3000 TL Civarı Amfi Tavsiyesi (Marshall Dsl, Blackstar)

Merhabalar genelde ekipman tavsiyesi için konu açmayı sevmiyorum fakat çok az seçeneğin gözükmesinden dolayı belki gözden kaçırdığım bir şey vardır diye konu açmak istedim.
Öncelikle üç eşik kriterim var; dijital olmasın, ev kullanımına uygun olsun ve son olarak bir aux girişi olsun. Bunlar haricinde özellikle clean tonları iyi olursa ve pedallarla iyi anlaşırsa çok mutlu olacağım, yanına nux cerberus ya da mooer red truck tarzi bir pedal almayı düşünüyorum. Bunları düşününce 3 seçenek görebiliyorum, Marshall Dsl20CR, Blackstar ht5 veya hotone tarzı bir takım kafa amfiler. Fakat marshall ile blackstarın clean kanalını çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim, Marshall'da sadece dsl5 ve dsl1 denedim dsl20cr için farklıysa bilemeyeceğim.
Bunlar ile alakalı bir tavsiyesiniz veya haricinde bir tavsiyesiniz var mıdır acaba, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekleme yapayım, amfiden öncelikli ton beklentim blues tarzında olması, drive kısmını pedallar ile çözmeyi düşünüyorum. Bütçe olarakta 3500 3600 civarları maks. ve haliyle ikinci el bakıyorum.
İyi forumlar :)

Son düzenleme:
Merhaba, evde pedallarla birlikte Marshall dsl1cr kullanıyorum. Bence pedalları oldukça güzel kabul ediyor.

0.1 watt modundayken evde kullanılacak ses seviyelerinde oluyor ancak ton olarak güldürmüyor, cılız kalıyor. 1 watt modunda ise 1x8” hoparlöre rağmen evde çalmak için sesi baya yüksek oluyor. Sesi rahatça açınca da alınan tonlar benim gibi hobi amaçlı gitar çalan birini oldukça mutlu ediyor.

Çok önemli bir detay ise lambalı amfilerin iyi performans vermesi için ısınması gerekli. Ancak dsl1cr’de yaklaşık 30-40 dk sonra lambaları yeterince ısındığından dolayı daha fazla keyifle çalmak için baya vakit geçmesi gerekiyor. Isındıktan sonra amfinin karakteristiği baya değişiyor ve çok daha iyi tonlar vermeye başlıyor. Hatta ısındıktan sonra emulated output yani kulaklıkla kullanmak bile keyifli hale geliyor. DSL1CR’de maalesef standby modu da yok, yani çalmaya ara verdiğiniz zaman lambaları sıcak tutması için bekleme moduna alamıyorsunuz. İlk açıldığı zaman oldukça keyifsiz bir performansı var. Deneme yaparken buna dikkat ettiniz mi bilmiyorum.

Clean tonları ise düşük wattlı amfinin doğal olarak headroom’u da düşük olduğu için çabuk kırılıyor ve sesi arttırdıkça clean olmaktan daha çabuk çıkıyor. Daha geniş headroom’a sahip olacağından dolayı DSL20 özellikle clean’de çok daha iyi olabilir. 1 watt’a göre fazladan 1 power amp, 1 de preamp lambası var. 12” hoparlör ve daha büyük kabini var. Doğal olarak çok daha iyidir, diye düşünüyorum.

Bu arada dsl serisi amfilerin fx loop’a sahip olmaları baya iyi. Modülasyon pedallarını fx loop’tan bağlayınca sesi çok daha temiz ve net veriyor.

Ancak tekrar edeyim lambalı amfi sesini açtıkça kendini gösterir. Apartman dairesinde oturanlar için bu pek mümkün değil tabi. Amfiyi kökleyip tonal karakterini tam anlamıyla alıp sesi de komşuları kapıya dayatmayacak seviyelerde tutmak için attenuatorlar kullanılıyor. Tabi bunlar cep yakan hareketler.

Az buz tecrübemle kıyas yapamasam da kendi ekipmanımla ilgili tecrübelerim ve yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgiler böyle. Umarım yardımcı olur.

Blues tonlar için amfi aranıyorsa neden fender, laney ve vox seçenekler arasında yok diye düşünürken küçük bir araştırmayla farkettim ki ne blues junior, bassbreaker ne cub serisi ne de ac10'da aux girişi yok. Gerçekten enteresan bir durum. Bu kadar basit ama etkili bir opsiyon neden olmaz bu amfilerde.

Blues tonlar için amfi aranıyorsa neden fender, laney ve vox seçenekler arasında yok diye düşünürken küçük bir araştırmayla farkettim ki ne blues junior, bassbreaker ne cub serisi ne de ac10'da aux girişi yok. Gerçekten enteresan bir durum. Bu kadar basit ama etkili bir opsiyon neden olmaz bu amfilerde.
Çünkü aux ile ne girersin ....%50 ihtimal prosesör vb, %50 ihtimal mp3 vs çalmak için telefon vb.... her iki durumda da amfi hoparlörü ideal çözüm değil. Yani çoğu amfi üreticisi sırf iş görsün diye fazladan bir özellik koymasak da olur, zaten koysak da bu sefer kullanıcı yav backing track verdim davul ve bass sesi leş gibi çıkıyor diye vıdı vıdı edecek diyordur.
Ben bugüne kadar "gitar amfisi" olup da aux'tan verdiğim sesi de düzgün çalan görmedim, ha iş görür elbet de çok da dert değil. En adam gibi iş gören kendi ayrı tweeter'ı olan Line 6 Spider V oldu bu konuda.

