Artık bir şey çalmak istiyorum yahu...

Merhabalar... Bu konuyu bir kez açtığımda bazı kişiler dalga geçti ama olsun en azından 1 kişi de bilgilendirse amacıma ulaştıktan sonra gülün :)

Ben yaklaşık 3-4 aydır elektro gitarda parmak egzersizleri yapıyorum ve akorlara çalışıyorum.
Ama sorunum şu hiç icraatim yok. hep bi ayrı ayrı bu sefer moralim bozuluyor. Mesela bir şarkıyı açıyorum akorlara bakıyorum aa diyorum her akoru çalabiliyorum basabiliyorum ama ordakileri uygulayınca en ufak ses benzerliği yakalayamıyorum... Ders al diyeceksiniz çevremde yok.

Açıkcası online derslere de skype üzerinden vb sıcak bakamıyorum yani verimli olacağını düşünmüyorum. Net bağlantısı ses kalitesi bakımından.

Örnek olarak aşağıya koyduğum kısmı nasıl çalacağım ben yahu 🧐 normal Em bastığımda şarkıyla gram alakası yok. Tamam ritim denilen bir şey ama bu ritimi ben nasıl bulucam 🤔

Ama sorunum şu hiç icraatim yok. hep bi ayrı ayrı bu sefer moralim bozuluyor. Mesela bir şarkıyı açıyorum akorlara bakıyorum aa diyorum her akoru çalabiliyorum basabiliyorum ama ordakileri uygulayınca en ufak ses benzerliği yakalayamıyorum... Ders al diyeceksiniz çevremde yok.

Yukarıda yazılı akorlar şarkı ile uyumlu değilse belki oradaki akorlar doğru değildir.

Belki de senin gitarının akordu bozuktur.

Ya da sen akorları yanlış biliyorsundur (ki yıllardır gitar çalan nice 'gitarist' gördüm, minör akor ile majör akor farkını bilmiyordu.) :D

Şarkıyı biliyorsan ritmini çıkarabiliyor olman gerek.

Şarkıyı şimdi dinledim akorlar doğru. Geçişlerde zamanlamaları düzgün ayarlarsan sıkıntı olmaz, arpejle de çalabilirsin orijinalindeki gibi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şarkıyı şimdi dinledim akorlar doğru. Geçişlerde zamanlamaları düzgün ayarlarsan sıkıntı olmaz, arpejle de çalabilirsin orijinalindeki gibi.
Teşekkürler öncelikle biraz sizin dediklerinize göre azcık daha youtube bakınarak bir şeyler oluyor gibi...
Ufak bir şey soracağım saçma olabilir ama standart tuningten DADGAD a geçtim 1 gün boyunca bu durumda tekrar sap ayarı gerekir mi ? Yani biraz cız bız var ama acaba psikolojik mi 😂

Teşekkürler öncelikle biraz sizin dediklerinize göre azcık daha youtube bakınarak bir şeyler oluyor gibi...
Ufak bir şey soracağım saçma olabilir ama standart tuningten DADGAD a geçtim 1 gün boyunca bu durumda tekrar sap ayarı gerekir mi ? Yani biraz cız bız var ama acaba psikolojik mi 😂
Cız bız olabilir sonuçta tel gevşetiyorsun. Sap ayarı hemen gerekmez ya hu. Canlı çalarken şarkı arasında akort değiştirince durup sap ayarı yapmıyoruz ki :) Çok takılma bunlara, Frank Zappa abimizin dediği gibi: Shut Up 'n Play Yer Guitar :)

Geri