gitar bakımı

arkadaşlar yeni bir gitar aldıktan sonra perdelerin uçları zumparalamnmış şekildemi elimize geçer yoksa zımparalanmamış şekilde eğer zımparalanmamış olursa bunun herhangi bir önemi varmıdır
bide yeni gitar aldığımız dükkan gitarın entonayonunu sap ayarını kendilerimi yapar bunu masrafa eklerlermi yani bundan bir pay çıkarırlarmı

Merhaba,
Gitar perdelerinin uçlarının törpülenmiş olması ek bir işçiliktir. Gitar üretilirken yapılırsa bu işçiliğin fiyatı gitara yansır. Eğer ucuz bir gitarsa bu işçiliğin yapılmamış olabilir. Doğal olarak gitarı çalarken klavye pek konforlu, iyi hissettirmez. Bunu ücreti mukabilinde ustalara yaptırabilirsiniz.

Gitar sap ayarı ve entonasyon ayarı ise dikkatli ve kuralına uygun şekilde yapınca oldukça kolay yapılır. Hatta bence her gitaristin yapabilmesi gereken şeyler. Malum farklı teller, hava sıcaklığı, nem vs. gibi koşullardan dolayı sap ayarı vs. kayacaktır. Her seferinde götürmek daha büyük külfet. Youtube’ta bir çok video var. Gitara zarar vermeden dikkat ki bir şekilde bir iki kere yaptıktan sonra insan alışıyor hemen. Her müzisyen kendi enstrümanının bakımını ve ayarlarını yapabilmeli.

Bununla birlikte gitarı almadan önce pazarlık yaparken kontrol etmelerini ve ayarlarının yapılmasını istemeyi deneyebilirsiniz. Satın aldıktan sonra, teslim almadan önce bile rica etseniz kırmaz, yardımcı olurlar bence. Tünelde herhangi bir mağazadan sadece bir tel, kablo veya adaptör bile alsam hep çok yardımsever davranıyorlar. Ücret talep etmeleri de oldukça normal. Basit bir iş olsa bile sonuçta bir emek, hizmet var ortada. Buna da pay çıkartmak değil, hakkını istemek denir. Eğer ücretsiz yaparlarsa da yardımcı olmuş olurlar. Bu şekilde yaklaşın lütfen.

İyi günler

YENİ, SIFIR gitar alındığı zaman mağaza bu gitarın ayarlarını (sap ayarı, entonasyon vb) yapmakla yükümlüdür. Ücretsiz yaparlarsa görevlerini yapmış olurlar, ücretli yaparlarsa da pay çıkarmış olurlar.

Ek olarak; konu mesajına baktım ama ortada soru eki yok. Demek ki o zaman soru da yok.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yani ben gözüme bir gitar kestirdim 8300 lira bir fiyatı var fender telecaster sizce fretleri törpülenmişmidir malum korona var gidip göremiyorum

Belli bir kalitenin üstünde her gitar mağazadan alıp sorunsuzca çalacak gibi iyi durumdadır, ufak tefek sorunları varsa bile mağaza halleder aynen @minimalistkatil dediği gibi. Hatta bir çok ucuz gitar da öyledir. Yani bu endişe biraz bayiden araba alacam ama lastiklere hava basmışlar mıdır demek gibi.... bilindik marka ve mağazalarda sıkıntı olmaması lazım.

YENİ, SIFIR gitar alındığı zaman mağaza bu gitarın ayarlarını (sap ayarı, entonasyon vb) yapmakla yükümlüdür. Ücretsiz yaparlarsa görevlerini yapmış olurlar, ücretli yaparlarsa da pay çıkarmış olurlar.

Ek olarak; konu mesajına baktım ama ortada soru eki yok. Demek ki o zaman soru da yok.

Ben gitarımı mağazadan alırken mağaza kapanmak üzereydi ve biraz da acelem vardı. Ayak üstü sap ayarı vs. kontrol etmelerini istemiştim de, hızlıca kontrol etmişlerdi. Her şey olması gerektiği gibiydi. Belirtmesem öylece alıp gelecektim ve ayarları yapılmamış olsaydı, sonrasında uğraşacakmışım.

Güzel bir ‘tüketici hakkı’ bilgisi. Sürprizle karşılaşmamak ve görevlerini aksatmamaları adına sipariş notunda gerekli kontrollerin yapılmasını istemek yararlı olur.

Bu arada bir tip daha bırakayım. Gitarı zaman içinde deneyenler olmuşsa diye hediye yedek tel hatta kablo vs. de istemeyi unutmayın ;) Umarım keyifle çalacağınız enstrümanıza en kısa zamanda sorunsuz kavuşursunuz.

Ben gitarımı mağazadan alırken mağaza kapanmak üzereydi ve biraz da acelem vardı. Ayak üstü sap ayarı vs. kontrol etmelerini istemiştim de, hızlıca kontrol etmişlerdi. Her şey olması gerektiği gibiydi. Belirtmesem öylece alıp gelecektim ve ayarları yapılmamış olsaydı, sonrasında uğraşacakmışım.

