Irig ile kullanılabilecek ekonomik hoparlör

Öncelikle bu konunun birkaç başlıkta daha önce tartışıldığının farkındayım ancak bu başlıklarda daha profesyonel yönde tavsiyelerle ilerlenmiş ve benim sorma amacımı karşılayan, görece daha basit bir noktaya ulaşılmamış.

Bir süredir iPhone, iPad ve yeri gelince laptop'a iRig 2 vasıtasıyla (ucuz olan model, gerçi ucuz bir şey kalmadı piyasada ama, neyse), ona da gitarı ve kulaklığı bağlayarak çalışmaktayım. Bu setup'ın tek amacı evde kendi halimde gitar egzersizi yapabilmek, online dersleri takip etmek vs. Bir süre bu şekilde idare ettikten sonra, kulaklık dışında sesi dışarı vererek de çalmamı gerektirecek 2 ihtiyacım hasıl oldu;
1) Öyle istediğim için. Kulaklıkta çok izole hissediyorum, biraz mesafe katettikten sonra ortalığı inletmeden dışarı ses vererek de daha verimli ve istekli çalışabileceğimi hissettim. Ayrıca arada hanıma da hava atmak istiyorum (evet gerçek sebep buydu)
2) Gerçek bir yeni başlayan olduğum için şu aşamada Yousician beni sürükleyip götürüyor, en az 2-3 ay daha kullanırım, el alışkanlığı bile olsa çok şey katıyor diye düşünüyorum. Ancak Yousician'ı gitarın gerçek sesini göndererek kullanmak mümkün değil benim setup'ta (irig 2 ses kanallarını kullandığı için paralelde kullanmak istediğimde gitar sesini kulaklıktan alıyorum ama uygulama vuruşları almıyor, amfi uygulamasını kapattığımda da gitar sesini alamadığımdan vuruş hissi yok oluyor ve sıkılıyorum) Dolayısıyla Yousician'ı verimli kullanabilmem için dışarı ses verip uygulamanın ses dinleme özelliğini kullanmam gerekiyor.

İhtiyacı açıklayabildiysem, sadece kulağımdan duyduğum kadarını kabul edilebilir ölçüde dışarı verebilecek bir ses çıkış aygıtına ihtiyacım olduğunu da vurgulayıp 2 önemli kıstası da aşağıya yazıyorum,
  • Olabilecek en düşük delay (gecikme) ile çalışmalı (evin altını üstüne getirdikten sonra evdeki tek ses aygıtının Anker Soundcore 2 bluetooth speaker'ımız olduğu ortaya çıktı. Bunu büyük bir hevesle aux in kablo ile bağlayıp -bluetooth ile değil- denedim ama abartmayayım belki 1sn'ye yakın gecikme var seste. Donanımsal ve bu cihaza özgü bir sorun olduğunu düşünüyorum, 15 liralık dandik kulaklıklarda bile olmayan gecikme bu alette nasıl olur onu da anlamıyorum, bir gün anlarım inş)
  • Aslında üstteki madde tüm ihtiyacı kapsıyor, ekonomik olmasını öngördüğüm bir cihazdan çok da bir ses kalitesi beklentim yok ama sesi 1 tık artırınca deli gibi çınlamasa iyi olur tabi
Basit bir konuda gereksiz uzun yazmış olabilirim, buraya kadar okuduysanız ve verebilecek bir tavsiyeniz varsa çok sevinirim. Teşekkürler, hayırlı forumlar.

Ben hoparlörden kaynaklı gecikme olayına takıldım, elinizdeki hoparlör youtube videosu vs. izlerken de sesi gecikmeli mi veriyor?? Ben de irig-ipad sistemimi bluetooth hoparlör bağlayarak kullanıyorum, herhangi bir gecikme yok. Hopalör sıradan, küçük bir model, ses çok kaliteli değil ama iş görüyor. Sony SRS X-11

Bence elinizdeki hoparlörü biraz daha kurcalayın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tüm cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim. Sırayla cevaplandırayım;

