Floyd Rose köprüdeki ve tellerde ki yamukluk

Herkese merhaba ve geçmiş olsun salgından dolayı çoğumuz evlere kapandık ve evde geçirdiğimiz sürede vakit geçirmek için müzik vb. hobilerle haşır neşir oluyoruz. Floyd Rose lu gitarımın aşağıdaki resimlerde de görüldüğü üzere köprüsü sağa yanaşık duruyor ve bundan dolayı ince E teli de sapın dışına çıkacak halde hatta çalarken çıktığı da oluyor bunun için ne yapmamı önerirsiniz ?

Dosyalar

• DSC_0960.JPG
    DSC_0960.JPG
    297 KB · Gösterim: 321
  • DSC_0959.JPG
    DSC_0959.JPG
    275.9 KB · Gösterim: 287
  • DSC_0957.JPG
    DSC_0957.JPG
    485.1 KB · Gösterim: 279
  • DSC_0956.JPG
    DSC_0956.JPG
    345.7 KB · Gösterim: 293
Köprünün yuva hacmine göre orantısı önemli değil, en fazla işçilik kötü denebilir. Pivot çiviler olması gereken yerdeyse sıkıntı olmaz.

Gördüğüm kadarıyla saddle'ların arası boş kalmış, ince mi tarafından kalın mi tarafına doğru birbirlerine değecek şekilde getirin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Köprünün yuva hacmine göre orantısı önemli değil, en fazla işçilik kötü denebilir. Pivot çiviler olması gereken yerdeyse sıkıntı olmaz.

Gördüğüm kadarıyla saddle'ların arası boş kalmış, ince mi tarafından kalın mi tarafına doğru birbirlerine değecek şekilde getirin.
Cevabınız için teşekkürler ama dediğiniz işlemi tam anlayamadım saddle'ları nasıl yaklaştıracağım birbirine ?

Şu işaretlediğim yerlerden ittirebilirsiniz, oynamazsa önündeki vidayı gevşetmeniz gerekir. Gece ile gündüz gibi bir fark olmaz ama 1 milim, 1 milimdir. Daha fazla sonuç almak için tüm saddle'ları kalın mi tarafına doğru ufak bi parça kaydırabilirsiniz.

Dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    409.4 KB · Gösterim: 314
Her yerin fotoğrafını çekmişsin de nut'ı çekmemişsin. Nut kaymış ya da kanalları yanlış açılmış olabilir mi?(umuyorum aslında).
Tabi bunu gitarın üretim kalitesinin iyi olduğu, sap slotunda boşluk olmadığını, köprü slotu ile sap slotunun paralalel olduğunu varsayıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Her yerin fotoğrafını çekmişsin de nut'ı çekmemişsin. Nut kaymış ya da kanalları yanlış açılmış olabilir mi?(umuyorum aslında).
Tabi bunu gitarın üretim kalitesinin iyi olduğu, sap slotunda boşluk olmadığını, köprü slotu ile sap slotunun paralalel olduğunu varsayıyorum.
Köprüsü sağa yakın duruyor bende ondan şüpheleniyorum resimleri atıyorum.

Dosyalar

• DSC_0963.JPG
    DSC_0963.JPG
    381.2 KB · Gösterim: 262
  • DSC_0964.JPG
    DSC_0964.JPG
    449.9 KB · Gösterim: 260
Vidalı eşiği de diğerleri kadar kolay ayarlamak zor. Çok anlayamıyorum resimden ama alttaki vida sanki daha önce sökülmüş gibi geldi. Tersi/düzü var mı bilmiyorum.
Telleri bir miktar saldıktan sonra vidaları bir miktar açıp eşiği kaydırmayı deneyebilirsin.

Gitarın orjinal köprüsü ve eşiği mi bunlar merak etim? Üst eşik sapın kenarından çok az taşıyor mu yoksa aynı hizada mı bitiyorlar.

hmm bu açıdan daha net belli oluyor. Köprünün gövdeye girdiği pivot vidaların deliklerini aynı hizada açmamışlar. O nedenle köprü yamuk duruyor. Alttaki pivot vidanın boşluğu doldurulup 1mm kadar geriden tekrar açılması gerekir bence tam olması için.

Üst eşik ise gitara BELKİ bir boy büyük olabilir . 41-42-43mm arasında değişiyor kilitli eşik ve sap genişliği genelde. Gitar standardın dışına çıkıp 41mm'den dar eşik hizası kullanmadıysa, bir boy ufak üst eşik tel hizasını düzeltir. Tabi ölçmek gerekiyor tam. 1mm dar eşik alırsanız sapa küçük gelirse o da hoş olmaz. Sap ve eşiğin genişliğini o hizadan ölçün bir ara.

hmm bu açıdan daha net belli oluyor. Köprünün gövdeye girdiği pivot vidaların deliklerini aynı hizada açmamışlar. O nedenle köprü yamuk duruyor. Alttaki pivot vidanın boşluğu doldurulup 1mm kadar geriden tekrar açılması gerekir bence tam olması için.

Üst eşik ise gitara BELKİ bir boy büyük olabilir . 41-42-43mm arasında değişiyor kilitli eşik ve sap genişliği genelde. Gitar standardın dışına çıkıp 41mm'den dar eşik hizası kullanmadıysa, bir boy ufak üst eşik tel hizasını düzeltir. Tabi ölçmek gerekiyor tam. 1mm dar eşik alırsanız sapa küçük gelirse o da hoş olmaz. Sap ve eşiğin genişliğini o hizadan ölçün bir ara.
Cevabınız için teşekkür ederim. O pivot vidalarının hiza sorununu arkadaki yayları tutan vidaların birini fazla birini az sıkarak dengelemeye çalıştım eşik ise dediğiniz gibi 1 veya 2 mm ufağı alıp denemeye çalışacağım buralarda luthier olmayınca pivot yataklarına şimdilik birşey yaptıramayacağım tabi.

Köprünün yuvaya hizası, pivot delikleri sap ile hizalı açılmış ise önemli değil demiştim ama diyelim ki yuvaya olan hizasından kaynaklanıyor, durum bu sefer iyice saçma hal almaya başlar. Çünkü köprü kalın mi tarafına yakın olmasına rağmen, teller klavyede ince mi tarafına doğru kaymış gözüküyor. Pivot deliklerinde de sıkıntı varsa gitarın bütün şaftı kayık demektir.

Ben konuya ilk yazdığımda eşik fotoları yoktu, açıkçası aklıma da gelmemişti ama şu an eşiği düzeltirseniz sorun çözülecek gibi duruyor.

Köprünün yuvaya hizası, pivot delikleri sap ile hizalı açılmış ise önemli değil demiştim ama diyelim ki yuvaya olan hizasından kaynaklanıyor, durum bu sefer iyice saçma hal almaya başlar. Çünkü köprü kalın mi tarafına yakın olmasına rağmen, teller klavyede ince mi tarafına doğru kaymış gözüküyor. Pivot deliklerinde de sıkıntı varsa gitarın bütün şaftı kayık demektir.

Ben konuya ilk yazdığımda eşik fotoları yoktu, açıkçası aklıma da gelmemişti ama şu an eşiği düzeltirseniz sorun çözülecek gibi duruyor.
İnşaallah dediğiniz gibidir yoksa çok zahmetli ve masraflı olacak görünüyor.

Geri