect_20200325-152622_Opera.jpg
    SmartSelect_20200325-152622_Opera.jpg
    65.1 KB · Gösterim: 184
Geri