İnceleme Blackstar Silverline serisi

Herhalde duymayan kalmamıştır ama ben naçizane iki kelam edeyim. Efendim bu seri bilindiği üzere hakkında uzun uzun yazdığım ID:TVP serisinin yeni jenerasyonu.

Aslında neredeyse aynı amfi denilebilir ve ben de ilk çıktığında Blackstar'a adam mı seviyonuz lan, ne bu aynısı hem de daha pahalı diye çemkirmiştim. Valla öyle değilmiş.

Öncelikle kozmetik farklar: bir kere gri kaplama ve krom görünümlü ön ızgara bambaşka bir hava katmış. Tavuk gagası mı deniyor, o knob'larla hem vintage bir görünüm hem de daha kaliteli üst düzey bir cihaz havası verilmiş. Ayrıca az amfide olan hafif eğimli ön cephe de hoş bir detay olmuş. Slanted stack havası veriyor. Kontrol panelin üste alınması beni bozdu, karşımda sehpada duruyor ve oturarak çalıyorum o yüzden TVP'de olan uzan da döndür düğme yerine, kalk da döndür'e geçmek zorunda kaldım.

Panel ve yazılım eski seri ile aynı. SHARC dedikleri yazılım farklı diyorlar ama software nasıl farklı analiz edecek bilgim yok. Sadece şunu söyleyebilirim, vintage görünümüne rağmen TVP'den daha bile hırçın bir amfi olmuş. Yani OD1 ve OD2 cayır cayır. TVP'deki hafif nazal, bass-mid karakter biraz daha tizli, hırçın bir hal almış. Bir de gain tepkileri farklı. Mesela TVP'de OD kanallarında gain kısınca epey temizleniyordu distortion olarak, Silverline'da gain kapalıya yakınken bile OD kanallarında sert bir tonu var. Dediğim gibi vintage görünümle adeta ENGL, Diezel tadında metal amfisi yapmışlar. Clean filan da çok iyi de açıkçası hiç takıldığım bir yer değil. Benim çalma tarzım (seviyem demiyorum, kullanım biçimim anlamında) Ola Englund gibi, ver drive'ı ver gain'i....chug chug chug.

Şimdi lafı dolandırdık sadede gelelim. Blackstar asıl bombayı hoparlör ile patlatmış. Koydukları Celestion bambaşka bir cihaz yapmış bunu. Hoparlörün çok önemli olduğunu tartışmam bile ama TVP ve Silverline neredeyse ikiz iki amfiyi yanyana çalıp hoparlör farkını kulağımla duyunca dumura uğradım. Alet canlanmış resmen, birebir aynı ayarlarla çaldığımda farka inanamadım ki TVP'nin hastasıyımdır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisi de var bende.... para çıktı bir kere, yorumlasam ne olacak :)

Öncelikle müzisyen değilim o yüzden en iyi cihazı mantıklı fiyata alma derdim yok.
Öğrenci ve/veya geliri kısıtlı değilim o yüzden en mantıklı fiyata olabilecek en iyi alet alayım derdim yok.
Açıkçası, allaha şükür tamamen keyfim için beğendiğim aleti alma lüksüm var.
O yüzden F/P diye düşünmem hiç. Silverline oldukça pahalı hatta belki F/P düşük denecek kadar pahalı ama dediğim gibi benim için P nedir, iyi midir ve istediğim gibiyse alacak param var mı? Evet/Evet ise cevabı o anda bütçem müsait ise önceliklendirme açısından direkt alırım zaten.
Kısa cevap: bence çok çok iyi F/P ..... ama kesinlikle pahalı cihazlar.

Covid öncesi almıştım, şu anda usd kuru ile daha da uçmuştur fiyatlar muhtemelen.

Blackstar silverline kendi kategorisinde bence lider. Gitar çalarken ayarları kurcalayacak kadar vaktim olsa bende almak isterim. Fiyat olarak evet pahalı bir alet. Ancak müzik zevk işi ve insanlar istedikleri tonlara biraz daha yaklaşabilmek adına çılgın paralar ödeyebiliyorlar. Dolayısıyla müziğin f/p si olmaz.