Güzel bir ‘tüketici hakkı’ bilgisi. Sürprizle karşılaşmamak ve görevlerini aksatmamaları adına sipariş notunda gerekli kontrollerin yapılmasını istemek yararlı olur.

Bu arada bir tip daha bırakayım. Gitarı zaman içinde deneyenler olmuşsa diye hediye yedek tel hatta kablo vs. de istemeyi unutmayın ;) Umarım keyifle çalacağınız enstrümanıza en kısa zamanda sorunsuz kavuşursunuz.
Tel fikri güzelmiş. Ben şimdiye kadar mağazadan sıfır gitar almadım. En son niyetlendiğimde bir gün önceden arayıp gitarı görmeye geleceğim dememe rağmen (sadece tek bir tane kalmıştı), gittiğimde bir sürü sıkıntısı vardı gitarın. Potans düğmeleri tamamen gevşemişti yahu, onu bile sıkmamışlar.

Gitarı alıp Metallica çalmaya çalışanlar özellikle mi telini öldürebiliyor.

Ben 2018 Black Friday’de 2016 Gibson LP Studio HP aldım. Gündüz arayıp ayırttım, iş çıkışı son dakikada gidip aldım. Alırken maalesef taksitli ödemek durumunda olduğum için de fiyatta Black Friday indirimine ek ekstra bir pazarlık yapamadım. Zaten ABD fiyatından ucuza geliyordu. Ancak, tel, 3 metre kablo, askı vs. hediye verdiler. Zaman olsa bir klavye ve cila temizliği, bakımı isteyecektim. Dunlop bakım kiti alıp, tel değiştirirken kendim yaptım. Aldığımdan beri aynı kitle 3-4 kere bakım yaptım. Hala da bitmedi kitteki malzemeler.

Zuhal’den de amfi alırken sağ olsunlar hem çok iyi bir indirim yaptılar. Hem de capo, pena vs. verdiler.

Gitarın kondisyonu ise klavyesi biraz kuruydu. Temizleyip, gül ağacı olunca limon yağı ile yağlayınca anında mis gibi oldu. Pick guardda çizikler vardı. Bir de G-Force robotik akort aleti akort ettikçe sadece sol telinin burgu tutamacının vidasını gevşetiyor zamanla. 1 kere düşmüştü. Tahminimce bu vidalardan 1 tanesi dükkanda düşmüş olacak ki farklı bir vida takılı. Ancak o hiç gevşemiyor. Sorunsuz çalışıyor.

0BD81377-B4A0-47B6-B85B-7F6EDB6EBD48.jpeg

Neyse konu dışına çıktım iyice. Eğelenip yuvarlatılmış perdelerin fotoğrafını da koyup tekrar konuya dönmüş olayım.

İyi geceler

DD468BAB-1B16-49F3-91D2-EFADFCCEED82.jpeg

Açıkçası ben işçiliği beğenmemiştim, o yüzden sordum. Tabii ki siz memnunsanız, sıkıntı yok. Önemli olan da bu zaten.

Beğenmediğiniz için teşekkürler. Neyse ki, denk gelemeyeceğiniz bir usta işlemiş. Her zaman için daha iyisi vardır ancak benim keseme ve beğenime göre aldığım gitarla keyfim yerinde. Dediğiniz gibi önemli olan da bu.

Sanırım arkadaş da belli bir fiyat skalasında farklı bir marka da olsa, üç aşağı beş yukarı nasıl bir fret işçiliği ile fabrikadan çıktığını görmüştür.

Zaten aynı marka modelde de işçilik değişebilir. İnsan faktörü sonuçta. Belki usta Cuma namazına yetişecekti, belki mesai bitişi arkadaşlarıyla 2 kadeh single malt yuvarlamaya geç kalmıştı, belki sabah karısıyla tartışıp işe gelince başlarım fretine de eğesine de demiş olabilir. Belki de işe başlamadan önce sevgilisi nude göndermiştir, yüzünde bir gülümsemeyle bunu alacak kişiye kıyağım olsun deyip daha bir ince çalışmıştır ahxhshs Gitardan gitara işçilik kalitesi değişir ancak aynı işlemden geçmiştir.

yani ben gözüme bir gitar kestirdim 8300 lira bir fiyatı var fender telecaster sizce fretleri törpülenmişmidir malum korona var gidip göremiyorum

Deneme, seçme şansınız yoksa eğesinin açısında traşında abartı bir sorun, defo yoksa pek takılmayın. Sonradan elden geçirilebilir şeyler bunlar. Bahsettiğiniz fiyattaki bir Fender Tele’nin perde uçları muhtemelen törpülenmiştir. Alacağınız gitarın marka ve modelinin peşine ‘neck’, ‘fret’, ‘close up’ vs. yazıp internette aratmayı deneyebilir, belki benim attığım gibi size fikir verecek bir fotoğraf bulabilirsiniz.

Geri