Boş Tel Cızırdama

Selamlar,
Bugün yeni gitar aldım ve ve boş telleri çaldığım zaman tellerin bazı perdelere temas ettiğini fark ettim. Yani cızırtı geliyordu. 1 ve 12. perdelere de basınca da tellerin perdelere temas ettiğini gözlemledim. Amfiden ses cızırtısız geliyor. Fakat ilk manyetikle tel arasında oldukça az bir mesafe olduğunu fark ettim. Bu konu hakkında birkaç sorum olacak:
1) Daha bir gününü doldurmamış bir gitar için bunların olması normal mi ? -Direkt paketinde geldi gitar, daha önceden hiçbir ayarı yapılmamış.-
2) Bu sorunların nedeni ve çözümü nedir ?

Çok teşekkür ederim şimdiden.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1)Evet
2)Sap ayarı, forumda aratırsanız yüzlerce konu bulursunuz.
Cevabınız için teşekkürler. Sap ayarını biraz araştırdım ancak yeni olduğum için birazcık korkuyorum yapmaya. Sapa yan taraftan bakınca sap bana dümdüz geliyor. Ancak yan taraftan bakınca klavyenin üst kısmı oval şeklini almış. Yani dış bükey bir pozisyonda. Benim ne yapmam lazım şimdi ? Sıkmam mı lazım truss rodu yoksa gevşetmem mi lazım ?

Cevabınız için teşekkürler. Sap ayarını biraz araştırdım ancak yeni olduğum için birazcık korkuyorum yapmaya. Sapa yan taraftan bakınca sap bana dümdüz geliyor. Ancak yan taraftan bakınca klavyenin üst kısmı oval şeklini almış. Yani dış bükey bir pozisyonda. Benim ne yapmam lazım şimdi ? Sıkmam mı lazım truss rodu yoksa gevşetmem mi lazım ?
Klavyenin üst kısmının ovalliği radius ile alakalı bir durum, sap ayarı ile alakası yok. Youtube'dan "truss rod adjustment" ya da Türkçe olarak "gitar sap ayarı" diye aratıp olabildiğince farklı video izlemeni tavsiye ederim. Yazı yazmaktan/okumaktan daha etkili olacağı kesin.

Geri