OHM Marka Elektro Gitarlar

Bence problem burada Ohm Guitars'ın ürünlerini tanıtmak yerine direkt savunma psikolojisine geçmesi ve dava vs. gibi tehditlerde bulunması.
Keşke model model burada gitarlarınızın fotolarını paylaşıp altına özelliklerini , kullandığınız donanımları vs yazsaydınız. Hatta tesisinizden görseller paylaşıp buradaki forumdaşlara güven telkin edebilirdiniz, daha yapıcı bir tartışma öneri platformu oluşurdu, müşteri temeli edinirdiniz, ha umursamıyorsanız orası ayrı tabi.

Yerli ufak ve butik üreticiler olan Azak ve Mile gitarların bile aşağı yukarı nasıl aletler olduğunu biliyoruz, videolu incelemeler, ürün özellikleri vs. var, ama daha büyük üretim kapasitesinde olduğunu söylediğiniz Ohm Guitars ile ilgili neredeyse instagramdan ve sahibinden'de çıkan iki ilandan başka hiç bir bilgiye erişemiyoruz. Bence sosyal medya yönetimi konusundaki Hakan arkadaşımızın tavsiyelerini dikkate alın.

Lokanta benzetmesine de gelecek olursak ortada fotoğraflı fiyat bilgisine sahip içeriği anlatan bir menü yok ki ne yiyeceğimizi bilelim, yemeğin içindekilere güvenelim ve diğer lokantalarla karşılaştırma yapalım...

kimse kimsenin üzerine basmasın, gerek yok.
yüz yüze gelindiğinde kimsenin birbirine söylemeyeceği sözleri burada uzaktan rahat tavırlarla -kim söylerse söylesin- söylemek zorbalığa giriyor.
anlatmak istediğim,
burada bulunan naif insanların klavye karşısında canavarlaşmaması gerektiğidir.

@Ohmguitars birader yazma kimseye,
eğer çok dava etmek istiyorsan, bu tür işler söylenerek yapılmaz. yap yapacağını, kimseyi sen de tehdit etme lütfen.

yarın birgün ankaradaki üyeleri iş yerine davet edersin derdini yüz yüze anlatırsın.

ankaradaki arkadaşlar, davet gelirse siz de ziyaret edin bakın arkadaş ne yapıyor, öpüşün, sarılın, koklaşın.

foruma net birşeyleri taşıyın lütfen.

forumdaki kişisel eğitim düzeyi ne kadar yüksek olursa olsun, bullying bitmiyor malesef.
alışverişinden tutun da, bilgi paylaşımına kadar her konuda görüyoruz.

aha şunu da yazayım dersini vereyim diye aklınızdan birşey geçiriyorsanız, kendinize hakim olun, yazmayın lütfen.
artık bitsin.

Son düzenleme:
Hocam custom gitarlara düşman biri olarak söylüyorum ki konuyu biraz abartmışsınız sanki. Daha önce ohm olmasa da bir yerli üreticiye gitar yaptırdım. Büyük pişmanlığım oldu,gitari hediye ettim. Hediye ettiğim arkadaşım bile ücretsiz olmasına rağmen beğenmedi. Bir daha custom yaptırır mıyım? Asla. Ohm denemedim o yüzden yorum yapmak bana düşmez. Çünkü hiç denemedim. Eğer özel bir nefretiniz var ise bunu belirtin ona göre bizde yasal yollarda neler yapabileceğinizi oturup konuşalım.

Özellikle görünüş ile alakalı abartılmış. Fender gibi isteyene fender gibi headstock ve body yapmasında sorun nedir? Müşteri istemiyor mu bunu? Ha üzerine Fender da yapıştırıyorsa evet bu dolandırıcılıktır. Adı üstünde custom gitar ben nasıl istersem öyle olur. İsteğime en yakın şekilde yapabilmek ise üreticinin yeteneği ile doğru orantılıdır. Ben ne inlay istersem o olur. Sonrasında gitari bir luthiere götürürsünüz ölçümlerine vb baktırırsınız ona göre devam edersiniz. Yapacağınız en büyük hata gitarlara ekspertiz yaptırmadan almak olur. Bunu ben her gitarda yapıyorum custom veya gibson fender epiphone olması farketmez.

