Kulaklığıma restorasyon yapmam lazım

Merhabalar, hyperx cloud 2 kulaklığım var. 600 lira civarında ve ben bunu çöpe atmak istemiyorum. Performansından çok memnunum ama ne yazık ki dışı çok harap oldu.
Belki nasıl restore edebileceğim hakkında yol gösterebilirsiniz.

üst kısım tamamen kumaş üstü deri kaplıymış ama bekledikçe soyulmuş. Aslında çok garip bir şekilde dolabımın üstünde beklerken bu hale gelmiş.
Yan tarafları sararmış ve plasti,k ortada pembe Hx yazan kısım metal. Nasıl bir zımpara kullanmam gerekir ?
İç kafa bant kısmı da aynı şekilde çok deforme olmuş. Sünger işlevini yitirmiş gibi.
Elim bu tarz şeylere yatkındır ama zımpara kaç numara kullanılır hangi tür boya kullanılır pek bilmiyorum.

WhatsApp Image 2020-03-28 at 01.10.56 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-03-28 at 01.10.56 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-03-28 at 01.10.56.jpeg
WhatsApp Image 2020-03-28 at 01.10.57 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-03-28 at 01.10.57.jpeg

Restorasyon videolarına iş makinesi gören amcalar gibi takılan biri olarak birkaç şey söyleyebilirim sanırım. Geri toplayabileceğini düşünüyorsan en ufak parçasına kadar ayır. Plastik parçaları bir kap içerisine koy, sabunlu su ve fırça üzerindeki çoğu kiri giderecektir. Daha da inatçı kararmalar varsa yine kap içerisinde karbonat veya kabartma tozu karıştırılmış su ile fırçalamak epey temizleyecektir(belki öncesinde kirlerin kabarması için karbonatlı ılık suda bekletmek gerekebilir). Zımparaya bile gerek kalmayabilir.

Piyasada 2000-3000 grit zımpara nispeten daha rahat bulunuyor, illa ki kullanılacaksa çizikleri gidermeye yeter. Sabunlu suya sıkça daldırıp ıslatarak zımparalayabilirsin.
Yapı marketlerden sprey boya alıp boyamak da bir seçenek olabilir, renkleri çok kötü açıkçası.

Bundan sonrası biraz daha maharet istiyor ama kulaklığı baya ileri seviyeye taşıyabilir.
Bant kısmını suni deri ile kapatmak en iyi seçenek gibi. Hatta bir miktar da sünger alınıp süngerler yenilenebilir. Kulak pad'leri bile aynı şekilde değişebilir. Tabi el alışkanlığı kazanmak için dummy olarak denemeler yapmak gerek. Bir miktar dikiş bilgisi gerektirecek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Restorasyon videolarına iş makinesi gören amcalar gibi takılan biri olarak birkaç şey söyleyebilirim sanırım. Geri toplayabileceğini düşünüyorsan en ufak parçasına kadar ayır. Plastik parçaları bir kap içerisine koy, sabunlu su ve fırça üzerindeki çoğu kiri giderecektir. Daha da inatçı kararmalar varsa yine kap içerisinde karbonat veya kabartma tozu karıştırılmış su ile fırçalamak epey temizleyecektir(belki öncesinde kirlerin kabarması için karbonatlı ılık suda bekletmek gerekebilir). Zımparaya bile gerek kalmayabilir.

Piyasada 2000-3000 grit zımpara nispeten daha rahat bulunuyor, illa ki kullanılacaksa çizikleri gidermeye yeter. Sabunlu suya sıkça daldırıp ıslatarak zımparalayabilirsin.
Yapı marketlerden sprey boya alıp boyamak da bir seçenek olabilir, renkleri çok kötü açıkçası.

Bundan sonrası biraz daha maharet istiyor ama kulaklığı baya ileri seviyeye taşıyabilir.
Bant kısmını suni deri ile kapatmak en iyi seçenek gibi. Hatta bir miktar da sünger alınıp süngerler yenilenebilir. Kulak pad'leri bile aynı şekilde değişebilir. Tabi el alışkanlığı kazanmak için dummy olarak denemeler yapmak gerek. Bir miktar dikiş bilgisi gerektirecek.

Yorumunuz için teşekkür ederim ama su meselesi olmaz çünkü tam sünger olan kısımın ortasından kablo geçiyor o kadar onu çıkarmak vb tekrar yerleştirmek baya zor olur diye düşünüyorum. Dışındaki kirler çok garip yakışkanımsı ama değil gibi de. Sağlam bir kir sökücü ile temizleyip ardından oraları maskeleme bandı ile kapatıp hx yazan kısmı siyaha boyasam diyorum sonra pembe metal kısımları da bi siyaha boyarım herhalde veya gri renk çok dert değil. Aslında zımparayı ben çizikler için değil de alttaki boyayı sökmek için düşünmüştüm alttaki boyayı sökmeden boyamak olur mu sizce ?

Kulak padleri zaten yıkanabilir olduğu için o konuda sorun yok. Suni deriyi çok düşünüyorum ama çok güzel dikmiş adamlar sağlı sollu bir şeyler yapmaya çalışacağım teşekkür ederim yorumunuz için.

HX yazan yerin yüzeyi parlak olduğu için çok kir tutmamış. Aynı şekilde metal kısmı da öyle. Nemli bezle silindiğinde bile yeni gibi olur. Buralara gelene kadar daha büyük dertleri var.

Boyanın şöyle bir sıkıntısı var, alt katmana eşit şekilde yayıldığı için girintiler ve çıkıntılar aynen kalır. Kir vb. istenmeyen bir şey varsa tutmama gibi sıkıntısı olabilir. Zımpara da bu en üst katmandaki kirleri ve girinti-çıkıntıları düzeltmek için kullanılır.

Çok güzel bir benzetme değil ama dediğin işlemler daha çok araları temizlenmeyip kesilmemiş mantarlı tırnağa oje sürmek :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
HX yazan yerin yüzeyi parlak olduğu için çok kir tutmamış. Aynı şekilde metal kısmı da öyle. Nemli bezle silindiğinde bile yeni gibi olur. Buralara gelene kadar daha büyük dertleri var.

Boyanın şöyle bir sıkıntısı var, alt katmana eşit şekilde yayıldığı için girintiler ve çıkıntılar aynen kalır. Kir vb. istenmeyen bir şey varsa tutmama gibi sıkıntısı olabilir. Zımpara da bu en üst katmandaki kirleri ve girinti-çıkıntıları düzeltmek için kullanılır.

Çok güzel bir benzetme değil ama dediğin işlemler daha çok araları temizlenmeyip kesilmemiş mantarlı tırnağa oje sürmek :D

Boyayı hiç tutmadı zaten kulaklık üstünden aktı gitti bakalım nasıl yapıcam...

Geri