Notalarla Çalım Nasıl Olmalı ?

Selamlar,
Portede nota okurken önce notalara bakıp aklımızda tutarak mı çalmalıyız gitarı, yoksa notalara bakarak eş zamanlı mı çalmalıyız gitarı ?

Anlamayanlar için şöyle örnek göstereyim:
Bir şarkımız olsun ve atıyorum giriş notaları portede Do Mi Fa Re Sol La La Fa Mi Mi olarak gösterilsin. Biz önce notaları aklımızda Do Mi Fa Re diye tutup gitarda mı çalmalıyız yoksa direkt olarak portede olanı mı çalmalıyız ?

Sorum fazla amatörceyse affola :)

Eğer elinizde portre varsa portre ile birlikte hareket etmeniz sizin açınızdan daha yararlı olur, neticede yapılacak es'lerin atlanmaması lazım.

Son düzenleme:
Anlık okuyacaksın fakat çalarken gözün bir sonraki ölçüde olacak, anında okuduğun notayı kafana yazıp enstrümanına yansıtıp gözün bir adım ileride olacak.

Bunu piyanodaki gibi anlık olarak yapabilen var mıdır ki? Malum bir nota, gitarda farklı bir kaç yerde var. En yakın olanı hesap edip basmak cidden zor iştir. Yapan varsa helal olsun diyorum. Bir yerden sonra ezberlendiğini düşünüyorum. Piyano çalanlarda dikkat etmişsinizdir, sayfayı çeviren başkası oluyor. Adam bir an gözünü kaçırsa basamaz, öyle bir anlık sistem var. Onda da malum her notanın tek yeri var, artık alfabe gibi yerler çözülmüş, otomatik basılıyordur diye tahmin ediyorum. O da kolay iş değil ama gitar çok daha zor bu konuda.

Bunu piyanodaki gibi anlık olarak yapabilen var mıdır ki? Malum bir nota, gitarda farklı bir kaç yerde var. En yakın olanı hesap edip basmak cidden zor iştir. Yapan varsa helal olsun diyorum. Bir yerden sonra ezberlendiğini düşünüyorum. Piyano çalanlarda dikkat etmişsinizdir, sayfayı çeviren başkası oluyor. Adam bir an gözünü kaçırsa basamaz, öyle bir anlık sistem var. Onda da malum her notanın tek yeri var, artık alfabe gibi yerler çözülmüş, otomatik basılıyordur diye tahmin ediyorum. O da kolay iş değil ama gitar çok daha zor bu konuda.
Gitar'da da piyanodaki sistem aynı dostum notalarda pozisyon parmak numarası ve tel numarası bazen belirtilir bazen icracıya kalır bazen de yeri barizdir. Sanıldığı kadar zor değil sıfırdan eğitimini o şekilde alınca sorun olmaz.

Geri