Kaç gitarınız var?

Amatör-hobici arkadaşlara soruyorum: Kaçta kaçını çalıyorsunuz ? Asıl soru bu
Aynı anda evde olan sayı diye bakarsak en çok 6 gördüm. Bu soruyu ben de sordum. Şu an en temiz portföyde sayılırım. Sadece 3 tane. Ama evet yine de kaçını çalıyorum .... cevap:1
Öte yandan doların ekonomik mucize bile gerçekleştirsek "bence" adil değeri tüm şartlar uygun olursa 7.5 civarı. Temkinli olursak 9.5 diyelim. Gerçekçi olursak tek basamak hayal. Bu durumda son 2 senedir beğendiğim tüm gitarları son 2 sene içinde keşke almış olsaydım diyorum.

Bende şöyle oluyor: Bir Les Paul ve tele dönemi geliyor. İki ay Les Paul ve tele dışında pek bir şey çalmıyorum. Bir strat dönemi vuruyor. Birkaç ay strat çalıyorum. Bu çerçevede sanırım en az çaldığım gitarlar hollow body olanlar. Sevmediğimden değil de evde çalarken arkada o cılız akustik tel sesini pek sevmiyorum. Hollow ve semi hollow gitarlarda o ses baskın. Bir de hayalim hep gelen giden arkadaşlarla birlikte çalmak oldu, kendim de gitar yapınca bir ara epey ekipman birikmişti. Şu an dağ başında yaşadığımdan mütevellit (gelen giden pek olmuyor çünkü eşkiya yol kesiyor, yaban hayvanı kapıyor, vs.) eldeki gitar ve ekipman sayısını iyice azaltma yoluna girdim.

Fakat bu konuda zorlandığım bir noktayı söyleyeyim. Özellikle eski lambalı amfilere pek kıyamıyorum. Nedeni de şu: Günümüzde bilinçli eskitme (planned obsolescence) ile yapılan teknolojik objeler hem çok pahalı hem de açık konuşalım, birkaç yıl içinde çöp. Eski, p2p usulü yapılmış lambalı amfilerin sanki sonsuza kadar kullanılacak gibi yapılmış olması beni acayip cezbediyor. Aynı şeyi yine eski analog fotoğraf makinaları, radyo ekipmanı, mikrofon vs. için de hissediyorum. Bu ekipmanın koleksiyoncusu sayılmam ama takas vs. bir şekilde elime geçerse elden çıkarmam zor oluyor. Bir örnek vereyim, elimde 8 amfi var ama kullandığım cep telefonu 5 yıllık ve üst model olmayan bir şey. O nedenle gitarlar azalsa da amfiler çok da azalmaz tahminim. Çalmasam da dursun.

Ha bir de şunu ekleyeyim. Yeni, "0" mal almıyorum. Maşallah o kadar fazla üretmiş ve tüketmişiz ki şu gün tüm gitar ve müzik ekipmanı üreticileri üretimi durdurdsa ekipman eksikliği olmaz kanımca. Dolayısıyla, kendim yapmıyorsam hep ikinci el.

Son 3 yıldır doğum günlerimde kendime gitar almaya başladım. Bu alışkanlığımı bu yıl itibariyle sonlandırmaya karar verdim 😁

Şu andaki güncel liste;
Fender Mim Stratocaster
Fender Mim Telecaster
Kendim toplayıp boyadığım Japon Hosco Strat
Cort CR Custom
Epiphone ES335 Inspired by Gibson
Epiphone Masterbilt Elektro Akustik

-Schecter Hellraiser Hybrid Ultraviolet
-Fender American Standard Stratocaster 2011
-LTD AS-1 Alex Skolnick Signature

İyi ki almışım keşke daha iyilerini alsaymışım diyorum her geçen gün.

Son 3 yıldır doğum günlerimde kendime gitar almaya başladım. Bu alışkanlığımı bu yıl itibariyle sonlandırmaya karar verdim 😁

Şu andaki güncel liste;
Fender Mim Stratocaster
Fender Mim Telecaster
Kendim toplayıp boyadığım Japon Hosco Strat
Cort CR Custom
Epiphone ES335 Inspired by Gibson
Epiphone Masterbilt Elektro Akustik
Ben de doğum günlerimde kendime gitar hediye ediyorum. Böylece çoluğun çoğun rızkını hobiye yatırmış olmanın vicdan azabından sıyrılıyorum :)

Covid sürecinde gitar haricinde fazladan ses kartı, midi klavye, kulaklık, yazılım, aksesuar, eskilere çelik fret, refinish, senelerdir bekleyen projelere girişme vs. coşmaları oldu.

Hepsi farklı karakterde ve farklı akortlarda olduğu için tozlanma durumu olmuyor.
Sx Strat
Jackson Rr5 Japon
Ltd Ec-1000T CTM
Schecter JL-7
Chapman Ml1 Pro Hybrid

şu an 1.

olması gereken 4, niye peki onu da arz edeyim hemen. hemen arzidiyorum.

1 tane drop düz eşik, 1 tane drop FR, 1 tane standart düz, 1 tane standart FR. standart veya drop dediğim E veya D olmak zorunda değil.

KRAL. ama şu an 1. gey.

1 takım tel 110 lira. 4 gitarın ayarı boku püsürü saatler... o yüzden Kral.

Ben de doğum günlerimde kendime gitar hediye ediyorum. Böylece çoluğun çoğun rızkını hobiye yatırmış olmanın vicdan azabından sıyrılıyorum :)

Covid sürecinde gitar haricinde fazladan ses kartı, midi klavye, kulaklık, yazılım, aksesuar, eskilere çelik fret, refinish, senelerdir bekleyen projelere girişme vs. coşmaları oldu.

Hepsi farklı karakterde ve farklı akortlarda olduğu için tozlanma durumu olmuyor.
Sx Strat
Jackson Rr5 Japon
Ltd Ec-1000T CTM
Schecter JL-7
Chapman Ml1 Pro Hybrid
Vicdan azabı hesabınızı tuttum, uygulanabilir 😜

Bundan lisede ve orta okulda iken 3-4 gitarım vardı şuan ne yazık ki 1 gitar 1 ses kartı ile keyif almaya çalışıyoruz
gönül ister ki güzel bir pedalboard bir amfi ile çalalım ama ekonomi işte :(

Geri