GİTARIM DAN SES GELMİYOR

Öncellikle merhaba herkese gitarımın markası cort x1 ikinci el aldım gitarı alırken de aldığım kişiye amfiye taktırıp video attım ve orda çalışıyordu sonra amfim olmadığı için bilgisayara gerekli programları kurdum ve bilgisayara bağladım ve gitardan ses alamadım sonra elektrik aksanıyla biraz uğraştım ve tekradan denedim ama sonuç yine aynıydı amfiye ihtiyacımın olduğunu düşündüm amfiye bağladım amfidende ses vermedi sadece elektrik sesi veriyor manyetiklere dokunduğunda elektrik sesi alıyorum sorunun manyetiklerinde olmasından korkuyorum inşallah elektrik aksanındadır kablo ve amfide sıkıntı olmadığına eminim klasik gitarımı taktım ve sıkıntısız çalıştı konu hakkında bilgisi olan varsa yardım etsin çünkü kafayı yemek üzereyim :)))

Öncellikle merhaba herkese gitarımın markası cort x1 ikinci el aldım gitarı alırken de aldığım kişiye amfiye taktırıp video attım ve orda çalışıyordu sonra amfim olmadığı için bilgisayara gerekli programları kurdum ve bilgisayara bağladım ve gitardan ses alamadım sonra elektrik aksanıyla biraz uğraştım ve tekradan denedim ama sonuç yine aynıydı amfiye ihtiyacımın olduğunu düşündüm amfiye bağladım amfidende ses vermedi sadece elektrik sesi veriyor manyetiklere dokunduğunda elektrik sesi alıyorum sorunun manyetiklerinde olmasından korkuyorum inşallah elektrik aksanındadır kablo ve amfide sıkıntı olmadığına eminim klasik gitarımı taktım ve sıkıntısız çalıştı konu hakkında bilgisi olan varsa yardım etsin çünkü kafayı yemek üzereyim :)))
Mümkünse; stratsa pickguardı, les paulse ya da teleyse kapakları çıkartıp kabloları net bir şekilde görebileceğimiz fotoğraflar atar mısın?

Böylece sorunun devreden mi manyetikten mi kaynaklı olduğunu daha rahat anlayabiliriz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mümkünse; stratsa pickguardı, les paulse ya da teleyse kapakları çıkartıp kabloları net bir şekilde görebileceğimiz fotoğraflar atar mısın?

Böylece sorunun devreden mi manyetikten mi kaynaklı olduğunu daha rahat anlayabiliriz.
hocam bu aralar müsait değilim daha basit anlama seçeneği var mı müsait bir zamanımda ilk işim manyetikleri sökmek olucak

hocam bu aralar müsait değilim daha basit anlama seçeneği var mı müsait bir zamanımda ilk işim manyetikleri sökmek olucak
Manyetikleri sökmeden önce sadece bir kaç vida çıkarıp fotoğrafını çekerseniz belki manyetikleri sökmenize bile gerek kalmaz.Gözden kaçan bi kablonun, lehimi soğumuştur falan.

Fotoğraf atamıyorsanız;ilk olarak kabloların lehimli olmaları gereken yerlerden, çıkmamış şekilde durduklarından emin olun.

Manyetikleri sökmeden önce sadece bir kaç vida çıkarıp fotoğrafını çekerseniz belki manyetikleri sökmenize bile gerek kalmaz.Gözden kaçan bi kablonun, lehimi soğumuştur falan.

Fotoğraf atamıyorsanız;ilk olarak kabloların lehimli olmaları gereken yerlerden, çıkmamış şekilde durduklarından emin olun.
Kablo derken gitarın arkasında potans bağlantılarının olduğu bölümü mü yoksa manyetik kabloları mı

Dosyalar

• 9AC0914A-2F52-4A24-8ED1-C956E6EBA58C.jpeg
    9AC0914A-2F52-4A24-8ED1-C956E6EBA58C.jpeg
    340.4 KB · Gösterim: 159
Gitarın arka tarafındaki plakaların açılıp kontrol edilmesi daha önemli hocam.Manyetik kablolarının, manyetikten kopması çok zor.Eğer kablolarda bir temassızlık varsa muhtemel olarak potans taraflarında vardır.Bir de arka plakaları söküp bakın.3 yollu switchten çıkan, potanslardan çıkan ya da jak girişinden çıkan bir kablo var mı kontrol edin.

Muhtemelen bilgisayara bağlandığında program vb ayarlar düzgün yapılmadığı için ses çıkmadı. Sonra amfiden önce elektronik aksam kurcalandığı için bağlantılardan herhangi biri koptu.

Gitarın arka tarafındaki plakaların açılıp kontrol edilmesi daha önemli hocam.Manyetik kablolarının, manyetikten kopması çok zor.Eğer kablolarda bir temassızlık varsa muhtemel olarak potans taraflarında vardır.Bir de arka plakaları söküp bakın.3 yollu switchten çıkan, potanslardan çıkan ya da jak girişinden çıkan bir kablo var mı kontrol edin.
Jack girişinde kopan bir kablo yok potanslar görüldüğü gibi

Dosyalar

• ACF3B0CA-6EA9-440C-A4EB-DBD15EC088D7.jpeg
    ACF3B0CA-6EA9-440C-A4EB-DBD15EC088D7.jpeg
    368.8 KB · Gösterim: 126
  • 1141EF24-693E-430C-84CF-B330145BCF61.jpeg
    1141EF24-693E-430C-84CF-B330145BCF61.jpeg
    343.4 KB · Gösterim: 140
  • 288222CB-26E3-47A8-B025-AD2972D5008B.jpeg
    288222CB-26E3-47A8-B025-AD2972D5008B.jpeg
    272.4 KB · Gösterim: 132
potanslarin herhangi bir kenar veya uçlarının hicbir şekilde gövde boşluğundaki iletken boyaya (yani gövde kenarlarına) degmedigine emin olun. Gerekirse siyah elektrik bandı koyun araya.

Jack girişinde kopan bir kablo yok potanslar görüldüğü gibi
Hocam tam seçip göremedim.Belki çok ufak bir yerde sıkıntı vardır.Fotoğrafta tam belli olmuyor zira çok karmançorman durumda içerisi.
20191218_153202.jpg

Şöyle bir şey olsa bi nebze anlaşılır.Elinizle kabloları fazla çekmeden kontrolden geçirin.
@justaperfectday in dediği gibi potansların, iletken boyayla boyanmış yüzeylere temas halinde olmamasına dikkat edin.Ben elektronik aksamda sıkıntı olduğunu düşünüyorum.Çünkü manyetikte bir sorun olsa illa ki diğerinden bir tepki alınırdı, ikisinin de aynı anda bozulması/kablosunun çıkması vs. Kolay değil bence.Ekstra bir talihsizlik gerektiriyor.Tamamen tahminsel bir yargı bu.

Normalde şeffaf bant ile kablo bağlantısı yapmaz hiç bir üretici. Lehimsiz bir şekilde tutturulmuş olabilir. O da çıkmış ve görünmüyor olabilir. Multimetreniz varsa kablo sürekliliklerini test edebilirsiniz. Bir ihtimal de jack girişinde sıkıntı olabilir.

Dosyalar

• IMG_20200430_111312.jpg
    IMG_20200430_111312.jpg
    561.3 KB · Gösterim: 123
Geri