Yeni gitarımın teli Fretlere çarpıyor!

Merhaba 5gün önce dore den schecter c6 plus elektro gitar aldım.Gitarin kalın mi teline biraz sert veya 1.0lik penamla vurunca frete carpiyor ve biz sesi cikariyor.Forumdan baktim ama birileri normal,amfi bastirir demiş başka birileri ise yok kopruyu ayarla sapi degistir falan napayim anlayamadim,yani sonucta dore muzik ayarini kontrol etmeden gondermiyordur herhalde!Normalmidir arkadaslar.Gitarimda 10.46 stok teller var..

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
sunuda soyleyeyim normalmi bilmiyorum forumda arastirirken kafama takildi benim ince tellerim perdeye daha yakin ve sunuda belirteyim 1.perdeye falan basarak sap kontrolu yaptim tel perdeye degiyor.yada degecek kadar cok yakın ?

Az biraz bızlama iyidir, sıkıntı olmaz. Ayarlarını yapmadan göndermiş de olabilirler. Zira DoRe den soğudum biraz çok özen göstermiyor siparişlere.
Amfi ile çalınca o bızlama duyulmaz. Bızlamayı kesmek için telleri uzaklaştırırmanız gerekir. Sap ayarı ya da köprüdeki 2 büyük vida ile yapabilirsiniz ancak tecrübeniz yoksa daha kötü bir duruma getirme olasılığınız da var.

Sorun olmaz. Özellikle buzz lı çalan gitaristler var. Amfiye bağlayınca duymazsın bile. Action genel anlamda çalımını etkilemiyorsa çok kafaya takılacak bir şey değil. Sap ayarın düz mü, dış bükey mi? Belki biraz neck relief vermek gerekebilir. Sıfır gitarların büyük kısmı sap ayarı istiyor. Sap ayarından sonra tonla ayar gerektiği için de çok uğraşmayıp olduğu gibi gönderiyorlar.

bordw
Sorun olmaz. Özellikle buzz lı çalan gitaristler var. Amfiye bağlayınca duymazsın bile. Action genel anlamda çalımını etkilemiyorsa çok kafaya takılacak bir şey değil. Sap ayarın düz mü, dış bükey mi? Belki biraz neck relief vermek gerekebilir. Sıfır gitarların büyük kısmı sap ayarı istiyor. Sap ayarından sonra tonla ayar gerektiği için de çok uğraşmayıp olduğu gibi gönderiyorlar.
Hocam simdi ailecek evdeyiz o sebeple kulaklikla calisiyorum o yuzden buzz rahatsiz ediyor yoksa dedigin gibi out kullanmadan amfi de sıkıntı yok.

Bence çok kafaya takmayın. Tonla ayardan kastım sap ayarından sonra Floyd ve entonasyon ayarı gerekir ve yarım saate kadar sürebilir.
Şu durumlar düzelince bakım için bir luthiere götürürsünüz, bütün ayarlarını yapar.

Gitar hayırlı olsun öncelikle. Hiçbir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. SG model gitarım lüthierden yeni çıktı ve çalım stilime uygun olması açısından tel yüksekliği ve sap ayarı low-action olarak ayarlandı. Tellerim de 11-50, amfisiz çalarken üst teller cızır cızır :) Öylesi daha zevkli hatta bence. Ama önemli olan bu cızırtının fretlerden ya da yanlış sap ayarından kaynaklanmıyor olması, yani amfinin tolere edebileceği seviyeyi aşmaması. Peki perdeleri tek tek gezdiğinizde aynı penalama şiddetinde cızırdamayı en çok duyduğunuz perdeler hanglileri?

saece
Gitar hayırlı olsun öncelikle. Hiçbir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. SG model gitarım lüthierden yeni çıktı ve çalım stilime uygun olması açısından tel yüksekliği ve sap ayarı low-action olarak ayarlandı. Tellerim de 11-50, amfisiz çalarken üst teller cızır cızır :) Öylesi daha zevkli hatta bence. Ama önemli olan bu cızırtının fretlerden ya da yanlış sap ayarından kaynaklanmıyor olması, yani amfinin tolere edebileceği seviyeyi aşmaması. Peki perdeleri tek tek gezdiğinizde aynı penalama şiddetinde cızırdamayı en çok duyduğunuz perdeler hanglileri?
sadece kalin mi teli ve butun perdelerinde oluyor sanirim denedikten sonra teyit edecegim

saece
sadece kalin mi teli ve butun perdelerinde oluyor sanirim denedikten sonra teyit edecegim
Merhaba, luthierlerin açık olduğunu hiç sanmam ama siz de size zahmet çıkmayın bence böyle bir şey için.
Suan da cikacagimi soylemedim zaten ?Hem bize yasak geldi hocam istesekte cikamiyoruz:-D

Geri