@Dog The Bounty Hunter 300-400 TL aralığını geçmesin istiyorum, fazlası amacı geçersiz kılacak (gitarı bu yüzden 2.el aldım mesela, daha fazlasını hedeflesem biraz daha ilerleyip amfilere geçerim zaten ama bu sene amfi düşünmüyorum)

@solitude71 TR'de satan bir yer bulamadım ama tavsiyeyi anladım teşekkürler, benzerlerine bakacağım, indirimdeki JBL modelleri var biraz bakınıyorum şu an

@wasudoku Sorma ya :)) Evet, gerçekten saçma bir ürün dizaynı var. Kablo bağlasan da hep bluetooth modunda aktif gibi davranıyor alet. Tamamen buna göre dizayn edilmiş, tabi ben bu gitar setup işini deneyene kadar bunun farkına varmadım çünkü sadece yazın sahilde telefona bağlı (herhangi bir görsel feedback olmadan) veya arabada podcast dinlemek için kullanıyordum. Biraz daha kurcalarım tabi, gerçekten kendime yediremiyorum çünkü çok sevdiğim bir cihaz normalde, bass hissiyatı gördüğüm en iyi bt speaker diyebilirim, sanırım tam da bu yüzden sese yaptığı ön proseslerden ötürü böyle bir delay yaşanıyor. Senin modelin de benzerlerine bakacağım, teşekkürler.

Ben hoparlörden kaynaklı gecikme olayına takıldım, elinizdeki hoparlör youtube videosu vs. izlerken de sesi gecikmeli mi veriyor?? Ben de irig-ipad sistemimi bluetooth hoparlör bağlayarak kullanıyorum, herhangi bir gecikme yok. Hopalör sıradan, küçük bir model, ses çok kaliteli değil ama iş görüyor. Sony SRS X-11

Bence elinizdeki hoparlörü biraz daha kurcalayın.

Sormayı unuttum önceki mesajda, çıkış için amp simulator olarak ne kullanıyorunuz? Bias AMP, Garageband ve Amplitube'da denedim ben sonuç aynı. Özel bir ayar var mı acaba uygulamalarda?

Tüm cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim. Sırayla cevaplandırayım;

@Dog The Bounty Hunter 300-400 TL aralığını geçmesin istiyorum, fazlası amacı geçersiz kılacak (gitarı bu yüzden 2.el aldım mesela, daha fazlasını hedeflesem biraz daha ilerleyip amfilere geçerim zaten ama bu sene amfi düşünmüyorum)

@solitude71 TR'de satan bir yer bulamadım ama tavsiyeyi anladım teşekkürler, benzerlerine bakacağım, indirimdeki JBL modelleri var biraz bakınıyorum şu an

@wasudoku Sorma ya :)) Evet, gerçekten saçma bir ürün dizaynı var. Kablo bağlasan da hep bluetooth modunda aktif gibi davranıyor alet. Tamamen buna göre dizayn edilmiş, tabi ben bu gitar setup işini deneyene kadar bunun farkına varmadım çünkü sadece yazın sahilde telefona bağlı (herhangi bir görsel feedback olmadan) veya arabada podcast dinlemek için kullanıyordum. Biraz daha kurcalarım tabi, gerçekten kendime yediremiyorum çünkü çok sevdiğim bir cihaz normalde, bass hissiyatı gördüğüm en iyi bt speaker diyebilirim, sanırım tam da bu yüzden sese yaptığı ön proseslerden ötürü böyle bir delay yaşanıyor. Senin modelin de benzerlerine bakacağım, teşekkürler.
Eğer cihazı
Sormayı unuttum önceki mesajda, çıkış için amp simulator olarak ne kullanıyorunuz? Bias AMP, Garageband ve Amplitube'da denedim ben sonuç aynı. Özel bir ayar var mı acaba uygulamalarda?

Ben de bulduğum tüm ücretsiz aplikasyonlari indirip deniyordum, özel bir işlem yapmadan rahatlıkla kullanabilmiştim. Senin olayı anlayamadım, dediğin gibi biraz ayarları kurcala, evde eski tip bilgisayar hoparlörü, müzik seti, TV ses sistemi vs varsa onlarda da dene istersen.

