Gitarımın potans düğmesi sorunu

Merhaba. Gitarımı 2 gün önce aldım ve aldığımda alttaki coil tap düğmesi çıkık geldi. Bu arada 2. el. Sordum soruşturdum Cort G260 modellerde sık karşılaşılan bir sorunmuş. Fakat bunu nasıl düzeltebileceğimi de anlamadım. Kısacası potans düğmem çıkık diyebilirim. Lütfen yardım edin. 5f806149-2487-4f7e-a879-ededf0c006c5.jpg

Onu tamir etmeniz çok zor. Potansın pimi çıkmış ve onu tamir etmek için potansı açıp eğer o ucundaki çentiğe tutunan parça kırılmamışsa yerine geçirip potansı düzgünce yeniden toplamak gerek ama bununla uğraşırlar mı bilmiyorum ve siz de yapsanız bir daha toplayamazsınız çok yüksek ihtimalle. Yeni bir push-pull pot alıp değiştirmek gerekecek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki birşey soracağım. Gitarım H-S-S manyetikli. bu coil tap madem işlevsiz durumdaysa ben şuan single coil olarak mı yoksa humbucker olarak mı çalıyorum?

Peki birşey soracağım. Gitarım H-S-S manyetikli. bu coil tap madem işlevsiz durumdaysa ben şuan single coil olarak mı yoksa humbucker olarak mı çalıyorum?
Pimin çıkış şekline bakarsak ve tabii potans standart ayarda bağlanmışsa single olarak çalışıyordur. Sap veya orta manyetikten köprüye geçince dip gürültüsünün azalmasından da anlaşılır. Dip gürültüsü azalmıyorsa single, azalıyorsa hum olarak çalışıyordur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Onu tamir etmeniz çok zor. Potansın pimi çıkmış ve onu tamir etmek için potansı açıp eğer o ucundaki çentiğe tutunan parça kırılmamışsa yerine geçirip potansı düzgünce yeniden toplamak gerek ama bununla uğraşırlar mı bilmiyorum ve siz de yapsanız bir daha toplayamazsınız çok yüksek ihtimalle. Yeni bir push-pull pot alıp değiştirmek gerekecek.

Söylediklerinizi dikkate alarak tamir ile uğraşmak yerine, dediginiz gibi yeni bir push pull potansiyometre alıp değiştirmek daha doğru olacağına eminim, ancak bu potansiyometre kaç ohm. veya kohm. değerlidir? bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler...

Söylediklerinizi dikkate alarak tamir ile uğraşmak yerine, dediginiz gibi yeni bir push pull potansiyometre alıp değiştirmek daha doğru olacağına eminim, ancak bu potansiyometre kaç ohm. veya kohm. değerlidir? bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler...
Bunu ancak pickguardi açıp postansa bakarak anlayabilirsiniz. Üzerinde büyük ihtimalle A500K veya A250K yazar. Ondan bir tane almalısınız. Veya gitarın modeline göre bağlantı şemasını internette bulabilirseniz belki hangi potu kullanmislar bulabilirsiniz.

Geri