manyetik altındaki pena çiziklerini nasıl yokederiz?

Selamlar,

Arkadaşlar elektrik gitarım pick guardsız. Manyetiklerin altında doğal pena çizikleri var. Bunları bir takım koruyucularla kendim yokedebilirmiyim? Lutiere mı götürmem lazım? Çizikleri hallettikten sonra bu klasik ve akustik gitarla da olan plastik bantlardan yapıştırmayı düşünüyorum.

Yanıtlar için teşekkürler.

ya bu pena çizikleri denen şey bende neden olmuyor ? herkes bahsediyor ben göremiyorum çizik falan okadar caldıgım halde.. Okadar göze batan bişeymi ki bu cizikler ?

jacksonke1 demiş ki:
ya bu pena çizikleri denen şey bende neden olmuyor ? herkes bahsediyor ben göremiyorum çizik falan okadar caldıgım halde.. Okadar göze batan bişeymi ki bu cizikler ?

bendede olmuyor merak ediyorum acaba kolu çok savurmaktanmı olsa gerek......

neyse bir arkadaşımınkini pasta cila ile halletmiştik baya bi işe yaradı ama senin gitarında nasıl bir sonuç verir bilmem.

Tuşe ile alakalı bir hadise bu daha çok.
Benim hiç bir gitarımda en ufak bir çizik yok pena yüzünden.

Bir de H S H düzenli gitarlarda daha az olur tahminen. Ortadaki single biraz engeller

SiLeNoZ demiş ki:
Tuşe ile alakalı bir hadise bu daha çok.
Benim hiç bir gitarımda en ufak bir çizik yok pena yüzünden.

Bir de H S H düzenli gitarlarda daha az olur tahminen. Ortadaki single biraz engeller

pena çiziği manyetiğin arasında olmaz eğer manyetik arasında olursa onda kasıt vardır

Genelde sap ve köprü manyetiklerinde çalındığı için ortada single manyetik olması penanın aşağı kaymasını engeller ve çizmez demek istedi ben de hep merak etmişimdir niye çizilir diye demek kişiden kişiye değişiyomuş.

nadiras demiş ki:
pena çiziği manyetiğin arasında olmaz eğer manyetik arasında olursa onda kasıt vardır

Manyetiğin arasında oluyor demiyorum zaten. HSH olan gitarları çalmak ile HH olan gitarları çalmak arasında biraz fark var demek istedim. Yoksa single elbette engel değil pena çiziklerine. Elinin pozisyonu biraz farklı oluyor iki gitar arasında. Anlatamadım uzun hikaye boşver :)

Herkese selam, benim gitarımda da manyetiklerin hemen altında cila üzerinde hafif çizik ve matlaşmalar var, ama pena değidiği için değil, çalarken ben de dahil bazı kişiler bazen parmaklarını gövdeye koyma ihtiyacı hissediyor o çizikler parmaktan veya tırnaktan kaynaklanıyor sanırım :)

Benim bildiğim derin olmayan hafif çizikler için Planet Waves'in RESTORE losyonu işe yarıyor, bir de restore uyguladıktan hemen sonra yine planet waves'in PROTECT losyonunu öneriyorlar.
Hatta Planet Waves'in tek kullanımlık mendil tipi 3'ü bir arada kiti de vardı galiba Restore-Protect-Shine olarak.

Bir de Fender'in care kit'i var(mış) o işe yarıyor(muş)...

Geri