Ama bir ürün almaya karar verirsen benim hoparlörden boşa alma, zaten elinde memnun olduğun bir Bluetooth hoparlör varmış, madem para vereceksin farklı birşey al. Mesela küçüğünden aktif monitör al, gitar calmadiğin zaman TV ye, PlayStation a vs. bağlarsin. Farklı bir işe de yarar. Bir de en önemlisi ileride ses kartı alırsan elinde hazır bulunur..

TR'de satan bir yer bulamadım ama tavsiyeyi anladım teşekkürler, benzerlerine bakacağım, indirimdeki JBL modelleri var biraz bakınıyorum şu an
JBL o minik bluetooth hoparlörler iş görmez, çok küçükler. Bu aletin avantajı adam gibi, yani o boy için adam gibi bass, mid, tiz ayrı hoparlör var ve sesi hacimli geliyor. mp3 dinlemek için ötekiler OK de gitar için ehh

çıkış için amp simulator olarak ne kullanıyorunuz?
bir şey seçmeye gerek yok, kabin ya da poweramp değil bunlar sonuçta, ne ses gelirse onu çalıyor yani öyle cabsim, IR, poweramp filan gerek yok ayar çekmeye.

Senin olayı anlayamadım, dediğin gibi biraz ayarları kurcala, evde eski tip bilgisayar hoparlörü, müzik seti, TV ses sistemi vs varsa onlarda da dene istersen.

Ama bir ürün almaya karar verirsen benim hoparlörden boşa alma, zaten elinde memnun olduğun bir Bluetooth hoparlör varmış, madem para vereceksin farklı birşey al. Mesela küçüğünden aktif monitör al, gitar calmadiğin zaman TV ye, PlayStation a vs. bağlarsin. Farklı bir işe de yarar. Bir de en önemlisi ileride ses kartı alırsan elinde hazır bulunur..

Tam olarak anlatmak için bir kısa videosunu çekeceğim konuştuğumuz şeylere göre çok ilginç bunun olması gerçekten, eminim şaşıracaksınız :)

Aktif monitör tam olarak aradığıma yakın bir tavsiye oldu açıkçası, ben de gitar dışı zamanlarda ve ses kartı ile kullanıma uygun bir alternatif daha iyi olur diye düşünüyorum. (aktif monitör ile kastedilen nedir tam olarak bilmiyordum biraz araştırdım) Eğer şu filtrelediğim ekip karşılıyorsa kastedileni, biraz bütçe konusunda düşünmem gerekecek veya 2.el seçeneklere bakayım: Aktif Referans Hoparlörler Fiyat ve Modelleri - MyDukkan

JBL o minik bluetooth hoparlörler iş görmez, çok küçükler. Bu aletin avantajı adam gibi, yani o boy için adam gibi bass, mid, tiz ayrı hoparlör var ve sesi hacimli geliyor. mp3 dinlemek için ötekiler OK de gitar için ehh

bir şey seçmeye gerek yok, kabin ya da poweramp değil bunlar sonuçta, ne ses gelirse onu çalıyor yani öyle cabsim, IR, poweramp filan gerek yok ayar çekmeye.

OK, şimdi daha iyi anladım.

Amp sim ile kastettiğim direkt gitar arayüzüyle bağlandığım uygulamaydı aslında, belki latency ayarı falan etkiliyordur diye sormuştum.

Tam olarak anlatmak için bir kısa videosunu çekeceğim konuştuğumuz şeylere göre çok ilginç bunun olması gerçekten, eminim şaşıracaksınız :)

Aktif monitör tam olarak aradığıma yakın bir tavsiye oldu açıkçası, ben de gitar dışı zamanlarda ve ses kartı ile kullanıma uygun bir alternatif daha iyi olur diye düşünüyorum. (aktif monitör ile kastedilen nedir tam olarak bilmiyordum biraz araştırdım) Eğer şu filtrelediğim ekip karşılıyorsa kastedileni, biraz bütçe konusunda düşünmem gerekecek veya 2.el seçeneklere bakayım: Aktif Referans Hoparlörler Fiyat ve Modelleri - MyDukkan

OK, şimdi daha iyi anladım.

