Zuhal İndirim

Ek gümrük vergisi koydular ya %30. 😡😔 ondan olabilir bir oranda.
Thomann'dan alabilsek (vergiyi %24 aldım, çünkü %18'in %30'u ekleniyor üstüne) 720 dolar yani 4900 lira yapıyor. ABD satış fiyatına (700 dolar) alabiliyoruz. Andertons yolluyor sanırım, oradan alınsa (AB dışı diye %26 aldım vergiyi) gümrük ve kargo dahil 590 sterlin yani yaklaşık 5000 lira yapıyor. Bizim çakallar da 6800 liraya milleti sevme derdinde. Bu Thomann veya Andertons para kazanmıyor mu? Oradan alıyoruz, kargo ödüyoruz, kat kat daha ucuza geliyor. Adamlar (Zuhal) hem Fender'in verdiği kar marjını alıyor, üstüne bir de kafasına göre takılıyor. Hollanda'dan, Ukrayna'dan da fiyatlara baktım. Hollanda'da 600 euro, Ukrayna'da 19000 grivna yani yaklaşık 700 dolar. Bizim çakallarda 1000 dolar.

Bunların böyle kafalarına göre takılmaya hakkı var mı? Fender'e şikayet edilse, bir sonuç alınır mı acaba?

Fender'e neyi şikayet edeceksin? Bizdeki ithalat vergilerini mi, ÖTV'yi mi? vs vs
Ayrıca üretici firmalar tüketici fiyatına yasal olarak müdahele edemez, yani markasını korumak için makul tavsiye edilen fiyat şu olmalıdır diyebilir ama distribütör kasten aşırı yüksek bir fiyat verip satışı baltalamıyorsa Fender ne yapsın ki o durumda da distribütör satamaz ve ciro primini alamaz hatta batar.
Apple gibi global bir bir ürünün varsa o zaman fiyatları merkezi olarak belirleyebilirsin. Mesela bizde applestore'daki iphone fiyatı Londra'da belirleniyor, burada kimse kafasına göre takılıp fiyat koymuyor..
Zuhal'in kar marjı azdır çoktur tartışmıyorum, benim de çok lüzumsuz pahalı bulduğum şeyler var ama çok makul fiyata aldıklarım da var. Keza Dore için de aynısı ve hatta mydukkan için de.
Zuhal de bir işletme ve elbette amacı yaptığı işten kar etmek. Herkesin gönlü olsun diye hayrına gitar satacak değil. Veya kendi ticari pozisyonunu korumak için yasal olarak distribütörlüğünü yaptığı markayı korumak için arka kapı ithalatine izin verdirmemesi de anormal değil.
Doğru yapıyor yanlış yapıyor demiyorum... iş hayatında olanlar anlayacaktır, burada vay şerefsiz Zuhal ya da başka firma, ... iteliyor bize fiyatları diyen herkes yarın kendi işi olduğunda menfaatini daha da cabbar savunacaktır. Olaya sadece kendi gözlüğünüzden bakmayın yeter.
Ayrıca bu kıyaslama bence anlamsız ama Thomann ya da Andertons'ın ne yıllık satış adetleri, ne lojistik imkanları ve maliyetleri ne de finansal gücü hakkında bilgi sahibi değiliz, neye dayanarak kıyaslıyoruz? Migros'ta pahalı bulduğunuz bir ürün için BIM'de şu kadar TL, diye bağırarak Migros'un kapısına dayanıyor musunuz?