Çok tuhaf cevaplar alıyorum. Müziğin fiyat performansı olmaz da her urunun olur. Yoksa performansı en yüksek olan, kemper gibi, ya da fiyatı en düşük olan amfiyi alırdık değil mi.
Soruda çok derin anlamlar aramaya gerek yok, aynı kategoride bir-çok ürün sahibi olan birisinin subjektif düşüncesini merak ettim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok tuhaf cevaplar alıyorum. Müziğin fiyat performansı olmaz da her urunun olur. Yoksa performansı en yüksek olan, kemper gibi, ya da fiyatı en düşük olan amfiyi alırdık değil mi.
Soruda çok derin anlamlar aramaya gerek yok, aynı kategoride bir-çok ürün sahibi olan birisinin subjektif düşüncesini merak ettim.
Benim cevabım samimi.... beğendim aldım ve çok memnunum. Pahalı almış olmamı önemsemedim.

Ya ben bu aletleri arkasında 4 kamera olan telefonlara benzetiyorum. Günün sonunda tek bir kamerayla selfi yada manzara çekiyorsun.
Tamam tasarım guzel emimim ki sesi de hiç fena değildir ama çok tuş ve seçenek var üstunde ve gerçekten çok nadir kullanılacak şeyler çoğu hele ki performans yaparken.
Alet işlevsel değil hemen işini çözemezsin evde oturup kurcalarım takılırım amfisi daha çok.
Artık zaten ton mesele değil bilemedim denemek de lazım ama sanki bu fiyata daha sade ve kaliteli şeyler alınabilir.
En başta hoşuma gidiyordu bu boss katana'lar filan ama işin suyu çıktı gibi.

Ya ben bu aletleri arkasında 4 kamera olan telefonlara benzetiyorum. Günün sonunda tek bir kamerayla selfi yada manzara çekiyorsun.
Tamam tasarım guzel emimim ki sesi de hiç fena değildir ama çok tuş ve seçenek var üstunde ve gerçekten çok nadir kullanılacak şeyler çoğu hele ki performans yaparken.
Alet işlevsel değil hemen işini çözemezsin evde oturup kurcalarım takılırım amfisi daha çok.
Artık zaten ton mesele değil bilemedim denemek de lazım ama sanki bu fiyata daha sade ve kaliteli şeyler alınabilir.
En başta hoşuma gidiyordu bu boss katana'lar filan ama işin suyu çıktı gibi.

Öncelikle hemen belirtmeliyim bu amfiyi denememiş / kullanmamış birisi olarak yazıyorum ve yazdıklarınıza bir kaç ekleme için yazmaktayım.

Aslında bu bahsettiğiniz konu tamamiyle göreceli. Pek çoğumuz evde kendi kendine takılan, müziği hobi / tutku ile yapmak isteyen, inanılmaz solo ve teknikler değil de kişisel tatmin amaçlı 3 5 riff, lick çalmayı seven, eve gelince kafa dağıtmak veya haftada 1 2 saat 10 yıl önce üniversite de çaldığı gibi zaman geçirmek isteyen kişileriz (pek çoğumuz dedim hemen yanlış anlaşılmasın. Siz inanılmaz iyi / teknik ve bu işi profesyonel olarak yapan, yapmayı isteyen birisi olabilirsiniz gayet normal).

Bu açıdan bakınca İsveç çakısı gibi olan bu amfiler hayat kurtarıyor hatta biraz da minimal ekipmanla pek çok şeyi yapmanızı sağlıyor. Tabi ki amfi / lamba simulasyonları gerçek gibi değil ama en azından tatmin edici =) Tabi ki kullanılan malzeme kalitesi, effect gerçekliği, döviz kuru derken fiyatlar uçup gidiyor. Ayrıca eskiden amfiler spesifik müzik tarzları için üretiliyordu. Örneğin blues junior ile metal çalmak veya mesa recrifier amfiyi blues çalmak için satın almazdınız. Ama son dönem üretilen Katanalar, Yamahalar, Blackstarlar ile versatil olarak dilediğiniz türü çalabilirsiniz. Bir yandan little wing çalarken, hooop cemetary gates çalıyorken bulabiliyorsunuz kendinizi. Kullandığınız ekipman ile limitlenmiyorsunuz...

Son olarak ise katılmadığım bir başka nokta ise ''Bu işlerin suyunun çıkması'' konusu. Bir tüketici olarak daha fazla suyu çıksın isterim. Neden mi? Çünkü kullanıcı olarak daha fazla çeşit, daha başarılı, gerçeğe yakın ekipmanlar demek bu. Ayrıca bir ürüne sahip olmayı, onu alma sürecindeki araştırma olayı kadar seven birisi olarak bu daha fazla araştırma ve review demek benim için.
Tabi ki bu amfilere, effectlere ihtiyacım varmı tartışılır hatta şu şekilde açıklayayım; evde pek çok lambalı kafa/combo olmasına rağmen son 1 aydır plugin kullanıyorum. Ve kesinlikle bu pluginler bu işin suyunun çıkması sonucu ortaya çıkan yazılımlar. Bana göre inanılmaz gerçekçi, tatmin edici, kullanışlı ve görece uygun fiyatlı.

