Gitar kargolamak

biliyorum bunun üzerine baya başlık açılmıştır ama yine de görüşlerinizi veya önerilerinizi duymak isterim
bu karantina zımbırtısı için üniversiteden memlekete dönerken kendi aptallığım sonucu elektro gitarımı denizlide (üniversitede) bıraktım. şimdi de gerek şehir giriş çıkışlarının kapatılması gerek benim ucu ucuna 20 yaş sınırına takılmam sebebiyle gitarımı alamıyorum. kargolatmayı düşünüyorum ama bu kargo işi de çok sıkıntılı orasını biliyorum. acaba daha güvenli kargo için sizin önerileriniz var mı ?
hardcase yok softcase var ne yazıkki. ptt kargo daha güvenli falan diye gördüm. görüşlerinizi ve önerilerinizi duymak isterim

bolt-on ise sap, tellerden feragat ederek iki parça halinde (korunaklı olması şartıyla) rahatça kargolanabilir. yok öyle değilse; gitarın headstock kısmı ve gövdedeki sivri kısımları bolca naylonlanıp üsyüne genel bir naylon çekildikten sonra soft case'e olduğu kadar tıkıştırıp üstüne bir kat daha naylon çekerseniz yüksek ihtimalle bir şey olmaz.

tabi şu dönemde ikinci seçenekteki şeyleri yapacak birini bulmanız ne kadar olası bilmiyorum. olaylar çıktığında ben de arada kalmıştım ama allahtan evden çıkıp eşyaları kargolamayı seçmişim. umarım halledersiniz...

Bobin şeklinde satılan koruyucu ile sarılmalı. Şu patlayanlardan bahsediyorum. Gitarın kalınlığı yaklaşık 3 katına çıktığında, kırılır etiketleri ile sigortalatıp dilediğiniz yere gönderebilirsiniz.

PTT kargodan uzak durun. En berbat kargo. Ayrıca PTT şubeleri çoğu yerde kapalı. Ve PTT denilen firma İzmir'den İstanbul arası kargoları 2 günde getiriyor. İmkanınız var ise UPS tercih etmenizi öneririm. Ama UPS cep yakar benden söylemesi.

PTT allah muhafaza... şu ortamda diğer kargolar da yoğunluktan dolayı çok itinalı olmaz. süratkargo aşırı gecikmeli ve resmen hasarlı getiriyor herşeyi ... bir tek MNG düzgün iş yaptı son 1 ay içinde kullandıklarımdan. Yine de gitarı o şekilde riske atmaktansa karantina bitene kadar bekle bence...

PTT allah muhafaza... şu ortamda diğer kargolar da yoğunluktan dolayı çok itinalı olmaz. süratkargo aşırı gecikmeli ve resmen hasarlı getiriyor herşeyi ... bir tek MNG düzgün iş yaptı son 1 ay içinde kullandıklarımdan. Yine de gitarı o şekilde riske atmaktansa karantina bitene kadar bekle bence...
PTT ve Sürat. Sürat en kötüsü. Kargonun nerede olduğu belli olmaz, takip kodunu kabul etmez. Şubeye gelir dağıtıma çıkmaz. Müşteri hizmetlerini ararsın cevaplamaz. Türkiye'nin en kötü kargo şirketi bence Sürat Kargo.

PTT ve Sürat. Sürat en kötüsü. Kargonun nerede olduğu belli olmaz, takip kodunu kabul etmez. Şubeye gelir dağıtıma çıkmaz. Müşteri hizmetlerini ararsın cevaplamaz. Türkiye'nin en kötü kargo şirketi bence Sürat Kargo.
PTT ile daha önce defalarca lambalı amfi, pedal, vs. kargolattım İstanbul'dan İzmir'e. Ortalama iki gün içinde teslim aldım hep ve hiçbir sorun yaşamadım. Üstelik fiyatları da diğerlerine göre daha avantajlı. Şubeden şubeye değişiklik gösterebilir tabi hizmet kalitesi bu arada. Bu güne kadar beni üzmedi açıkçası PTT.

PTT ile birkaç elektro gitar, bir bas gitar, bir akustik gitar, bir iki amfi kargoladım, hiçbirisinde en ufak sorun yaşamadım. Hiçbirinde hardcase yoktu, hatta akustik gitar ve bas gitarda incecik kılıf vardı. Ama tabii çok özenli paketledim hepsini. İki yıl kadar önce bir Fender MIM strat aldım Antalya'dan. Adam orta kalitede sökük yırtık Fender kılıfın üzerine bir kat yalandan ince balonlu naylon sarmış ve ben PTT şubeye gittiğimde o naylonların da yarısı yırtılmış sarkıyordu. Mucize eseri gitarda hiçbir şey yoktu. Dolayısıyla PTT ile ilgili olumsuz yorumum yok benim. Hatta her zaman tercih ederim diğer kargolara göre. Zİra arabadan şube kapısı önüne paketlerin uçarak inişine şahit oluyorum onlarda. Anahtar kelime: çok özenli paket.