Dedikleriniz doğru. Ama ev kullanıcısı bir noktada sesi düzgün vermese de backingtrack üzerine birşeyler çalmak istiyor. Benim için bu durum böyle en azından. Laney cub10 almaya niyetlendiğim bir ara aux giriş olmaması sebebiyle vazgeçmiştim.

Bu istekler doğrultusunda hiç gerek yok 3000 tl'ye çıkmaya.
Lambalı olsun gibi bir takıntınız yoksa bu amfiyi öneririm. Bunu denemedim ama bunun 15 watt olanı inanılmaz evde çalışmak için. Bu muhtemelen ondan çok daha hacimlidir. Üstelik blueetooh ile bağlanabilirsiniz aux zaten var.
Ayrıca fx return var delay reverb gibi pedallar ile de iyi anlaşır.

Sabah 9.30'da kampüste yürürken sürekli denk geldiğim, muhtemelen hayatta en çok keyif aldıkları aktivite olan Stagg marka bir amfiden Enter Sandman benzeri şarkıları son ses çalmak olan HüRock sağolsun, amfide aux kelimesini duyunca hala içim ürperiyor. Bu nedenle Aux sevdasından vazgeçilirse ben de Orange Cr30 önerebilirim. Benzer ihtiyaçları, planları ve dijital karşıtlığı olan yakın bir arkadaşım keyifle kullanmakta 1 - 1.5 senedir.

Tavsiyeler için teşekkür ederim, sanırım aux sevdamdan vazgeçeceğim. Çünkü beni baya bir kısıtlıyor, onun yerine harici bir hoparlör bakınabilirim. Orange opsiyonunu aklımda tutacağım fakat corta çok sıcak bakmadığımı söylemeliyim.

Clean tonlar için lambalı çok farkettirecektir diye düşünüyorum. Aux işini ben loop pedal ile çözdüm. Fakat amfiden backing track dinlemek hiç keyif vermiyor çok arayacağın bir şey olmaz lambalı amfi için. Senin çaldığında karışıyor çamur oluyor ses. Kesinlikle başka hoparlörden dinlemek daha keyifli. Bu fiyatlara şu anda benim bildiğim bi vox ac10 var. Biraz bütçeni zorlayabilirsen bassbreaker 007 de öneririm. Çok datlu sesi var.

Clean tonlar için lambalı çok farkettirecektir diye düşünüyorum. Aux işini ben loop pedal ile çözdüm. Fakat amfiden backing track dinlemek hiç keyif vermiyor çok arayacağın bir şey olmaz lambalı amfi için. Senin çaldığında karışıyor çamur oluyor ses. Kesinlikle başka hoparlörden dinlemek daha keyifli. Bu fiyatlara şu anda benim bildiğim bi vox ac10 var. Biraz bütçeni zorlayabilirsen bassbreaker 007 de öneririm. Çok datlu sesi var.
007 3500 e ikinci el bulunabiliyor.

Cahilliğime verin, bassbreaker daha marshall karakterli bir amfi değil mi? Açıkçası fiyatı turkiyede diğer amfilere göre ekstra pahalı. Dsl alsam daha mantıklı bir tercih olmaz mı? Bassbreaker deneyimleyemedigim için böyle söylüyorum.

Cahilliğime verin, bassbreaker daha marshall karakterli bir amfi değil mi? Açıkçası fiyatı turkiyede diğer amfilere göre ekstra pahalı. Dsl alsam daha mantıklı bir tercih olmaz mı? Bassbreaker deneyimleyemedigim için böyle söylüyorum.
Overdrive için evet ama clean tonları hala fender. Açıkçası ne tam fender ne Marshall ama ben çok seviyorum. Almadan önce zuhale gidip neredeyse bütün amfileri denedim. Sadece gain çok yüksekken treble boost açınca ses çamura dönüyor. Onun dışında tonları çok datlu.

Edit: Ben aldığımda bu kadar pahalı değildi.

@kavurcukabi arkadaşımız Roland Jazz Chorus 20 satıyor ve gayet de güzel fiyat istiyor. Jazz Choruslar şüphe götürmez en iyi clean tonu veren amfilerdir. Bu amfiler transistörlüdür ve pedallarla çok iyi anlaşırlar. Pedalların gerçek sesini duymak isteyen bir çok müzisyen Jazz Chorus kullanır. İhtiyaçlarını giderme ihtimali var. Eğer lambalı amfi takıntın yok ise düğmesini her açtığında aynı tonları alabileceğin bu amfiye en azından bir bak derim.

@kavurcukabi arkadaşımız Roland Jazz Chorus 20 satıyor ve gayet de güzel fiyat istiyor. Jazz Choruslar şüphe götürmez en iyi clean tonu veren amfilerdir. Bu amfiler transistörlüdür ve pedallarla çok iyi anlaşırlar. Pedalların gerçek sesini duymak isteyen bir çok müzisyen Jazz Chorus kullanır. İhtiyaçlarını giderme ihtimali var. Eğer lambalı amfi takıntın yok ise düğmesini her açtığında aynı tonları alabileceğin bu amfiye en azından bir bak derim.

Akşam pazarı fiyat düştü :))

Dosyalar

• WhatsApp Image 2020-04-27 at 20.50.42.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-27 at 20.50.42.jpeg
    125.7 KB · Gösterim: 155
Jc bana hiç hitap eden bir amfi değil. Bu kadar övülüp, tonunu bir türlü sevmedigim nadir amfilerden. Fiyatlarda her geçen gün yükseliyor, 1 aydır ne alsam diye düşünmekten kafam ağrıdı. Bu gidişle başka bir elektro gitar daha alacağım :D

Geri