Amfi tüpleri

Selam abiler bu konuyla ilgili bir çok başlık var ancak istediğim cevapları alamadım bu yüzden bu başlığı açma gereksinimi duydum. Aslında Blackstar id 60 tvp h modelini almayı düşünüyorum ama hazır amfi bakarken aklıma takılan bazi şeyleri sormak için burdayım.

Asıl olay şimdi bir sürü tupler görüyorum 6L6 6V6 el84 el34 falan filan gidiyor öyle.

Bir kaç başlıktan 6L6 ve el34 farkını anladım ama mesela el34 ve el84 arasında ne gibi fark var ya da 6L6 ve 6V6 arasında. Ben sadece tonlarla ilgilenirim bu konuda uzun omurlu kısa omurlu falan onlar benim için sorun değil. (Yani şu anki konumum için)

Kısaca ton açısından lezzet açısından bana özet bir şekilde açıklayabilir misiniz şu olayı?

Son düzenleme:
Öncelikle bahsettiğin tüpler power amp tüpleri, bir de bunun preamp kısmı var. Sonra markaları var. Dipsiz bir kuyu anlayacağın. Oturup en az 1 saat yazmak lazım, bütün tüpleri ve markaları ele almak için. Her ne kadar sesi sıkıştırsa da youtube'dan ilgili tüplerin kayıtlarını dinlemek, olay "sadece sound" ise zaten daha mantıklı olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle bahsettiğin tüpler power amp tüpleri, bir de bunun preamp kısmı var. Sonra markaları var. Dipsiz bir kuyu anlayacağın. Oturup en az 1 saat yazmak lazım, bütün tüpleri ve markaları ele almak için. Her ne kadar sesi sıkıştırsa da youtube'dan ilgili tüplerin kayıtlarını dinlemek, olay "sadece sound" ise zaten daha mantıklı olacaktır.
Tamamdir en kısa zamanda dinleyeceğim teşekkür ederim 🙂

TVP amfileri aynen denildiği gibi Power lamba modellemesi yapar.
Bu lambaların farklı karakterleri var, bu konuyu Google yapıp öğrenmek 5 dakika. YouTube seyretmek de faydalı olur, onun dışında modelleme yapılan bir lambanın tadı, lezzeti, tonu yazarak anlatmak zor olacak.

Böyle bir başlık açılmışken ben de bir şey sormak istiyorum. Lambaların modeline göre clean yada overdrive tonları çok değişiyor mu? Yani amfimdeki y lambasını söküp x lambasını taksam clean tonu yada overdrive daha iyi olur mu gibi bir şey sormak istedim. Fender Blues Jr. lambalarından Blackstar HT5R'ye taksak sound çok değişiyor mu?

Son düzenleme:
Böyle bir başlık açılmışken ben de bir şey sormak istiyorum. Lambaların modeline göre clean yada overdrive tonları çok değişiyor mu? Yani amfimdeki y lambasını söküp x lambasını taksam clean tonu yada overdrive daha iyi olur mu gibi bir şey sormak istedim. Fender Blues Jr. lambalarından Blackstar HT5R'ye taksak sound çok değişiyor mu?
Bilgili değilsen rastgele girişme sakın.... ton değişir farklı etkileşir filan o ayrı da öncelikle çarpılma riskin var sonrasında da her lamba her yere öyle kulaklık gibi tak çıkar olmaz, bias ayarı vs detaylar var. Mutlaka araştır, ampül değiştirme düzeyinde değil yani onları öyle tak çıkar yapmak.

Geri