Bana Eclipse inlayleri hoş geliyorsa veya ülkede bu talep fazla ise üreticinin bunu kullanması normal. Çünkü bu işin başlangıcı bu kendi markan olmadan önce bir yerden başlaman hitap etmen gerekli. Seri olarak gitar çıkartıyorsanız mecbur belirli şekillerde devam etmelisiniz ki müşterinin dikkatini çeksin. İlk gitarını headless gitar yapıp veya yeni şekiller deneyip işi ilerletmeniz imkansıza yakın.

Eğer kalitesiz iş yapıp paranında üstüne konuyorsa evet ohm suçludur. Müşteri memnun ise bir problem yok. Ayrıca yeni body shapelere falan denemek için sermaye lazım,onun tutacağı tutmayacağı belli değil. Sizin yönünüzden bakarsak her gitar birbirinin çakması. Ayrıca markaların birbirine dava açması işin bittiği anlamına gelmez. Dava açmak zor iş değil ki? Kazanan ve kaybeden olmadan burada davayı kanıt göstermek saçma. Bu davalar aaa benim les pauluma çok benziyor diye mı açılıyor sanıyorsunuz gerçekten? Bunun bir sürü faktörü var.

Sonrasında markanın forumda yazdınız diye size dava açması. Dediğim gibi dava açmak zor iş değil. En fazla markayı herkese açık ortamda kötüleme gibi bir dava açılabilir. O davayıda kazanması için o markanın kendi olduğunu kanıtlaması lazım. Siz "bu çok dandik klavyeli gitarlar" dediğinde marka size dava açamaz ilk önce dandik klavyeli gitarların kendi olduğunu kanıtlaması gerek. Korkacak bir şey yok yani, üslubu ve saygı çerçevesini bozmadığınız sürece. Sonrasında dava devam ederse kazanırsanız hem havadan parada gelir daha ne olsun. Dava açılması korku faktörü değildir. Bunun böyle kullanılmasına izin vermeyin. Hatta karşıyı dava sonrası güzel bir cezalandırın peşini bırakmayın. Boşa giden zamanınızın tazminatının peşini bırakmayın.

Bir ilaç icad edildikten 20 yıl sonra isteyen diğer tüm ilaç firmaları o ilacı serbestçe üretebilir.
Bir edebiyat eseri 95 yıl sonra public domain olur. Telif haklarından arınır. Halka mal olur.
Çeşitli konular için farklı yıllarda aynı durum söz konusudur. Burada da böyle bir durum var. Bu durumda firmaya replica üretim yaptığı yönünde bir ithamda bulunamazsınız. Bu "dışarıdan bir gözlem" veya kişisel fikir, yorum vb. değildir.
Cehaletinizin bedelini tazminatla ödemek zorunda kalırsınız ki bence müstahaktır.

Bir ilaç icad edildikten 20 yıl sonra isteyen diğer tüm ilaç firmaları o ilacı serbestçe üretebilir.
Bir edebiyat eseri 95 yıl sonra public domain olur. Telif haklarından arınır. Halka mal olur.
Çeşitli konular için farklı yıllarda aynı durum söz konusudur. Burada da böyle bir durum var. Bu durumda firmaya replica üretim yaptığı yönünde bir ithamda bulunamazsınız. Bu "dışarıdan bir gözlem" veya kişisel fikir, yorum vb. değildir.
Cehaletinizin bedelini tazminatla ödemek zorunda kalırsınız ki bence müstahaktır.
Sıktı bu mevzu. Cehaletimize sığınarak Fender'e detaylı bir mail atmak farz oldu. Gelişmeleri buradan paylaşır durum analizi yapar gerekirse özür dilerim şahsen.

Aksi durumu düşünmek istemiyorum.

Sıktı bu mevzu. Cehaletimize sığınarak Fender'e detaylı bir mail atmak farz oldu. Gelişmeleri buradan paylaşır durum analizi yapar gerekirse özür dilerim şahsen.

Aksi durumu düşünmek istemiyorum.

Kısacası body shapelerin çoğunda sorun yok. Buna LP ve Stratlar dahil. Headstock birebir yapıp isim yazmak yasak :)

Ama ekstra belirtiyor ki yazsanız bile firmanın sizle uğraşmaması çok büyük bir olasılık. Ben yazılmaması taraftarıyım.