PTT ile birkaç elektro gitar, bir bas gitar, bir akustik gitar, bir iki amfi kargoladım, hiçbirisinde en ufak sorun yaşamadım. Hiçbirinde hardcase yoktu, hatta akustik gitar ve bas gitarda incecik kılıf vardı. Ama tabii çok özenli paketledim hepsini. İki yıl kadar önce bir Fender MIM strat aldım Antalya'dan. Adam orta kalitede sökük yırtık Fender kılıfın üzerine bir kat yalandan ince balonlu naylon sarmış ve ben PTT şubeye gittiğimde o naylonların da yarısı yırtılmış sarkıyordu. Mucize eseri gitarda hiçbir şey yoktu. Dolayısıyla PTT ile ilgili olumsuz yorumum yok benim. Hatta her zaman tercih ederim diğer kargolara göre. Zİra arabadan şube kapısı önüne paketlerin uçarak inişine şahit oluyorum onlarda. Anahtar kelime: çok özenli paket.
Katılıyorum kesinlikle. Bütün olay çok iyi paketlemekte bitiyor.

2 sene önce istanbul-ankara ptt kargo ile tecrübem şöyle idi. Arkadaşım istanbuldan aldığı flight case tarzında kutusu olan bir fender strat i bana gönderdi. Kendisi de çok iyi paketlemeden bir kutuya sararak yollamıştı. Sonuçta bana ulaştığında case kenarında 15-20 cm kırık mevcutu. Gitarda bir skıntı olmamıştı neyse ki. Case i de ben kendim tamir ettim kullanıyorum sıkıntı yok ama çok iyi bir şekilde pıt pıt ile sarmadan sakın gödermeyin. Büyük üzüntü olabilir.

Ben Gibson Les Paul u Ptt ile gönderdim ve gayet de çok temiz iş çıkarmışlardı. Ayrıca bir softcase ile gönderdim alıcıya hardcase i yoktu. Gİtarın her yerini 5 kat pıtpıtlarla sarıp sarmalayıp üstünede koli artıklarını birleştrip yapıştırıp kementletmiştim. Gitarda bırak çiziği 10.kattan atsan birşey olmazdı. Bence kargodan ziyade sarış şekli çok önemli. Tabi birde ne kadar sararsan o kadar desisi artacağında ödeyeceğin fiyatta ona göre artıyor. Ben geçensene 85 tl ye göndermiştim. Dikkat edeceğin husus eğer bolt on değilse neck sapı ve headctocku çok iyi sarıp sarmalaman onun dışında korkacağın birşey olmaz.

Çoğumuz el mahkum o riske giriyoruz zaten alırken,satarken bazen İstanbul gibi memlekette bulamadığın gitar Kars da çıkıyor :) Firma kalitesi beklemeyin gitarı softcase dışından balonlu naylon ile iyice sarın,ona uygun bir kutu bulup öyle gönderin şuan araç sayılarını azalttılar araçlar sıkıştepiş o riski göze alın.

PTT ile daha önce defalarca lambalı amfi, pedal, vs. kargolattım İstanbul'dan İzmir'e. Ortalama iki gün içinde teslim aldım hep ve hiçbir sorun yaşamadım. Üstelik fiyatları da diğerlerine göre daha avantajlı. Şubeden şubeye değişiklik gösterebilir tabi hizmet kalitesi bu arada. Bu güne kadar beni üzmedi açıkçası PTT.
Merhabalar. Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Benim kızdığım noktalar ürünün teslimatı ile ilgili. Öncelikle yurt dışından alışveriş yaparım ve az çok ürün sattığımdan dolayı söylüyorum. PTT kargoyla yurt dışı ve yurt içi kargolarında gecikme sorunları yaşadım. Teslimat dışında kargolar sorunsuz geldi tabii ki. Benim sorunum kargoların geç gelmesi. Mesela; ürün gümrüğe gelmiş, menşei kargosu bunu doğruluyor. PTT 1 ay gümrükte bekletiyor ürünü. Arayıp soruyorum ne zaman gümrüğe girecek, ürün gümrüğe gelmemiş diyorlar. Bana deseler ki, ürünü şu an yoğunluktan gümrüğe alamıyoruz. Tahminen şu kadar sürer, bunu diyen canımı yesin. En son yurt dışı kargosu Mart'ın ortasında geldi, kuryeye o gün getirmesi için yalvardım. Yurt içi kargo konusunda ise 1 günde gelecek ürün gümrüğe gidiyor, 2 günde geliyor. Sürat kargo ise aşırı kötü, kargonun nerede olduğu belli değil. Şubeleri telefon açmaz vs vs. Daha neler neler var yazmaya üşeniyorum. Bu arada; kargo firmalarının anlaşmaları mevcut. Bu anlaşmalar ile ürünleri ucuza göndermeniz mümkün.

Geri