Amfi tavsiyesi

Merhaba dostlar, iyi forumlar. Sizden amfi önerisi ile ilgili kıymetli fikirlerinizi istemeden önce, kendi durumum ve ihtiyacım ile ilgili bilgi vereyim. Yaklaşık 25 yıldır elektro gitar çalıyorum ve son birkaç yıldır genellikle Jimi Hendrix, Rory, SRV, Eric Clapton vb. blues, az biraz caz ve Zz Top, Led Zeppelin vb klasik rock çalıyorum. Gitar olarak Fender 57 AVRI strat ve Gibson Les Paul standart kullanıyorum. Temiz ve hafif kirli tonlardan daha ağır tonlara ihtiyacım yok anlayacağınız. Vintage karakterli amfilerden hoşlanıyorum, eski dostum ve grup arkadaşımın iş yerinde kendimiz için çaldığımız bir stüdyomuz var, orda Fender twin reverb ve Marshall jtm45 amfimiz var. Sıkıntım şu ki evde kullanabilecek bir amfim neredeyse yok. Aslında evde micro cube ve blackstar ht1r combom var ama ikisi de çok küçük amfiler. Uzun süren karantina süresince stüdyoya da gidemediğimiz için evde bu amfilerle çalmaktan yorulmuş durumdayım.

Evde kullanabileceğim, lambalı olmayan yani solid state veya modellemeli bir amfi almaya karar verdim. Düşük seste görece hacimli tonlar alabileceğim, çok dijital hissettirmeyen, ikinci elde en çok 2.000-2.500 TL bandında, tercihen 1x12 combo amfi arıyorum. Reverb hariç hiçbir efekte, fx loopa vs ihtiyaç duymuyorum. Evde daha önce blues jr, vox ac15, marshall dsl15 vb kullanmış biri olarak hiçbirinden düşük seste verim alamadım, ayrıca pedal tak, soğumasını bekle gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum. Ek olarak gitarı veya amfiyi bilgisayara bağlamaya, plug-in, referans monitör vs sıcak bakmıyorum. Sizden nacizane isteğim, modellemeli ve solid state amfi konusunda resmen kara cahil olan bu kardeşinize, olabildiğince artı/eksi yönleriyle ve tecrübelerinizle birlikte kullanımı kolay, tak çal tarzına yakın amfi tavsiyesi vermeniz. Biraz araştırınca ilk anda önüme çıkan modeller Boss Katana 50/100, Roland Blues Cube Hot, Tech 21 TM30/60 oldu ama malum durumlardan dolayı hiçbirini deneyemedim, uzun bir süre daha deneyebileceğimi de sanmıyorum, bu yüzden her ne kadar hiç tercih etmesem de denemeden alma yoluna gidebilirim diye düşünüyorum. Çok uzun yazıp sıktığım için affedin, fikir veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tecrübeniz karşısında biraz ezilerek; boss nextone stage kullanıyorum. Bariz şekilde metal amfisi olmadığını ve hafif kirli tonlar ile clean tonların çok eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Hatta çok güzel bir inceleme videosu ve gitarlarınızın kalitesiyle kafanızı karıştıracak bir inceleme videosu ekliyorum;

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Estağfurullah hocam, tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Kafa karıştırma konusunda oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim🙂. Hoş bir alete benziyor, eğer size zahmet olmayacaksa beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yönlerini birkaç kısa cümleyle anlatmanız mümkün olabilir mi acaba?

Beni en mutlu eden yanı hiç şüphesiz Watt ayarı. Ton kaybı ve değişimi olmadan 5 w seçeneği ile odanızda diğer odaları ve komşuları rahatsız etmeden çalabiliyor olmak ancak ihtiyaç halinde oldukça yüksek seslere çıkabilen bir amfiye sahip olmak güven verici. Lamba simülasyonları arası geçişleri programdan bağımsız anlık olarak el ile yapabilmek ve gerektiğinde ara programı sayesinde hassas ayarlara geçebilmek de yine iyi hissettiriyor. Ancak benim için handikap bu noktada başlıyor; hassas eq ayarları, reverb tipleri ve delayların hassas ayarlarına hakim olamadığım için bu videodaki gibi tonları şahsen yakalayamıyorum. Sizin tecrübeleriniz bu adımı rahatlıkla aşacaktır.