Fender'e neyi şikayet edeceksin? Bizdeki ithalat vergilerini mi, ÖTV'yi mi? vs vs
Ayrıca üretici firmalar tüketici fiyatına yasal olarak müdahele edemez, yani markasını korumak için makul tavsiye edilen fiyat şu olmalıdır diyebilir ama distribütör kasten aşırı yüksek bir fiyat verip satışı baltalamıyorsa Fender ne yapsın ki o durumda da distribütör satamaz ve ciro primini alamaz hatta batar.
Apple gibi global bir bir ürünün varsa o zaman fiyatları merkezi olarak belirleyebilirsin. Mesela bizde applestore'daki iphone fiyatı Londra'da belirleniyor, burada kimse kafasına göre takılıp fiyat koymuyor..
Zuhal'in kar marjı azdır çoktur tartışmıyorum, benim de çok lüzumsuz pahalı bulduğum şeyler var ama çok makul fiyata aldıklarım da var. Keza Dore için de aynısı ve hatta mydukkan için de.
Zuhal de bir işletme ve elbette amacı yaptığı işten kar etmek. Herkesin gönlü olsun diye hayrına gitar satacak değil. Veya kendi ticari pozisyonunu korumak için yasal olarak distribütörlüğünü yaptığı markayı korumak için arka kapı ithalatine izin verdirmemesi de anormal değil.
Doğru yapıyor yanlış yapıyor demiyorum... iş hayatında olanlar anlayacaktır, burada vay şerefsiz Zuhal ya da başka firma, ... iteliyor bize fiyatları diyen herkes yarın kendi işi olduğunda menfaatini daha da cabbar savunacaktır. Olaya sadece kendi gözlüğünüzden bakmayın yeter.
Ayrıca bu kıyaslama bence anlamsız ama Thomann ya da Andertons'ın ne yıllık satış adetleri, ne lojistik imkanları ve maliyetleri ne de finansal gücü hakkında bilgi sahibi değiliz, neye dayanarak kıyaslıyoruz? Migros'ta pahalı bulduğunuz bir ürün için BIM'de şu kadar TL, diye bağırarak Migros'un kapısına dayanıyor musunuz?
Belki ilgim artık Ibanez RG'ler ama bazen imkanım olsa Fender Player Stratocaster'a hayır demem eski bir Fendrer Stratçı olarak. Fender Player Stratocaster şu an Zuhal'de 6800tl ama daha önceleri Fender Stratocaster'la haşır neşir oduğum zamanlarda ayda bir muhakkak ziyaret ettiğim bir firmada 7000lirayı bulmuş durumda. Yani bu durumda Zuhal'deki fiyatını çok da yadırgamıyorum. (birden çok firmayı çok da anmayayım çünkü, Zuhal dahil hepsini de seviyorum, oralarda muhabbetim olan satış elemanları olsun. Konumuz Zuhal indirimleri olduğu için Zuhal'den bahsediyoruz.) Ben de sizin gibi daha çok bu ötv, gümrük gibi etkenlere bağlıyorum.

Şu an indirimde olan bazı ürünlerin kurları da sabitlenmiş görünüyor. Ibanez rg570ler mesela. Ben arada bu gitara tükendi mi, duruyor mu diye bakıyorum. Dolar fırladığında bile değişmedi, Garage Sale geldi geleli.

Fiyatların artmasının sebebi enstrümanlara gelen ek vergi sanırım. Dolar cinsinden zam yapılmış çünkü gitarlara. Aynı dolar kurunda 6600 olan gitar 7200 olmuş şuan. Pazarlıkla 5800'e falan alacaktım gidip ama yapacak birşey yok artık. Custom gitar yaptırmayı ciddi ciddi düşünüyorum. Daha da gitar almam.

Zuhal olsun, Dore olsun direkt mağazadan onlarca alışverişim olmuştur. Penadan gitara her şeyi aldım. Bazen suratsız bir denyoya denk geldim, denetmiyoruz dedi, peki dedim çıktım ama çoğu zaman düzgün insanlara denk geldim ve mutlaka ufak tefek indirimler vs yaptılar. Yani bana acıdılar da yaptılar demiyorum; mesela son geldiğimde baktım xxx liraydı, kurdan mı arttı bu fiyat dediğimde tamam sizin fiyat olsun hatta kredi kartına nakit fiyat çekelim dedikleri bile oldu biraz muhabbetten sonra.
Fiyatlar yüksek ona ben de katılıyorum, benim yorumum insanların Zuhal de Thomann fiyatına satsın ya da marjı şu kadar olsun gibi talepleri kendilerinde hak görmelerinin abzürtlüğü. Dedim ya hizmetinden memnunsan al Migros'tan, değilsen ve çok daha ucuzu varsa git A101'e ... ama Migros'a gidip düşür lan fiyatları demenin bir anlamı yok.

