Sap tepki vermiyor

Elektro gitarımın sapı biraz iç bükey ve sapı sıkıp onu birazcık daha düz konuma getirmem gerekiyor ilk perdeler hafif cızlama ve entonasyon sorunu var ama olmuyor sapa çok ta nazik davrandım çeyrek in yarısı olcak şekilde sıktım toplam 5 6 kere ve bunu iki güne yaydım tepki yok sizce neden olabilir?

Öncelikle sap iç bükey ise ilk perdelerde değil, özellikle 5-7 civarı cızırdama olması lazım. Fotoğraf atabilirseniz sapın durumunu gördükten sonra yorum yapmak daha doğru olur.

Çevirirken kolay mı dönüyor? Boşa dönüyormuş gibi bir his varsa sap demirinde sorun olabilir ya da yanlış yöne çeviriyor olabilirsiniz. Bir direnç hissedene kadar çevirin sonrasında çeyrek turlarla ilerlersiniz.

Anlamanın en iyi yollarından biri, Tuner ile gitarı iyi bir şekilde akort ettikten sonra çok hafif truss-rod'u çevirmek.
Ardından tekrar tuner ile tellerin akorduna bakmak olacaktır. Elinizde ekipman olmadan bu sayede durumun ne olduğunu, tepki verip vermediğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Çevirdikten sonra gitar hemen tepki vermeyebilir. Her çeyrek tur çevirmeden sonra 15 - 20 dakika kadar ağacın gerilime alışmasını beklemek lazım. Yoksa rosewood atabilir.
Şu hep soylenir ama bu zamana kadar onlarca gitarimda yüzlerce kez sap ayarı yaptım, belki bir ikisi hariç daima hemen sap tepki verdi ve ertrsi gun mesela tekrar sap ayari yapmak zorunda oldugumu hic hatirlamiyorum. Rosewood klavyeyi attıracak kadar sapi dışbükey yapacak truss rod veya bu absürt ayari farketmeyecek gitarist var mıdır emin değilim. Truss rod konkavliktan konvekslige geçerken (veya tam tersi) sapa etki etmediği bir periyot olacak. Sıkmaya devam edersek sap ağacına yeniden yaslanıp ona şekil verecek aksi yönde. Bazi truss rodar cok sıkı oluyor, bazıları ise cok gevşek. Hatta o kadar gevşek ki boşa dönüyor diye düşündüğüm oluyor ancak bakıyorum sap değişiyor. Bu mesela Ibanez AS103'te böyleydi. Ama bazı Fender MIM stratlar, Schecter'lar oldukca zor donen truss roda sahip olabiliyor. Cok eski gitarlarda yillarin tel gerilimi ile sap o kadar esniyor ki truss rod en sonda sikili olsa bile etki edemiyor. Onun isi luthierlik oluyor o zaman. Bir de tabii cok ucuz gitarlarin truss rodlari veya sap isciligi cok guvenilir olmuyor. Sap ayari basit birşey ve cok nadir ve ekstrem durumlar hariç korkmadan yapabileceğiniz bir ayar. Sadece çok dondurmeden kontrol ede ede gidin.

Şu hep soylenir ama bu zamana kadar onlarca gitarimda yüzlerce kez sap ayarı yaptım, belki bir ikisi hariç daima hemen sap tepki verdi ve ertrsi gun mesela tekrar sap ayari yapmak zorunda oldugumu hic hatirlamiyorum. Rosewood klavyeyi attıracak kadar sapi dışbükey yapacak truss rod veya bu absürt ayari farketmeyecek gitarist var mıdır emin değilim. Truss rod konkavliktan konvekslige geçerken (veya tam tersi) sapa etki etmediği bir periyot olacak. Sıkmaya devam edersek sap ağacına yeniden yaslanıp ona şekil verecek aksi yönde. Bazi truss rodar cok sıkı oluyor, bazıları ise cok gevşek. Hatta o kadar gevşek ki boşa dönüyor diye düşündüğüm oluyor ancak bakıyorum sap değişiyor. Bu mesela Ibanez AS103'te böyleydi. Ama bazı Fender MIM stratlar, Schecter'lar oldukca zor donen truss roda sahip olabiliyor. Cok eski gitarlarda yillarin tel gerilimi ile sap o kadar esniyor ki truss rod en sonda sikili olsa bile etki edemiyor. Onun isi luthierlik oluyor o zaman. Bir de tabii cok ucuz gitarlarin truss rodlari veya sap isciligi cok guvenilir olmuyor. Sap ayari basit birşey ve cok nadir ve ekstrem durumlar hariç korkmadan yapabileceğiniz bir ayar. Sadece çok dondurmeden kontrol ede ede gidin.
Hemen tepki verdiğini ben de çoğu kez fark ettim ancak çevrilen vidanın tam etki etmesi için o süreyi söyledim. Örneğin yarım tur çevirdin diyelim gözle görülür bir fark oluyor ancak hiç dokunmayıp bir süre beklersen etkisi daha da artıyor. O da yadsınamaz bir gerçek. Diyelim ki sana çeyrek tur çevirmek yeterli olacakken sen fazladan bir çeyrek daha çevirirsen ağacın tepki süresi de gecikeceğinden bu sefer ses tam oturdu derken yaptığın ayar tekrar bozulabilir. Bir de ülkemizde biliyosunuz müzik bir hobi olmak dışında daha çok lüks sayılacak neredeyse. Yeni bir gitar almak çok maaliyetli gelebilir birçoğumuz için. Ekstra güvenlik prosedürü iyidir bence. Zarar gelmez 😊

Geri