Amp sim ile kastettiğim direkt gitar arayüzüyle bağlandığım uygulamaydı aslında, belki latency ayarı falan etkiliyordur diye sormuştum.

Seni bu bataklığa çektiğim için pişmanım aslında :) Bu aktif monitör işinin sonu yok. Araştırınca göreceksin ki 5 inç ten küçük alma bas sesleri duymazsın, işte ne bileyim referans monitör dinleme için değildir prodüksiyon içindir, dinleme için hifi sistemler, multimedya sistemler al, bunlar aktif monitör değil oyuncak, iki monitör ayrı ayrı enerjiye bile bağlanmıyor diyen bir sürü insan çıkacak.

Haklılar da ama bizim gibi orta seviye kullanıcılara da fazla bir alternatif yok. Zaten hifi sistemler de ucuz değil, sana tavsiyem 1000 TL ye eris 3.5 al geç. Sıkılınca ikinci el satar farklı sistem kurarsın.

Bende normal setup dışında şu düzen var:
irig hd, ipad'de amplitube, bias, garagaband vs aklına gelen tüm app'ler var ... bunları ya bahsettiğim Logitech'e ya da Roland CM-30 monitöre bağlıyorum .... ne latency, ne başka bir dert, çok pro bir sistem değil ama iş görüyor. Ha şu da var, aux in kullanarak normal gitar amfisine de bağlıyorum.

Dikkat, saçmalık içerir :) Bu arada tecrübeli kulaklarınızdan bu latency'nin şiddeti hakkında bir yorum duyabilirsem sevinirim.

edit: video yükledim sadece ses çıkmış, setup'ı da göstermek istemiştim tam olarak aslında, yolunu bulunca tekrar koyacağım şu an sadece ses duyulabiliyor edit 2: mp4 olarak tekrar yükledim umarım gözükür

Son düzenleme:

denemedim bunu ama iş görebilir. Ayrıca bir ara bildiğimiz jbl hoparlörle ile de çalmıştım guitar rig kullanarak baya iyi ses almıştım.

Dikkat, saçmalık içerir :) Bu arada tecrübeli kulaklarınızdan bu latency'nin şiddeti hakkında bir yorum duyabilirsem sevinirim.

edit: video yükledim sadece ses çıkmış, setup'ı da göstermek istemiştim tam olarak aslında, yolunu bulunca tekrar koyacağım şu an sadece ses duyulabiliyor edit 2: mp4 olarak tekrar yükledim umarım gözükür

137377 eklentisini görüntüle
Hoparlörü iPad in kulaklık çıkışına baglayarak denesene bir de

Hoparlörü iPad in kulaklık çıkışına baglayarak denesene bir de

Videoyu çekip yükledikten sonra ilham geldi ilk kez o şekilde denedim, malesef :/

Bu arada Yousician problemini uzun deneme yanılmalardan sonra çözdüm, sadece ve sadece Garageband'de arkaplan modunda kullanmaya başlayıp Yousician'ı açtıktan sonra sinyali alabiliyor uygulama iPad'de. Böylece hem Yousician sesini hem gitardan bastığım sesi aynı anda duyabiliyorum (kulaklıktan tabi) Hoparlör problemimi Yousician ihtiyacından dolayı lafa girerek anlattığımdan güncel bilgi vermek istedim :D Heyhat, hala hoparlöre gecikmesiz ses veremiyorum.

Bu arada sayende sistemi tekrar denedim mooer in GE LABS uygulamasına denk geldim. Bence çok başarılı, mutlaka deneyin.

Bakayım tabi ki denerim. Arayüzü Bias amp’e çok benzettim ama sesleri duymak lazım. Neyse, bu arada aktif monitör mevzu gerçekten bir bataklıkmış, beni çektiğin için suçluluk hissetmeni istemem tabi sonuçta smoke on the water’ın ilk riff’ini merak edip geldik ses mühendisi olup çıkacağız hepimiz :)

Geri