Vokalin tonu beat ile aynı mı olmalı?

Öncelikle merhaba. Armoni ve müzik konusunda bilgim çok yetersiz. Lakin heves ettim, home studio kurdum ve kayıt almaya başladım. En kısa zamanda da temel müzik bilgisi ve armoni öğrenmeye başlıcam kısmetse. Ama şuan şöyle bir sorunum var: Şimdi ben metal-trap yapıyorum. Evimde kayıtlarımı alıyorum. Bu kayıtlarda bazı yerlerde autotune kullanmak istedim. Lakin çözemediğim şeyler var, ve bunlar tonlama ayarlarıyla ilgili. Çözemediğim sorularım şunlar:
1: Beatin tonu ile vokalin tonu aynı mı olmalı? Veya uyumlu mu olmalı? Eğer öyleyse hangi tonların birbirine uyumlu olduğunu nasıl öğrenebilirim?
2: Ton falan bilmediğim için pat küt okuyorum ben. Okuduğum vokal üzerine "auto key" plugini atarak vokalin tonunu bulmaya çalışıyorum, ama bana farklı sonuçlar veriyor. Bu sonuçların hangisinin doğru olduğunu nasıl anlayabilirim ki?
3: Bazı parçalarda şarkı içinde parçanın tonunun değiştiğini duymuştum. Burada değişen şey vokalin tonu mu, müziğin tonu mu? Veya ikisi birlikte mi değişiyor?
Beni aydınlatırsanız gerçekten çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

dostum beni yanlış anlama ama sorduğun şeylere bakarak hiçbir şey bilmediğini görüyorum. hangi kafayla home studio falan kurdun anlamadım. önce bi müzik teorisi öğrenmelisin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
dostum beni yanlış anlama ama sorduğun şeylere bakarak hiçbir şey bilmediğini görüyorum. hangi kafayla home studio falan kurdun anlamadım. önce bi müzik teorisi öğrenmelisin.
Armoni bilmediğim halde onlarca beat sattım Eylül'den beri. Demek ki bir şeyleri doğru yapıyorum. Tonlama hariç miksim de iyidir, sesi gayet temiz çıkartırım yani. Hiçbir şey bilmiyor değilim, işin matematik kısmında pek bir şey bilmiyorum, evet. Zaten bu yüzden piyano öğrenmeye başladım, 2 armoni kitabı siparişi çoktan verdim. Şuraya şu yorumu yazmanın mantığı ne? Yardımcı olmucaksan bak geç direkt. İster kurarım stüdyo ister kurmam bu bana kalmış. İstersem süs olsun diye kurarım stüdyoyu.

Armoni bilmediğim halde onlarca beat sattım Eylül'den beri. Demek ki bir şeyleri doğru yapıyorum. Tonlama hariç miksim de iyidir, sesi gayet temiz çıkartırım yani. Hiçbir şey bilmiyor değilim, işin matematik kısmında pek bir şey bilmiyorum, evet. Zaten bu yüzden piyano öğrenmeye başladım, 2 armoni kitabı siparişi çoktan verdim. Şuraya şu yorumu yazmanın mantığı ne? Yardımcı olmucaksan bak geç direkt. İster kurarım stüdyo ister kurmam bu bana kalmış. İstersem süs olsun diye kurarım stüdyoyu.

eleman yardımcı olmuş zaten. müzik teorisi öğrenmelisin demiş. onlarca beat satman armoni bilmediğin gerçeğini değiştirmiyor. sorduğun sorular armoniyle ilgili ve müzik teorisi mantığını öğrenmeden bu soruların cevaplarını zaten anlamayacaksın.

Bu kadar alıngan olmayın yav... tamam ne istersen al elbette, yazan da ufaktan takılmış... boşver geç.
Ben de zamanında 10bin TL ve üzeri gitarlar aldım sattım, smoke on the water ancak çalabiliyordum.... laf eden oldu: "hobim kardeşim, param da var aldım işte, sen takılma oraya soruma bak" dedim geçtim :)

Geri