60hz hum sorunu

Selam,
Garip bir sorunum var. Duvardaki prize takılı çoklu prize taktığım muhtelif amfiler var. Odada değişiklik yaptım ve aynı düzeneği karşı duvara taşıyıp aynı şekilde oradaki prize taktım. Amfilerden sadece tek birinden AC hum ya da 60hz tabir edilen ses geliyor. Amfiyi direkt duvar prizine tek taksam bile aynı sorun var. Başka aletler yapmıyor hatta o amfi başka prizde de yapmıyor. Eski düzene dönemem ... sorum şu:
Ebtech'in HumEliminator ürünü gibi bir şey işime yarar mı? Araya bir UPS koysam AC hum'ı keser mi? Başka ne olabilir... ev girişinde regülatör var bu arada.
UPS olur derseniz ne güç lazım? Takılacaklar: aynı anda takılı ama aynı anda çalmamak kaydıyla 2 veya 3 adet solidstate amfi ve bir de pedallar için çoklayıcı adaptör.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
techhive diye bir Hi-Fi sitesinde gördüğüm:

An online UPS is a battery-backup system whose battery is always engaged (online) between the input AC and the output AC. This requires the electrical power to go through a conversion to DC (direct current) and then back to AC, which will remove all the noise. This is also known as dual conversion.

Ya da isolation transformer diye çözüm önermiş ama o komple tesisat işi gerektirir herhalde.

Piyasada iki tip UPS var. Birincisi ve ucuz olanı line-interactive dedikleri, elektrik varken hiçbir fonksiyonu olmayan, elektrik gittiğinde çok kısa bir gecikme ile bataryalarının devreye girdiği tip. Bu tip UPS elektrikler varken hiçbir fonksiyon göstermiyor ve onun da toprak hattı prizin toprak hattına bağlı. Dolayısıyla bu tip UPS senin için çözüm olmayacaktır. Benim de PODHD500X'i bilgisayara USB ile bağladığımda böyle bir sorunum vardı. Ben de bir umut UPS aldım ama hiçbir işe yaramadı, oradan biliyorum yani :) . İkinci tip UPS ise on-line dedikleri, senin mesajında belirttiğin gibi gerçek zamanlı devrede olan, şebekeden aldığı elektriği kendi içinde evirip çevirip temiz ve düzgün bir elektrik akımı olarak bağlı cihazlara aktaran tip UPS. Bunlar ise daha pahalı, en ucuzu 1 kVa 1000 TL hepsiburada'da. Bu güç tube amp için yeterli midir bilmiyorum ama bu paraları bir hum cancelling için ödemeye razıysan bu tip UPS çözüm olabilir tabii :) .

İkinci tip olanın derdi de kendi gürültüsü, fan sesi filan olur onların bildiğim kadarıyla. Gece kısık çalarken sorun olabilir o da.
Lambalı amfi yok şu an hepsi solidstate ve/veya processor.

Merhaba,
Ev girişinizde, bütün evi regüöe eden bir ev regülatörünüz var gibi anlıyorum. Şu halde direkt şebeke gürültüsü değil de ground loop vb bir nedenden kaynaklı hum olabilir diye değerlendiriyorum.
Sorunu UPS ile çözmek isterseniz, hifi tipi bir ups alabilirsiniz. Pahalı bir çözüm ama evladiyelik bir regülatör olur.
Yukarıda yazdığınız mevzu doğru. Şöyle ki, hifi tipi ups içinde de esasen rectifier devresi mevcut, tam da söylediğiniz tarz sorunlara yönelik imal edilmiş bir rectifier devresi sadece, bunun haricinde bu devre aynen bir amplide olduğu gibi.
Esenlikler dilerim.

Evet girişte koca bir alet var 220'ye sabitleyen. Ama sorun ground loop olsa bir çok alet takılıyken olur, söz konusu amfiyi sadece o odada direkt duvar prizine takınca da ses yapıyor, bir sürü aleti birlikte taksam da ... daha ilginci başka odada yapmıyor. Priz bozuk desem kalan tüm aletler sorunsuz çalışıyor o prizde. Adeta priz amfiyi beğenmiyor...
Hi-fi tipi evladiyelik UPS ne tavsiye edersin ve güç ne olmalı ... çok abartmadıkça ve kesin çözüm olacaksa bütçe sorun değil.