Headstocklarda birebir olarak marka yazmadan yapsanız bile sizle uğraşabilme olasılıkları var ama bunun içinde kesinlikle birebir olduğunu kanıtlamaları gerekli. Eminim orada bir sürü açık vardır zaten.

Üst tarafta arkadaşın zamanlar hakkında dedikleri doğru. Fakat stratlara falan geç kalındığı için bu hak bile alınamamış zaten :) Gibsonda da bu durum var. Yani bunların hakları hiç olmamış aslında. Denenmiş fakat piyasada zaten kopyası çok olduğundan dolayı onları tamamen ayıran bir özellik bulunamamış.

Bu iş karışık... patent, Copyright, intellectual property vs bir sürü boyutu var. Şu aşamada herkes fikrini belirtebilir ama firmaya bak sizi dava ederler haa dememizin faydası yok... edebilirler belki de etmezler... firmanın da sizi dava edecem diye potansiyel müşterileri korkutmaya çalışması da anlamsız... tartışmayı uzatmak verimsiz olacak gibi geliyor bana. Söylenecek söylendi... hukuk yolu isteyen de koştursun forum'dan çıkar mevzu o zaman zaten.

@uncanny ben parasetamol ağrı kesici üretirim ama mavili beyazlı kutuda “Parrol” diye ilaç satamam.

“Markanın satış politikası, bu bu sebeplerle bence replikadır” demenin bir bedeli olması gerektiğini düşünüyorsanız; umarım bir gün adli bir konuda yargılanan konumuna düşerseniz benimsediğiniz düzene maruz kalmazsınız.

@FuatKoseoglu konu malesef bahsettiğiniz hiçbir yeri kapsamıyor. Markanın ilk sayfadaki beyanına göre kendileri custom değil seri üretim yapıyor. Bir yerlerde ayda 14 gitar üretimi yaptıklarını da söylemişlerdi. Ayrıca kimse bu insanların strat, tele veya les paul üretmesine dil uzatmıyor. Ancak ESP Eclipse ile aynı headstock, inlay ve model adı ile üretim yapması doğru hissettirmiyor diyor.

Tahminimce tüm mesajları tek tek okumadınız, konunun günceline bakan insanlar da benzer şekilde ilk mesajları geçiştirebilir. Konunun, yeni gelen kişiler tarafından “les paul üretiyor diye zorbalık yapılan Türk firması” noktasına kaymaması adına, tekrar ve tekrar ifade etme ihtiyacı duyuyorum.

@uncanny ben parasetamol ağrı kesici üretirim ama mavili beyazlı kutuda “Parrol” diye ilaç satamam.

“Markanın satış politikası, bu bu sebeplerle bence replikadır” demenin bir bedeli olması gerektiğini düşünüyorsanız; umarım bir gün adli bir konuda yargılanan konumuna düşerseniz benimsediğiniz düzene maruz kalmazsınız.

@FuatKoseoglu konu malesef bahsettiğiniz hiçbir yeri kapsamıyor. Markanın ilk sayfadaki beyanına göre kendileri custom değil seri üretim yapıyor. Bir yerlerde ayda 14 gitar üretimi yaptıklarını da söylemişlerdi. Ayrıca kimse bu insanların strat, tele veya les paul üretmesine dil uzatmıyor. Ancak ESP Eclipse ile aynı headstock, inlay ve model adı ile üretim yapması doğru hissettirmiyor diyor.

Tahminimce tüm mesajları tek tek okumadınız, konunun günceline bakan insanlar da benzer şekilde ilk mesajları geçiştirebilir. Konunun, yeni gelen kişiler tarafından “les paul üretiyor diye zorbalık yapılan Türk firması” noktasına kaymaması adına, tekrar ve tekrar ifade etme ihtiyacı duyuyorum.
Ben tek tek okudum hocam. Size iyi forumlar dilerim,açıklama yazacaktım da vazgeçtim. 14 gitar ürettiklerini söylemişler zaten. Hayalleri ise kendi markalarında seri üretim yapmak. Şuan custom yaptıkları aşikâr.