Valla müstahak. 750 dolardan 1000 dolara artmış fiyat. Buradaki mantığı açıklayın, biz de bilelim o zaman. Yeni gelen gümrük vergisini koysanız bile böyle bir şey mümkün değil. Ne oldu da 10 ayda %33 zam aldı bu gitar? Üstte de dediğim gibi son fiyatın üstüne %30 zam gelmedi. Mesela AB dışı ülkeden vergi %20 ise bu %20'ye %30'a kadar zam geldi. Kararnameden bakarsanız gitarlara 30.09.2020'ye kadar %15, 01.10.2020'den sonra %10 ilave vergi geldiğini görebilirsiniz. Yani %20 vergi %23 oldu. Yani 625*1,20=750 iken, şimdi 625*1,23=768 olması lazım. Hadi biz biraz geçirecekler, sonuçta adamların hakkı diyelim ve vergiyi son fiyata uygulayıp 625 * 1,20 * 1,15 yapalım. 862 dolar. BOL GEÇİRMELİ fiyat bile yapsak arada 135 dolar var. Bu da hizmetlerinin parası mı?

Ben firmaya gidip lakluk yaptıktan sonra fiyatta biraz indirim almak istemiyorum. Düzgün satış yapılsın istiyorum. Türkiye'nin her ilinde şubeleri var mı ki adamların, herkes gidip pazarlık yapılabilsin? Ayrıca herkes pazarlık da yapamayabilir. Zaten pazarlıkla fiyat indirilmesi olayı da bana hep saçma gelmiştir. Çakarsam çakayım, çakamazsam biraz düşerim mantığı bence.

"Ama şu ürün ucuz", o ürün ucuzsa bunun pahalı mı olması gerekiyor? Belirli dönem indirimleri de orijinal fiyatından maksimum %10 olur, o da gitarın üretimi bitmiştir, vitrinde senelerce durmuştur vs. Hatta %10 indirim yapsalar bile, eski fiyatı öyle bir şişiriyorlar ki, %25 indirim diye reklam yapıyorlar akıllarınca. İndirimle alınan ürünlerde de son zamanlarda kaç kişinin başı ağrıdı. Adım kadar eminim ki, internetten alınan indirimli ürünlerde kozmetik sıkıntısı en fazla olan ürünü yolluyorlardır. Amaç ne? Ya tutarsa.

Migros falan olayı da saçma. Bir sürü zincir market, bir sürü de ufak marketler var. Seçenek var yani. Migros'tan süt alırken nasıl bir hizmet veriyorlar, onu anlamadım. Aynı süt nerede ucuzsa onu alırım, parayı öder çıkarım. Kısacası bizim konumuzla alakası yok. Fender distribütörü kim? Zuhal. Zuhal hariç satan 2-3 yer daha vardır ama onlar da Zuhal'den aldığı için ve üstüne biraz kar koyacakları için Zuhal'den pahalı oluyor. Yani bir kurum fiyatı bilmem ne dağına çıkarıyor, geriye de seçenek kalmıyor.

Yabancı youtube kanallarında incelemeler falan izliyorum. Mesela manyetik incelenen bir videoda, sadece finish'i farklı iki tane aynı manyetiğin biri 200 dolar diğeri 250 dolardı. Adam bir güzel giydirdi firmaya. ABD'de 1000 dolara iphone alır mısınız diyorlar, milletin küfretmediği kalıyor. Biz burada kdv+ötv+trt+zart zurt ile bir tane de devlete alıyoruz ama millet dükkanların kapısında yatıyor. Devletinden (hükümetinden) firmasına, kim haksızlık ve üçkağıt yapıyorsa biz eyvallah dediğimiz sürece burnumuz bir yerlerden zor çıkar.