Merhaba,
Yukarıdaki mesajımda bir şeyi yazmayı unutmuşum. Doğrultma devresi (rectifier) ile ilgili olarak, ac akım dc ye dönüştükten sonra elektrolitik kapasitörler, bir rezistöe ya da choke ile gürültüden arındırılıyor. Size bunu tam olarak bu veya benzer yöntemle yapan bir lazım gibi görünüyor.
Sizin için önerilerim var ama küfretmemenizi rica edeceğim. :) Linki paylaşıyorum:
Bu linkde sizin en çok işinize yarayabilecek şey galiba şu linkdeki alet olabilir.
Temelde bir çoklı priz gerçekten de ama bir açıklamasına bakın bence. Aletin resmi sitesinden alınmış.
Can hifideki insanlar kibar ve vahşi tacir olmayan insanlardır. (En azından bana hiç öyle davranılmadı) Her şeyi tamamen bilmez/bilemezler elbette ama dürüst olduklarını düşünüyorum. O nedenle bence orayı arayıp konuşun. Size benden daha fazla yardımları dokunacaktır her halde.
Bu tarz aletlerin ikinci ellerine bakabilirsiniz.
Hifi sitelerinde ikinci el aletler de var. Muhakak aliexpresse de bakınız zira çokmpahalı dediğimizi duyar gibiyim.
Aliexpress’de 300 TL’ye de 127.500 TL’ye de lambalı amfi gördüm. Bu tarz ürünlerin (hifi tipi ups/power conditioner) de envai çeşidini orada bulabilirsiniz. Umarım aradığınız gibi bir şey bulabilirsiniz.
Esenlikler dilerim.

Saçma bir şey söylüyorsam affola tek bir prizde sorun varsa diğer sorunsuz prizden ara kablo kullanmak sorunu en ucuz şekilde çözmez mi ?

Merhaba,
Yukarıdaki mesajımda bir şeyi yazmayı unutmuşum. Doğrultma devresi (rectifier) ile ilgili olarak, ac akım dc ye dönüştükten sonra elektrolitik kapasitörler, bir rezistöe ya da choke ile gürültüden arındırılıyor. Size bunu tam olarak bu veya benzer yöntemle yapan bir lazım gibi görünüyor.
Sizin için önerilerim var ama küfretmemenizi rica edeceğim. :) Linki paylaşıyorum:
Bu linkde sizin en çok işinize yarayabilecek şey galiba şu linkdeki alet olabilir.
Temelde bir çoklı priz gerçekten de ama bir açıklamasına bakın bence. Aletin resmi sitesinden alınmış.
Can hifideki insanlar kibar ve vahşi tacir olmayan insanlardır. (En azından bana hiç öyle davranılmadı) Her şeyi tamamen bilmez/bilemezler elbette ama dürüst olduklarını düşünüyorum. O nedenle bence orayı arayıp konuşun. Size benden daha fazla yardımları dokunacaktır her halde.
Bu tarz aletlerin ikinci ellerine bakabilirsiniz.
Hifi sitelerinde ikinci el aletler de var. Muhakak aliexpresse de bakınız zira çokmpahalı dediğimizi duyar gibiyim.
Aliexpress’de 300 TL’ye de 127.500 TL’ye de lambalı amfi gördüm. Bu tarz ürünlerin (hifi tipi ups/power conditioner) de envai çeşidini orada bulabilirsiniz. Umarım aradığınız gibi bir şey bulabilirsiniz.
Esenlikler dilerim.
Güzel fikir ama çok pahalı, neredeyse ses yapan amfi yerine başka bir amfi alsam olur ... bir amfim ses yapıyor o yüzden sorun elektrik mi ondan da emin olamadım. Bu yatırım için tüm aletlerimde humming sorunu olması lazım.

Bütün oda şekil değiştirdi, ortalıkta kablo istemiyorum, sabit mobilya, gizli tesisat vs... hanıma anlatamam makarna gibi uzatma kablosunu.
Abi iyi akşamlar öncelikle

daha ucuz yollu böyle bir şey denedin mi acaba ?

"Elektromanyetik parazitleri ve radyo frekansı parazitlerini engeller. " yazıyor yani aradığın şey bu mu bilmiyorum ama

Selamlar... Acaba sorun yaratan prizin hattı (linyesi) acaba nereden geliyor, biliyor musunuz? Yani priz aynı odada da olsa belki başka diğer prizlerden farklı bir linye ile sigorta kutusuna bağlı olabilir (odaya veya odadaki prizlere ait sigortayı kapatınca tüm oda gidiyor mu?)... Eğer ayrı ise o hattaki başka cihazlar problem yaratıyor olabilir.

Abi iyi akşamlar öncelikle

daha ucuz yollu böyle bir şey denedin mi acaba ?

