Bu nasıl Entonasyon?

Bugün gitarıma yeni bir set tel taktım. Entonasyon ayarını yapmak istedim, saddle'lardan iki tanesinin duvara dayanmasına rağmen hala ses 10-13 cent tiz geliyor. Daha önce kullandığım takım 09-42 idi. Bu da aynı şekilde. Tel yüksekliğim de aynı.
Sizce bu sorunu çözmenin bir yolu var mı?

Dosyalar

• IMG_20200430_224254_501.jpg
    IMG_20200430_224254_501.jpg
    289 KB · Gösterim: 249
Bugün gitarıma yeni bir set tel taktım. Entonasyon ayarını yapmak istedim, saddle'lardan iki tanesinin duvara dayanmasına rağmen hala ses 10-13 cent tiz geliyor. Daha önce kullandığım takım 09-42 idi. Bu da aynı şekilde. Tel yüksekliğim de aynı.
Sizce bu sorunu çözmenin bir yolu var mı?

Saddle pozisyonlarınız normalden farklı duruyorlar. Şu fotoğrafı referans alıp, referans noktasından tekrar ayar yapmayı deneyin.

Dosyalar

• images (8).jpeg
    images (8).jpeg
    19.1 KB · Gösterim: 237
Gibson'ın bazı modellerini öyle yapmışlar niyeyse. En güzeli neredeyse stratların köprü single manyetiği kadar eğimli olanlar. O zaman kalın tellerde gereken entonasyonu daha kolay bulacaktır. Sol teli ve kalın tel saddleları hep en geriye çekmek gerekiyor.

Dosyalar

• 20180924_001333.jpg
    20180924_001333.jpg
    280.6 KB · Gösterim: 195
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gibson'ın bazı modellerini öyle yapmışlar niyeyse. En güzeli neredeyse stratların köprü single manyetiği kadar eğimli olanlar. O zaman kalın tellerde gereken entonasyonu daha kolay bulacaktır. Sol teli ve kalın tel saddleları hep en geriye çekmek gerekiyor.
Evet dostum bu köprü tipi bazı konularda sıkıntılı. Hatta internette araştırdığım kadarıyla köprüdeki saddle'ları genişleterek bu entonasyon sorununu çözen insanlar var. enim anlam veremediğim şey şu ki eski tellerimle harika bi entonasyonum vardı. +/-3 cent fark oluyordu en fazla. Şimdi NYXL tel taktım neden böyle oldu anlamadım.

G daha uyuzdur o konuda. Kalın E'den bile kimi zaman. Zamanla bazı perdelerin üzerinde oluşan ezilmeler de bunda ne kadar etkilidir bilmem. Var mıdır bir etkisi?

Gitarınızın perdeleri erimiş olabilir mi ? Çok bend yapılan kısımlar diğerlerine göre daha fazla eriyince telin perdede temas ettiği alan büyür ve entonasyonda erimemiş kısımlara göre küçük farklar oluşturabilir.

Evet 12. perdeye bastığımda gelen notadan bahsetmiştim. Harmonik normal tınılıyor. Tel yüksekliğim oldukça düşük aslında biraz daha indirmeyi deneyeceğim. ☹
Teller alçaksa manyetiklerin oluşturduğu çekim alanı etkiliyor olabilir, sap düz değilse o da olabilir. Fret erimesi demiş arkadaşlar, o da mümkün. Kolaylıklar dilerim, çözebilirseniz sebebini paylaşın, biz de aydınlanalım!

Gitarınızın perdeleri erimiş olabilir mi ? Çok bend yapılan kısımlar diğerlerine göre daha fazla eriyince telin perdede temas ettiği alan büyür ve entonasyonda erimemiş kısımlara göre küçük farklar oluşturabilir.
3. ve 4. fretlerimde gözle görününür bir erime var evet ancak 12. fret bögesinde her şey normal görünüyor.

Daddario al kardeşim, Elixir'den 20 lira ucuz ne de olsa. Daddario mis gibi 80 lira. Elixir gitmiş 100 lira fiyat biçmiş. 20 lira fark varsa tabii ki Daddario alınmalı.
Şimdi NYXL tel taktım neden böyle oldu anlamadım.
🤦🏻‍♂️

Ne kadar dinleyeceğini düşünmesem de; tellerin çok yüksekse o da entonasyonu bozar.
edit: Manyetik yüksekliği* (Yüksek tel de etkiler orası ayrı)

Son düzenleme:
manyetiklerim eski ayarında. Yine değiştirdim ve tekrar denedim herhangi bir etkisi olmadı. Şuan en büyük sorun G telinde. Klavyenin hemen her noktasında +10 cent veriyor ve bu çok kötü tınılıyor.
🤦🏻‍♂️

Ne kadar dinleyeceğini düşünmesem de; tellerin çok yüksekse o da entonasyonu bozar.
edit: Manyetik yüksekliği* (Yüksek tel de etkiler orası ayrı)

Geri