Neye celallendin anlamadım. Ben Zuhal’i savunmuyorum hatta çoğu zaman aynen anlattığın sebepten dolayı ben de şikayetçiyim yüksek fiyatlardan. Benim itirazım resmin bütününü görmeden Zuhal kazıkçı, Dore yalancı, Senkop üçkağıtçı, bunlar paramıza göz dikmiş hırsızlar tarzında yaftalamalara karşıyım diyorum. Şuraya yazmak için kullandığım internet dünyanın en pahalısı ... ben kimseyi hizmet aldığı kurumun kapısında siz bizi mi ###uz diye bağırırken duymuyorum, sanal ortamda Zuhal midir bütün pahalılığın suçlusu... don’t hate the player, hate the game diyorum.

don’t hate the player, hate the game diyorum.
Abi diyorum ki, 10 ayda %33 zammın açıklaması yok. Gelen vergileri de gösterdim. Elbette üstte de belirttiğim üzere yakında nefes almaktan bile vergi alacak olanlar da var ama tek başına "game" değil, oynayanlar da suçlu. Bu Fender'in fiyatında "oyun"un suçu %25 ise geri kalanı bizzat Zuhal'in suçu, işgüzarlığı. Bak şurada foruma takılanlar olarak gitara, müziğe belli bir kesime göre daha fazla vakit ayıran tipleriz ve burada bile %30 zam geldi normaldir deniliyor.

Zaten döviz aldı başını gitti. Her gün Squier Bullet mi alsam Ibanez GRX20 mi diye başlıklar açılıyor. O çöpü mü alsam, bu çöpü mü alsam gibi bir şey bu. Yurt dışında millet bunları hele bir bakayım şu gitar denilen şey neymiş diye falan alıp 2 ay sonra şömineye atıp yakıyor. Burada dövizin bu halinden sorumlu olanlar ve fiyatları şişirip şişirip duranlar sağ olsun millet çöpe mahkum kalıyor. Cidden üzülüyorum. Sonra firma sahibi röportaj veriyor, vergiler yüzünden gençlerimiz müzikten mahkum kalacak diye. Dalga geçiyorlar resmen.

2 sene kadar önce Zuhal'in ikinci elinden (Zuhal Outlet) gitar aldım. Orada baktığımda sıkıntı yoktu ama eve gelip aksiyon ayarı yaparken floyd'un alttaki pivot vidasının bir bölümünün inanılmaz aşındığını gördüm. Floyd'a dokununca köprü "çat" diye oradan kurtuluyor, sonra geri zorlayınca "çat" diye geri oturuyordu. Aşınmayan kısımda kullanırsan sıkıntı yok ama istediğim yükseklik ayarı tam da oraya geliyor.

Ertesi gün geri gittim. Bu arada ben mağazalardan bir şey alacaksam salağa yatarım. Böyle böyle gördük içlerini. Neyse, dedim ben buna ayar yapmaya çalışırken köprü böyle oldu. Bir nevi, "abi bu uf oldu" modundayım. Orada duran bir yaşlı adam (Zuhal'in sahiplerinin yakınıydı sanırım) ve bir de yüzünden, paçasından çakallık akan sorumlusu vardı. Bir de çalışan bir görevli çocuk, 20-21 yaşlarında. Çakal ilk çocuğa yönlendirdi baksın diye, bu çocuk baktı vidada sıkıntı var ya törpülenecek ya da değişmesi lazım dedi. Sonra çakalın olduğu masaya gittik, dedim arkadaş böyle böyle dedi. Çakal bir anda parladı, çocuğu öyle bir azarlıyordu ki zor tuttum kendimi. "Sen nasıl müşteriye yalan, yanlış bilgi verirsin? Sen kimsin?" gibi şeyler dedi. Sonra aldı eline alyanı vidayı yarım tur çevirdi, vidayı fazla "sıktığım" için böyle olduğunu söyledi. Ben de gitarı geri verip paramı almak istiyorum dedim. 2. el ürünlerde iade yokmuşmuş. Tamam dedim çıktım. Sonra Umur Sungunlu'ya ulaştım, dedim böyle böyle. Kaç yılım gitarla geçti, alenen yalan söylüyor, gitarı geri verip paramı geri almak istiyorum dedim. X kişi gitarda sorun yok dediyse doğrudur dedi.

