Bir garip uğultu sorunu

Merhaba herkese,
Uzun süredir içinden çıkamadığım bir sorunum var, dilim döndüğünce anlatmaya çalışıcam, umarım bir çözüme ulaşabiliriz beraber.
Çeşitli enstrümanlarımla kayıt yaparken Irig Pro Duo kullanıyorum. Aslında bu cihazdan memnunum, özellikle gitarımla(Harley Benton Custom Line Nashville) kayıt yaparken. Fakat kullandığım 2 farklı enstrüman daha var, bağlama ve mandolin (ikisinin de jack girişi var). Bu enstrümanların ikisi de, teker teker taktığım zaman dayanılmaz bir uğultu yapıyorlar. Geçen gün bir de mikrofon edindim, onu da taktığım zaman dayanılmaz bir uğultu çıkarıyor. Üstelik bu uğultu, sadece çalarken değil, enstrümanları taktığım anda başlıyor. Sorun irig cihazında mı acaba diyerek bu enstrümanları tek tek bir de amfiye taktım, aynı uğultu amfiden de geldi. Bir de şöyle bir şey keşfettim, bağlamanın jack girişini elinle tutarken uğultu azalıyor, anladığım kadarıyla bir çeşit topraklama yapıyor. Peki sorun neden gitarda olmuyor acaba ? Sizce hem mikrofonun, hem mandolinin hem de bağlamanın topraklaması yok ve gitarın olduğu için onda sorun çıkmıyor olabilir mi ? Benim durumumda siz olsaydınız ne yapardınız ? Aldığımız her enstrümanın bir de topraklamasını mı yapıcaz ? Ya da başka bir sorun mu vardır sizce ? Eğer topraklama ise, nasıl yapılır, kolay mıdır, bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Geri