Netten Gitar 🎸 Kablosu Aldım ve Çok Cızırtılı Nasıl Tamir Ederim.

2 adet gitar kablosu aldım ve çok fazla cızırtı yapıyor. İade talebi oluşturdum ama uğraşarak zaman kaybında bulunacağım ve evde boş boş durmaktansa gitar çalmak istiyorum. Bu kabloları cızırtı sebebi nedir lehimle düzelir mi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Dosyalar

• 15858161824913882046440922709200.jpg
    15858161824913882046440922709200.jpg
    383.2 KB · Gösterim: 200
Kablo kalitesiz bir şeye benziyor. Okullarda kullanılan tarz bir şey galiba. Başlıklar çıkıyorsa çıkartıp yeniden lehimleyin. İşçilik kalitesizse soğuk lehim yapabiliyorlar. Bu da cızırtı ve gürültülere sebep oluyor. Ama mümkünse, iade edilebiliyorsa iade edip paranızı geri almanızı tavsiye ederim. Daha sonrasında bütçeyi biraz daha arttırarak daha kaliteli bir şey almanızı tavsiye ederim. Bir de yalnızca evde kullanılacaksa minimum metrajlı kablo almanızı öneririm.

Kabloların sessizliği için, kapasitans değeri, shielding, jacklar, kullanılan malzeme ve lehim gibi bir çok faktör var. Haliyle bu işlerde ne kadar ekmek o kadar köfte.
Elimden gelir ve kalıcı birşey olsun diyorsanız yapacağınız şey, Sommer, Mogami, Canare veya yerli Emek veya Öznur kablo vs gibi bir kablo almak ve Neutrik ve muhadili bir jack ile gümüş lehim. Başka da bir çaresi yok :(

Diğer arkadaşların da dediği gibi kalitesiz kablolarda çok olağan bir durum, başıma aldığım 3'lu kablo setinde gelmişti, 3 kabloda direkt çöpe gitti. En azından adı markası bilinen bir kablo tercih ederdim ben olsam. Çok pahalı olmak zorunda değil, ucuz markalar da var gayet güzel çalışan.

Geri