Anlatsam daha neler çıkar. Kısacası, günahımı bile vermem bunlara ki, ekstradan 250 dolar daha vereyim. :)

Son düzenleme:
Bence yapılabilecek şey alternatiflere yönelip (tüm vergilere rağmen daha ucuza gelen ve işini daha iyi, daha dürüst yapan Thomann ve Andertons gibi) rekabete zorlamak olur.

Şimdi girdim baktım. Fender player strat bugünün kuru üzerinden kredi kartı ile 1050 dolar, havale/eft ile 990 dolar. Şimdi kredi kartı fiyatının içinde bir kredi kartı komisyonunun varlığını, bu komisyonun da 12 - 15 arası değişebildiğini hatırlatayım. Zaten onun matematiğini 15 üzerinden yapınca 1050 dolar oluyor 890 dolar. Bunun dışında çoğu zaman bireysel gönül hatır işine sembolik bir indirim yaparlar kendi paylarından düz fiyat olsun diye, o noktada da senin yaptığın gümrük vergisi hesabına denk geliyor. Havale/EFT mevzusunda da yine kurumsal bir para trafiği olduğu için belirli komisyonlar oluyor, taksitten düşük olacak şekilde.

Mağazaya giden müşteriye *Buyrun gitar 890 dolar* diyip anlaştıktan sonra, *Kartla alacaksanız 1050 dolar* demek müşteriye sıkıntı olacağı için fiyatlarını doğrudan komisyona bağlı belirliyorlar. İndirimi kişiye göre yapmıyorlar, kime saplarsak demiyorlar zaten. Mağazaya girdiğinde çoğu zaman sorulan 2. 3. sorudur ödeme yöntemi. Fiyatı da buna göre söylerler zaten. Yoksa bizim kara kaşımıza gözümüze yapmıyorlar indirimi, kendini dışlanmış hissetme. Adamına göre indirim değil bu, standart prosedür. Bu kadar basit bir mevzu üzerine bu kadar takılmaya gerek yoktu doğrusu.

Ben Zuhal’i savunmuyorum

Hocam adettendir; SEN ZUHALİ SAVUNDUN!

Ben ne anlatıyorum, millet ise iğneleme derdinde. Son olarak bir tavsiye, bir şey yazacaksanız düzgünce okuyup yazın da komik duruma düşmeyin bari. Benim yazdığım BOL GEÇİRMELİ fiyat ile Zuhal'in sözde %10 indirimi aynı noktaya geliyormuş. Vay be, aydınlandım yemin ederim. Zuhal'de ise iki farklı şubede Fender grubu üründe nakitte ne olur dediğimde maksimum %5 dediler. Bunu birkaç kişiden daha duydum. Ha sana %10 yapıp benim bol geçirmeli hesabıma denk getiriyorlarsa, onu bilemem. Beni dışlamamış olabilirler ama seni fazla içeri almış olabilirler. Hadi kolay gele.

@Ketamin pek çok doğru tespitin var, yorumlarında da katıldıklarım var ama tarzın Senkop başlığındaki tarza dönüşmeye başlıyor ona destek veremiyorum sana.

@teyteydragon haklısın her zaman alternatiflere bakmak lazım ama sen de benim karşı durduğum şeyi yapıyorsun.... Thomann dürüst ve işini iyi yapıyor demek şu bağlamda Zuhal hilekar ve kötü tüccar demek.... dibine kadar eleştirin ama kişi ve kurumlara sıfat verirken dikkatli olun demek istiyorum herkese.