En önemli dezavantajı GA FC miydi adını tam hatırlayamıyorum footswitch olmadan gelmesi. Ancak içerisinde uygun sticker ile geliyor. Ekstra satın alıp stickeri komple üzerine yapıştırıyorsunuz. Ayrıca stereo jack satın almak gerekiyor ki eminim sizde vardır. Bence biraz da büyük bir amfi. Ağır demiyorum ama büyük. Benim şahsi odam olduğu için problem yok ancak çocukları olan ve hobisini onların odasında icra etmek isteyen biri için bence dezavantaj. Fiyatı belki daha uygun olabilirdi ama bu kur seviyelerinde çenemi kapatmam gerekiyor farkındayım. Bir de youtube üzerinde henüz çok fazla kurcalamış alın bakın bu tonu şöyle yazdım diyen kullanıcı yok. Benim gibi hassas ayarlara hakim olmayan kullanıcılar için onlar hayat kurtarıcı olabiliyor.

Detaylı cevabınız ve yardımınız için çok teşekkür ederim. Alternatiflere bir tane daha eklendi. Diğer arkadaşların da fikirlerini bekliyorum.

Geçenlerde dediğiniz ikinci el fiyat bantlarında açtığım bir konuda sormuştum ; Yamaha thr10 ve thr10x amfilerini , forumda bayağı beğenilmiş hatta salgın olmasaydı almıştım belki de bende 1500-2000 arası satılıyorlar ikinci el de modeline göre.

Öneriniz için teşekkür ederim. Bir dönem 2 yıl kadar thr10 modelini evde kullanmıştım. Çok düşük seste gerçekten çok iyi tonlar alınabiliyor. Ancak hoparlör çok küçük olduğu için hacim ve amfi hissiyatı veremiyor, şahsi fikrim tabi. Elimdeki micro cube ve blackstar ht1r’den çok farklı olmaz diye düşünüyorum, yani evdeki diğer amfilere ek olarak gece 21.00’den sonra falan çalmak için alınabilir. Bu arada bir arkadaşım öneri olarak Blackstar ht1r combo ile kullanmak için 1x12 bir kabin alıp evde daha hacimli ve amfi hissiyatı alacak şekilde çalabileceğimi söyledi, daha da kafam karıştı😁 Halen önerilerinizi bekliyorum dostlar.

Hemen hemen aynı tarzlarda çalıyoruz gibi duruyor. Yıllar içerisinde bir sürü amfi ile çaldım, denedim, kurcaladım.

Kendi evimde de birkaç sene boyunca Yamaha thr10c kullandım, daha sonra Peavey Classic mh20 alıp ağırlıklı olarak onu kullandığımı fark edince "bari boşta duracağına nakit olsun" diyerek sattım. Zaman zaman pişman oluyorum çünkü gerçekten kullanımı çok pratik, özellikleri ve modellemeleri çok başarılı bir amfi. Evet hoparlörler biraz küçük ama yine de kendi içindeki reverbü ile birlikte odayı dolduran bir ses veriyor.

Onun harici o fiyat-performans aralığında en çok tavsiye edilen genelde Boss Katana 50 oluyor.

Eğer ki tam bir amfi deneyimi olsun ve paraya da kıyarım derseniz de Fender Tone Master serisi ile ilgili çok güzel şeyler söylüyorlar, kendim hiç denemedim.

Öneriniz için teşekkür ederim. Bir dönem 2 yıl kadar thr10 modelini evde kullanmıştım. Çok düşük seste gerçekten çok iyi tonlar alınabiliyor. Ancak hoparlör çok küçük olduğu için hacim ve amfi hissiyatı veremiyor, şahsi fikrim tabi. Elimdeki micro cube ve blackstar ht1r’den çok farklı olmaz diye düşünüyorum, yani evdeki diğer amfilere ek olarak gece 21.00’den sonra falan çalmak için alınabilir. Bu arada bir arkadaşım öneri olarak Blackstar ht1r combo ile kullanmak için 1x12 bir kabin alıp evde daha hacimli ve amfi hissiyatı alacak şekilde çalabileceğimi söyledi, daha da kafam karıştı😁 Halen önerilerinizi bekliyorum dostlar.
Rica ederim bende apartmanda yaşadığım için bi de işten geç geliyorum zaten gitarı anca gece çalabiliyorum o yüzden aradığım kriterde yamahayı bulmuştum onuda zaten kullanmışsınız ben mecbur kısık seste çalmaya devam edeceğim 😃 aradığınızı bulmanız dileğiyle .