"Elektromanyetik parazitleri ve radyo frekansı parazitlerini engeller. " yazıyor yani aradığın şey bu mu bilmiyorum ama
Her türlü benzeri cihazı denedim... dedim ya sadece 1 amfi sadece 1 odada sorun :) ... bir bakarım yine de. Bundan denememiştim.

Selamlar... Acaba sorun yaratan prizin hattı (linyesi) acaba nereden geliyor, biliyor musunuz? Yani priz aynı odada da olsa belki başka diğer prizlerden farklı bir linye ile sigorta kutusuna bağlı olabilir (odaya veya odadaki prizlere ait sigortayı kapatınca tüm oda gidiyor mu?)... Eğer ayrı ise o hattaki başka cihazlar problem yaratıyor olabilir.
Tek tek denemek lazım, sözkonusu priz bitişik odanın hattında olabilir, o odadaki cihazlara bakayım. Lamba filan bile bazen etki edebiliyor...

Karmaşık ve pahalı işlere kalkışmadan önce bahsettiğiniz prizin topraklama bağlantısını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Priz içindeki topraklama kablosu bağlı olmayabilir. Bu durumda hem gürültü oluşur, hem de bir kaçak esnasında canınız ve malınız risk altında olur. Topraklama yapılması halinde gürültü de kalkar, elektrik kaçağı durumunda güvenlik sorunu da olmaz.

Özellikle genç arkadaşlar başta olmak üzere herkes için önemli UYARI: Mutlaka sigortayı kapatın ve prizin herhangi bir bölgesinde elektrik olmadığından çalışan bir kontrol kalemi ile emin olun. Bir işlem gerekiyorsa işin uzmanı bir elektrikçi çağırın. Hayatınızı tehlikeye atmayın.

Hatta diğer prizleri de yalancı topraklama yapılıp yapılmadığından emin olmak için kontrol edin bence. Toprak hattı olmayan eski binalarda prizin toprak kısmını ufak bir kablo ile nötr uca bağlıyorlar. Gürültü kesilmesine rağmen şebekede kazara faz yönü değiştiği anda çok ciddi bir ölüm riski yaratır. Topraklama kaçağı insan yerine toprağa iletmesi gerekirken, bu durumda direk fazdan cihazın bütün metal yüzeylerine 220 volt göndermiş oluyor. Doğal olarak ölüm tehlikesi yaratıyor. Kesinlikle yapmayın. Olan var ise acilen düzelttilmeli.

Son düzenleme:
Ortalık normale dönsün elektrikçiye komple kontrol ettiririm, ben kurcalamam. Ne yaptığından %100 emin olmayan hiçkimse de kurcalamasın zaten.
Şu anda takılı olan çoklu priz Alman malı kaliteli birşey ve üzerinde groundloop check diye bir ışık var o yanıyor.

Merhabalar
Pedallımı adaptörle beslediğim zaman 60 hz hum sesi alıyorum(pedal tipi farketmeksizin). Gain olsun olmasın stabil bir ses var tabi gain arttıkça hum da artıyor. Özellikle adaptör ile amfiyi aynı priz hattından alınca ses çok can sıkıcı boyutlara ulaşıyor. Bypass Capasitör denen yöntemle pedala giden +9 voltumu filtreledim bu yöntem yüksek frekansları, pedalın kendi osilatör sesi vs. engelledi ama 60hz hum icin birşey yapmadı. Bu arada pille pedallardan en ufak bir ses almıyorum, herşey normal. Özetle adaptörüm 9volt 6A belliki ses devreleri için tasarlanmamış. Bu AC&DC dönüşümlerde kaliteli trafo kullanılmazsa bu hum sesinin bariz bir şekilde hissedileceğini okumuştum. Benim adaptörün sorunuda bu olmalı diye düşünüyorum çünkü boyut olarak cep telefon sarj adaptöründen biraz büyük.
Şimdi power supply almadan önce merak ettiğim şey şu, Joyo JP06 Power Noise Blocker

Bu ürün acaba 60hz hum sesine çare olur mu?

Başka bir teorim ise acaba adaptör alternatif akımı doğru akıma tam çeviremediği için mi bu 60hz sesi şiddetli bir şekilde duyuluyor, ki böyle bir durum varsa diyotlarla bu durum düzelir mi?

Bende de aynı sorun vardı, ileriye dönük bir yol belki ancak kesin çözüm ana şalterden 3 tane şalteri her biri sadece bir prizi kontrol edecek şekilde elektrikçiye yaptırdım, amfileri ve pedal adaptörünü o prizlerde kullanıyorum.

Geri