@blackfriday666 ne zaman gitsem şöyle bir süzüp isterseniz arka depoya geçelim ekstra indirim yaparız diyorlar derin derin nefes alarak, kıllanmıyor değilim 🤪

Ha bu arada eleman bazlı mevzular ile fiyat politikaları ayrı şey.... benim de Tünel Zuhal’den sizin yapacağınız işi, satacağınız gitarı s####m diye çıkmışlığım vardır, o ayrı.
Ha bir de %30 vergi gelmedi, vergi kendisi o oranda arttı, toplam etkisi daha az ve ben hiçbir yerde bu vergiden dolayı bir şey artttı demedim. Genel olarak ithalat külfetli bizde, sadece ÖTV, KDV değil bir sürü ücret vs var.

Maksimum %5 konusunun kredi kartı komisyonu düşüldükten sonra yapıldığını düşünüyorum. Geçtiğimiz aylarda bir tanıdığa JP Majesty aldık, custom shop bünyesinde olduğu için çalışanlara dahi %7 indirim yapılarak satılabildiğini öğrendim ancak Player serisi Meksika. Herhangi bir CS olayı bulunmuyor. FMIC içindeki Jackson'ın Endonezya/Meksika üretimi modellerinde düştükleri kredi kartı komisyonunu Meksika üretimlerinde de düşmemek için hiçbir sebep göremiyordum. Yine de %5 üstü olmaz lafını okuyunca mevzuyu anlamak için pazar pazar gittim mesaj attım Zuhal'den tanıdıklara, cevap bekliyordum, belki Fender markası için özel bir durum vardır. Belki gerçekten Zuhal sırf *Nasılsa satılıyor, döşeyelim iyice* politikasındadır. Öğreniriz birinci elden, kapatırız konuyu diye ama o son cümle hiç yakışmadı. Fikirleri keskin belirtmek bir yana, şöyle laflar etmek... Ne kadar çirkin bir insanmışsın, her işini kendini içeriye çektire çektire mi yaptırdın da insanlara da ancak bu kadar düşerek cevap verebiliyorsun.

@teyteydragon haklısın her zaman alternatiflere bakmak lazım ama sen de benim karşı durduğum şeyi yapıyorsun.... Thomann dürüst ve işini iyi yapıyor demek şu bağlamda Zuhal hilekar ve kötü tüccar demek.... dibine kadar eleştirin ama kişi ve kurumlara sıfat verirken dikkatli olun demek istiyorum herkese.

İndirim yapıp belirtmeden teşhir ürün gönderdikleri başka bir başlıkta birkaç farklı kişi tarafından belirtildi daha çok yakında. Bu dürüst olmamaktır bana göre. Başka bir başlıkta da başka bir mağaza için benzer teşhir gönderip göndermediklerini söylediklerinden bahsediyordu birisi. Standartlarımız çok düşük maalesef.

Ben Zuhal'den iki gitar aldım son zamanda. İkisinde de gerçek ve ciddi alıcı olduğumu, mağazada deneyerek almak istediğimi söyledim ve kabul ettiler. Gitarlar mağazada diğer yüzlerce gitar gibi dışarıda asılı idi. İkisinde de en ufak bir kullanım belirtisi, kozmetik kusur, hatta pena izi dahi yoktu. Geçen yıl da İstanbul'daki mağazadan gitar aldım kargo yolu ile. Rica ettim, kutusundan ilk kez çıkarıp bana whatsapptan detaylı fotoları ve bir de video gönderdiler. Son derece ilgili ve yardımcılardı. Başka da birçok alışverişim oldu ve hepsi de benzer ilgi ve yardım ile gerçekleşti.

Mağazayı aramaktan çekinmeyin ve ürün hakkında detaylı bilgi isteyin satın almadan önce. Sonuçta televizyon almıyoruz. Enstrümanlar ve ekipmanlar illa ki denenecek öyle alınacak. Mağaza içinde zamanla üründe kozmetik kusur oluşursa zaten bunu belirtiyorlar. Satın almak veya almamak size kalmış.

Geri