Bende ht1 head ve 2x12 kabin var. Bu şekilde istediğim hacimli tonu dolu dolu alıyorum. Bildiğimiz gerçek amfi. İstediğimde düşük seste de tatmin ediyor. Ayrıca bir de yamaha thr10x var elimde. Yamaha pratik için düşük seste gayet iyi ancak ht1 ile kıyaslayınca oyuncak gibi kalıyor.
Ben de oyumu ht1 + kabinden yana kullanıyorum.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Diğer seçeneklerle birlikte 1x12 harici kabin seçeneğini de düşünmeye başlasam iyi olacak sanırım. Farklı amfi önerilerine ek olarak Blackstar ht1r ile kendi kabini dahil kabin tecrübesi olan arkadaşların düşüncelerini de bekliyorum.

@sariyeron fikir için çok teşekkür ederim. Sanırım hem maliyet, hem kullanım kolaylığı, hem de ton açısından harici kabin oldukça iyi bir seçenek. @sariyeron sizin kabinde hangi hoparlörler var acaba? Memnun olduğunuza göre aynı veya benzer karakterde hoparlörlere bakabilirim diye düşündüm.

@hussang öneri için teşekkürler. Boss katana her yerde çok övülüyor ancak aslında beni iki konuda korkutuyor. Birincisi çalarken dijştal hissi yaratır mı, ikincisi bilgisayara bağlama, ton yazma vb. işlere hiç gelemiyorum, amfinin üstündeki kontrollerle ne kadar sonuç alınabilir. Tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

@wrappedwithspace dostum en iyisi yazdığın gibi denemek biraz sabret ben kullandım amfiyi çok güzel bir amfi beni tatmin ediyordu ama bilemem :D biraz daha biriktirip lambalı bişey de düşünebilirsin veya küçük bir bluez /rock çalıyorsun yazmışsın bi od pedalı bir de wah pedalıyla blues junior evde pratik çözüm olur ama headroom fazla olmaz onu da denemen gerekir her durumda :D

@hussang öneri için teşekkürler. Boss katana her yerde çok övülüyor ancak aslında beni iki konuda korkutuyor. Birincisi çalarken dijştal hissi yaratır mı, ikincisi bilgisayara bağlama, ton yazma vb. işlere hiç gelemiyorum, amfinin üstündeki kontrollerle ne kadar sonuç alınabilir. Tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.
Abi selamlar.
şu videoyu izledikten sonra müptelası oldum.

Videodaki mark1.

Katana 100 ü zuhalde denemiştim çok kısa bir süre. Beğenmedim açıkçası ama ayarları ile uğraşırsan sanırım tatmin edici sonuçlar verebilir. Benim o kadar zamanım olmadı.
Benim kabinde celestion v30 lar var.

Katana hiçbir ayarıyla uğraşmadan ve salt amfi modelleri ile bile gerçekten çok güzel tonlara sahip. Hatta lambalı amfilerim dışında kolayca sağlam bir tona ulaşmak için hayatımda kullandığım en hızlı ve kolay amfi diyebilirim. Çünkü güzel bir amfi tonuna efekt eklediğim zamanda da ton bozulmuyor ve abuk subuk hale gelmiyor (eski prosesör zamanlarından kalma bir acıdır bu :) ). Hatta ve hatta HD500X gibi bir prosesörü 4 kablo yöntemi ile bağladığımda en iyi performansı Katana'da aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim (diğer yarışmacılar 1.doğrudan miksere girme, 2.lambalı amfiler, 3.ses kartı-referans monitör 4.akustik gitar amfisi).

Tabii bunlar benim kişisel deneyimim ve mesajınızda geçen diğer amfileri hiç denemedim.

Hepinize önerileriniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim dostlar. Bu durumda tam olarak 2 seçenek arasında kaldığımı hissediyorum: risk alıp denemeden bir katana almak veya elimdeki ht1 için bir kabin almak. Katana ile ilgili yabancı forumlarda da oldukça olumlu yorumlar gördüm, 50w olanı 2. elde çok yüksek fiyatlı değil, uygun bir tane denk gelirse alabilirim ya da bir harici kabin ile ht1 kullanmaya devam edebilirim. Ht1 temiz tonları ve düşük drive tonları fena değil aslında, reverb de idare eder. Bu arada evde çok önceden aldığım ve pedalborda koymadığım fazladan bir joyo vintage overdrive vardı, onu da ht1 ile kullansam beni kesebilir diye düşünüyorum. Düşünceler, düşünceler😁 bu müzik işinin en keyifli yanlarından birisi bu arayış macerası sanırım😁

Geri