Neyse söyleyecek çook şeyler bu tarz konularda ve eminim herkesin görüşü farklı olacaktır çünkü bu konular görece kişisel beğeniler. Başlık sahibi @solitude71 ve soruyu soran @gretschci konuyu dağıttım biraz ama dostane bir sohbet havasında son kısma ekleme yapmak istedim şu karantinalı günlerde =)

Öncelikle hemen belirtmeliyim bu amfiyi denememiş / kullanmamış birisi olarak yazıyorum ve yazdıklarınıza bir kaç ekleme için yazmaktayım.

Aslında bu bahsettiğiniz konu tamamiyle göreceli. Pek çoğumuz evde kendi kendine takılan, müziği hobi / tutku ile yapmak isteyen, inanılmaz solo ve teknikler değil de kişisel tatmin amaçlı 3 5 riff, lick çalmayı seven, eve gelince kafa dağıtmak veya haftada 1 2 saat 10 yıl önce üniversite de çaldığı gibi zaman geçirmek isteyen kişileriz (pek çoğumuz dedim hemen yanlış anlaşılmasın. Siz inanılmaz iyi / teknik ve bu işi profesyonel olarak yapan, yapmayı isteyen birisi olabilirsiniz gayet normal).

Bu açıdan bakınca İsveç çakısı gibi olan bu amfiler hayat kurtarıyor hatta biraz da minimal ekipmanla pek çok şeyi yapmanızı sağlıyor. Tabi ki amfi / lamba simulasyonları gerçek gibi değil ama en azından tatmin edici =) Tabi ki kullanılan malzeme kalitesi, effect gerçekliği, döviz kuru derken fiyatlar uçup gidiyor. Ayrıca eskiden amfiler spesifik müzik tarzları için üretiliyordu. Örneğin blues junior ile metal çalmak veya mesa recrifier amfiyi blues çalmak için satın almazdınız. Ama son dönem üretilen Katanalar, Yamahalar, Blackstarlar ile versatil olarak dilediğiniz türü çalabilirsiniz. Bir yandan little wing çalarken, hooop cemetary gates çalıyorken bulabiliyorsunuz kendinizi. Kullandığınız ekipman ile limitlenmiyorsunuz...

Son olarak ise katılmadığım bir başka nokta ise ''Bu işlerin suyunun çıkması'' konusu. Bir tüketici olarak daha fazla suyu çıksın isterim. Neden mi? Çünkü kullanıcı olarak daha fazla çeşit, daha başarılı, gerçeğe yakın ekipmanlar demek bu. Ayrıca bir ürüne sahip olmayı, onu alma sürecindeki araştırma olayı kadar seven birisi olarak bu daha fazla araştırma ve review demek benim için.
Tabi ki bu amfilere, effectlere ihtiyacım varmı tartışılır hatta şu şekilde açıklayayım; evde pek çok lambalı kafa/combo olmasına rağmen son 1 aydır plugin kullanıyorum. Ve kesinlikle bu pluginler bu işin suyunun çıkması sonucu ortaya çıkan yazılımlar. Bana göre inanılmaz gerçekçi, tatmin edici, kullanışlı ve görece uygun fiyatlı.

Neyse söyleyecek çook şeyler bu tarz konularda ve eminim herkesin görüşü farklı olacaktır çünkü bu konular görece kişisel beğeniler. Başlık sahibi @solitude71 ve soruyu soran @gretschci konuyu dağıttım biraz ama dostane bir sohbet havasında son kısma ekleme yapmak istedim şu karantinalı günlerde =)
Büyük oranda aklımı okumuşsun. Tekrarlamayayım 😁

Kesinlikle kişisel ve muzikal zevkime göre yorumladım amfiyi. Suyu çıkıyor derken pazarlama manasında demek istedim aslında. Yoksa yeni bir şey yok amfi de bence. Sanal ihtiyaç yaratıyor firmalar böyle aletlerle bu muzik dışı bir konu. Tum sektörlerde olan bir şey.

Geri