Tesviye Fret değişimi riski?

Arkadaşlar merhaba bir süre önce kendime 2.el bir fender mexica strat aldım fretleri biraz erimiş durumda maple kalvye olduğu için herkes elinden çıkar fret değişimi olursa o gitar çöp olur diyor bu konu hakkında biraz yardıma ihtiyacım var tonları mexica için çok iyi ama fretlerim durumu için aynı şey geçerli değil tesviye yaptırabilirim kurtaracak seviyede ama ileride illaki fret değişimi yapmak zorunda kalıcam ne diyorsunuz satmalımı yok fretleri değiştirmelimiyim

Arkadaşlar merhaba bir süre önce kendime 2.el bir fender mexica strat aldım fretleri biraz erimiş durumda maple kalvye olduğu için herkes elinden çıkar fret değişimi olursa o gitar çöp olur diyor bu konu hakkında biraz yardıma ihtiyacım var tonları mexica için çok iyi ama fretlerim durumu için aynı şey geçerli değil tesviye yaptırabilirim kurtaracak seviyede ama ileride illaki fret değişimi yapmak zorunda kalıcam ne diyorsunuz satmalımı yok fretleri değiştirmelimiyim
çöp olur şeklinde yorumu yapanla arana mesafe koy bence hocam :) çelik fret taktır keyfine bak derim...

Çöp olması ne alaka ya? İşi bilen biri, neckteki finishe zarar vermeden çıkartıp takacak fretleri. İşçilikten dolayı fiyat daha fazla olur sadece, çöp olması ne alaka?

Fret mevzusu önemli, hele hele maple klavye ise fiyata takılmayıp güvenilir bir luthiere yaptırın. Ben Ocak ayında dunlop nickel fret çaktırdım 750 girdi ama yıl sonuna doğru bidaha gerekicek gibi. Güvenilir luthier önemli faktör.

fretleri değiştirtmek için erkan sızarlar a vericem gitarı kendisini eski çalıştığım yerden dolayı tanırım çoğu kişi tavsiye ediyor izmirdeki en iyi luthierlerden biri aynı zamanda gitar yapımcısı olduğu için güveniyorum daha iyi bildiğiniz biri varsa tavisyelere açığım

hatta Les Paul'un son modellerinde varmış.
LP son modelde olması çok iyi anlamına gelmez, LP son model, nedir o model bilmiyorum ama referans değil. Konuya gelirsek evet paslanmıyor ve erimiyor bu yüzden Ibanez ve Schecter birkaç yıldır epey modelde kullanıyor ve tabi başka markalar da. Bu iki markadan toplam 4 çelik fret model geçti elimden çok severek kullandım ama öte yandan 15 senelik bir gitarım var sıfır gibi fretler. Yani çok yıpratıcı bir çalım tarzı yoksa korkmayın bu fret işinden, sanki 3 ayda bitecek fretler gibi bir hava yaratılıyor.

LP son modelde olması çok iyi anlamına gelmez, LP son model, nedir o model bilmiyorum ama referans değil. Konuya gelirsek evet paslanmıyor ve erimiyor bu yüzden Ibanez ve Schecter birkaç yıldır epey modelde kullanıyor ve tabi başka markalar da. Bu iki markadan toplam 4 çelik fret model geçti elimden çok severek kullandım ama öte yandan 15 senelik bir gitarım var sıfır gibi fretler. Yani çok yıpratıcı bir çalım tarzı yoksa korkmayın bu fret işinden, sanki 3 ayda bitecek fretler gibi bir hava yaratılıyor.
Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ancak forumda biraz bana laf sokar gibi, rencide eden bir üslup ile cevap veriyorsunuz. Bu gerçek üslubunuz mu yoksa yeni başlayanlar için olan üslubunuz mu bunu bilemem. Konuya gelirsek; benim cümlelerimde çelik fretlerin çok iyi olduğuna dair bir kanaatim olmadı. Sadece erimiyorlarmış diye bir soru sordum. Aklıma LP'de olduğu geldi ve yazdım. Şu an kullandığım setup'u biliyorsunuz zaten. 8 senelik elektro gitarımda aşınma yok denecek kadar az. Akustik gitarımda gözle görülür kadar vardı. Onu da düzelltim. Fretlerden korkmuyorum, hatta eriseler bile kendim değişmeyi düşünüyorum. Zaten gitarlarım ucuz gitarlar, haliyle bir sorun olmayacak. Çalım mantığını öğrenip zamanla fret ayarlarını öğrenebilirim bile. 😀

Herkesle istisnasız aynı konuşurum... özüm sözüm birdir. Bilmediğimde saygılar üstad derim benden 10 kat "yeni" bile olsa, ortadaysam fikrimi paylaşırım, kulaktan dolma, şehir efsanesi hatta sallama bilgi varsa da hoop birader derim.
Sana sadece, "son model LP" ne demek, muallak bir laf olmuş diye belki istem dışı laf etmiş olabilirim ama derdim o tabirle, seninle değil - laf sokmak gibi bir amacım kesinlikle yok. Kalan herşeye senden bağımsız olarak fret konusu ile ilgili ve daha önce okuduklarıma da belki iç sesimle cevap verdiysem sana hitaben gibi algılanmış olabilir - öyle değil :)

Geri