Dediğim gibi aynı yapabilir,markalarını yazdıkları sürece sorun yok. Yasal olarak bir problem yok ise sorun yok.

Aynı fındıklı rafta gofretin 4 çeşiti var. Yanyana koyuluyorlar isteyen istediğini alır. Aynı rafa konulduklarını biliyorlar ona göre fiyatları var. O rafta herkes aradığı gofretin varyasyonlarını görüyor belki diyip deneyebiliyor. Rekabet eden iki firmada bunun farkında. Herkese hitap edeni var. Rekabet her zaman alıcıya yarar.

@FuatKoseoglu

Aynen, iyi forumlar.
İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde 4 katlı bir binada, marka patentli, kalite belgeli ve seri üretim yapan tescilli bir markayız. Natural tele ve Apple candy strat modelini 12 yıldır ihrac ettiğimiz doğrudur.

Sadece cnc routerlarla değil, boya, fret, krom/altın kaplama işlemleri dahil, teknolojik cihazlarla yüksek kalitede üretim yapan Aylık hacmi ortalama 14 gitar olan bir mini fabrika diyebiliriz.
Siz bence, beyanı "seri üretim" olan adamları "custom oldukları aşikar" diye niteleyerek risk almayın. Mazallah suç duyurusu gelir yanlış ithamdan.

Size basit bir soru yönelteyim. Acaba SX neden durup dururken headstock şeklini değiştirdi?

44363794.jpg
sx-stratocaster-elektro-gitar-vintage-white-1aac6262703bfde5caf4759bb1a70598-adba2628c5b239b3cd3f03650d10d45c-max-pp-655x655.jpg

Rekabet yorumunuz da, ne bileyim. Umarım vardır öyle bir rekabet.

Rekabet alıcıya yarar başka konu... çalıştığım şirketin de sıkça karşılaştığı bir durum var... mesela PONÇİK diye şirin bir ürünümüz var diyelim... paketi de kare ve kırmızı beyaz olsun... 1mm farkla kare değil de dörtgen bir ürünü PONCK ismiyle rafa yanıma koyamazsın, aldırırız oradan. Ama rafa kare olabilir hatta renkleri de aynı olabilir tasarım farklı olsun yeter.. ve PİNÇO filan gibi bir ürün koyarsın .. bir sınırı var elbet. Hani konu uzayacaksa gönüller bir olsun, penguenler ölmesin, dünya barışı gelsin demeden devam edelim.

@FuatKoseoglu

Aynen, iyi forumlar.

Siz bence, beyanı "seri üretim" olan adamları "custom oldukları aşikar" diye niteleyerek risk almayın. Mazallah suç duyurusu gelir yanlış ithamdan.

Size basit bir soru yönelteyim. Acaba SX neden durup dururken headstock şeklini değiştirdi?

44363794.jpg
sx-stratocaster-elektro-gitar-vintage-white-1aac6262703bfde5caf4759bb1a70598-adba2628c5b239b3cd3f03650d10d45c-max-pp-655x655.jpg

Rekabet yorumunuz da, ne bileyim. Umarım vardır öyle bir rekabet.
Hocam zaten üstte headstocklardan bazıları trademarklı marka yazmasanız bile sizle uğraşma olasılıkları var diye yazmışım. SX büyüyüp marka olduysa dikkat çekildi uyarılmıştır. Bununda etrafından dolaşma yöntemi vardır onun yerine kendi şeklini vermeyi tercih etmiş.

Ben bu doğru mu değil mi diye tartışmıyorum zaten. Sadece gerçekçi bakıyorum o kadar. Burda headstock etik mi değil mi tartışması yapmıyorum herhalde dünyada hiç derdim kalmasa gene bana dert olmazdı. SX bunu göze alışıldık gözükmek için yapmış olabilir. Sonra yakalandığında düzeltilmiştir. Ekmeğini yemiştir,bazı insanlar çok sevdi ve alıp müzik yaptılar veya yapmayı denediler bu deneyenlerin bütçesi hep belliydi zaten onlara ön ayak oldu.
Lawsuit era sına baktığımızda her firma bunu yaptı zaten uyarılana kadar. Hepsi kendine pazarda bilinirlik kattı. Şimdi çoğu sağlam markalar. İyi iş yaptılar kendilerini sevdirdiler.

