Zamanlama hatalarını düzeltme

Merhaba. Öncelikle selam hepinize, foruma yeni katıldım. Şimdi şöyle başlayayım: Birkaç hafta önce kendime home studio kurdum. Kayıt falan alıyorum. Kayıttaki zamanlama hatalarını düzeltmekte ciddi sorun yaşıyorum. Miks konusunda kitaplar okuyup epey video izlemiştim. O yüzden iyi-kötü elimden bişeyler geliyor. Lakin edit konusunda takıldım kaldım. Zamanlama hatalarını düzeltmenin mantığı nedir acaba? Yani o çizgileri nasıl, neye göre hareket ettirmeliyiz? Ben galiba çok fazla kaydırıyorum ki seste bozulmalar oluyor. Ama az kaydırınca da bi türlü düzgün oturtamıyorum sesleri. Yardım eden herkese şimdiden teşekkürler.

Not: DAW olarak Studio One kullanıyorum

Metronomdan aşırı sapacak şekilde çalıp kaydediyorsanız editlemesi çok zor olur. Edit üzerine uğraşıp vakit harcamak yerine kayıt öncesi ya da her gün düzenli olarak metronom çalışırsanız bir iki hafta içinde bu sorunu büyük ölçüde aşarsınız.

Don't fix in the mix :)
Şaka bir yana çalımı geliştirmek gerekiyor, büyük hatalar mixte toparlanmıyor. Ancak makine gibi her vuruşu da tam çizgiye denk getirmeye çalışmayın. İnsan kulağı o kadar kusursuz değil. Kusursuz olunca bir garip geliyor zaten. Midiyi humanize etmenin mantığı da bu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Metronomdan aşırı sapacak şekilde çalıp kaydediyorsanız editlemesi çok zor olur. Edit üzerine uğraşıp vakit harcamak yerine kayıt öncesi ya da her gün düzenli olarak metronom çalışırsanız bir iki hafta içinde bu sorunu büyük ölçüde aşarsınız.
Yok aslında metronomda kötü değilim. Zamanlamaları biraz fazla kusursuz yapmaya çalışıyorum galiba. Hepsine sıfır noktasına dizmeye çalışıyorum yani.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Don't fix in the mix :)
Şaka bir yana çalımı geliştirmek gerekiyor, büyük hatalar mixte toparlanmıyor. Ancak makine gibi her vuruşu da tam çizgiye denk getirmeye çalışmayın. İnsan kulağı o kadar kusursuz değil. Kusursuz olunca bir garip geliyor zaten. Midiyi humanize etmenin mantığı da bu.
Aynen galiba dediğiniz hatayı yapıyorum :) Biraz daha kusurlu bırakmayı deneyeceğim bi dahakine o zaman :)

Yok aslında metronomda kötü değilim. Zamanlamaları biraz fazla kusursuz yapmaya çalışıyorum galiba. Hepsine sıfır noktasına dizmeye çalışıyorum yani.
Aman öyle bir şey yapmayın. National'da bir araştırma izlemiştim. Bilgisayar ortamında düzenlenmiş bir besteyi iki farklı şekilde çıktı alıyorlar. Birinde tamamen kusursuz, diğerinde metronomdan ufak sapmalar şeklinde enstrümanları düzenliyorlar. İnsanlara dinletildiğinde büyük çoğunluk sapmaların olduğu kaydı daha hoş buluyor. Nedenini açıklayamıyorlar ama yine de hoşlarına gittiğini söylüyorlar.

Ben kayıt alırken tüm enstrümanların başına 4’lü midi click kayıta dahil ediyorum sonra birleştirirken onu referans alıyorum, ses kayması kolayca minimuma iniyor. Sesler düzgün oturduğunda kesiyorum click kısmını.
@anarko gitarist Çok merak ettim belgeseli, araştırdım da bulamadım ya.. ismi neydi hatırlıyor musunuz?

Geri