Bana seri üretim diyebilir ama gerçek ortada 14 gitar custom shoptır benim için. Marka kendine demek istemiyor olabilir. Ha neredeyse her marka böyle başlıyor,işini kaliteli yapıyorlarsa eğer başarmaları dileğimle. Yapmıyorlarsa ise en kısa zamanda batmanız dileğimle.

Dediğim gibi ilk etapta ben ne şekil istiyorsam o olur. Bana sen Fender headstock istedin sana yapamayız mı diyecek adam? Müşteri müşteridir,bazen ilerlemek büyütmek için böyle fedakarlıklar yapılır. Ha sen ohm bir marka olur Fender istiyorsan git Fender al burası ohm dersin. Bunu demeyi kim istemez ki zaten?

Yani kusura bakmayin, su an ben bir gitara 40 -50 bin veremem ve ben de dunyaya da bir kere geliyorum, ama eger biri Turkiyede o kaliteye yakin bir sey uretiyorsa , vay efendim fender ne dusunur , gibson ne dusunur falan hic umurumda olmaz gider alirim veya yaptiririm. Ha adam kendi gitar yapip fender diye satmaya mi calisiyor ? Hayir, o zaman benim icin konu kapanmistir. Yalniz OHM guitars diye aratiyorsun bir internet sitesi yok, bu da olmaz, yani modelleri ne , ne ne kadar ? yapilan islere ait resimler, videolar vs.. artik bu isleri yapmak cok da zor olmamali

Eclipse benzeri yapılıp adına da Eclipse denmiş bir gitar var ortada. Buna rağmen herkes yine bir nebze ılımlı yaklaştı gitarları görelim edelim deneyelim çalalım diyerek. Fakat hayatımda ilk kez küçük bir üretici tarafından bu şekilde kötü yönetilen bir süreç görüyorum.
Ortada ne gitar var ne video var ne ses var ne specs var ne atölye var. Google'a yazıyorsun sonuç çıkmıyor. Speclere göre fotoğraflı örnekli bir fiyat tablosu bekliyoruz.

Eclipse benzeri yapılıp adına da Eclipse denmiş bir gitar var ortada. Buna rağmen herkes yine bir nebze ılımlı yaklaştı gitarları görelim edelim deneyelim çalalım diyerek. Fakat hayatımda ilk kez küçük bir üretici tarafından bu şekilde kötü yönetilen bir süreç görüyorum.
Ortada ne gitar var ne video var ne ses var ne specs var ne atölye var. Google'a yazıyorsun sonuç çıkmıyor. Speclere göre fotoğraflı örnekli bir fiyat tablosu bekliyoruz.
Bildiğim kadarıyla instagram sayfası vardı. Bir kaç modelin spec bilgisi vardı. Eclipse kendi modeli de arak olduğundan çok takmıyorum. Edp örneğini de abes geliyor. Aylık 14 gitar diyor gayet az bir rakam. 1000 lerce gitar satan bir oluşum olmadığından bu kadar yüklemek gereksiz geliyor. Bir gün gelir aylık 100 lü rakamları görürse bu detaylar o zaman konuşulur.

Kim ne yapıyorsa yapar ne üretiyorsa üretir.Zaten elimizdeki gitarların çoğu birbirinin kopyası değil mi ? Eclipse Les Paul kopyası,Ltd ex explorer kopyası vb. gidiyor.

ESP yan markası Edwards da günün sonunda tam anlamı ile (şekil, headstock vs) birebir LP kopyaları yapıp kendi pazarında satıyor. Yurtdışında ABD hariç diğer ülkelere de gönderiyor diye biliyorum. Hatta modeline Les Paul demese de LP ibaresi bulunduruyor. Çok da şey etmemek lazım bence bu konuyu.

Onun dışında herhangi bir firma da bu alanda üretim işine giriyorsa biraz daha kalın derili olmalı, eleştirileri bir noktada hazmedip alttan almalı, marka iletişimini sağlıklı yönetmeli o da ayrı konu. Dava falan ne bileyim bence gereksiz hamleler, sadece tüketicilerden tepki toplanır özellikle bizim gibi duygusal toplumlarda.

Geri